Przyczyn ropiejących oczu u niemowląt może być wiele. Do tych najczęstszych można zaliczyć stany zapalne, wywołane przez zakażenia bakteryjne lub wirusowe oraz alergie. Sposób leczenia tej dolegliwości jest w każdej sytuacji inny. Czy ropiejące oczy u niemowlaka można wyleczyć domowymi sposobami? Jak postępować z ropiejącym oczkiem u niemowlaka? Ropiejące oczko a spacer? O tym w dalszej części.
Przyczyny ropiejących oczu u niemowlaka
Jak już wspomniano przyczyn ropiejącego oczka lub oczu u niemowlaka może być wiele. Ropiejące oczy u niemowlaka pojawiają się często tuż po narodzeniu. Pojawienie się ropnej wydzieliny jest w tym przypadku spowodowane infekcyjnym zapaleniem spojówek, do którego doszło w trakcie porodu lub podczas pobytu w szpitalu. U noworodka ropna wydzielina w oczach może wskazywać na zablokowane przewody nosowo-łzowe. Często ropiejące oczy to efekt powikłań po katarze i przeziębieniu. Takie objawy mogą być także spowodowane infekcją na tle alergicznym. W tym przypadku objawy mogą występować sezonowo, np. w trakcie wiosennego pylenia traw i drzew oraz mieć charakter przewlekły, jeśli dziecko ma alergię na roztocza, kurz, środki higieny lub zwierzęta domowe. Warto zapamiętać, że w przypadku infekcji oraz reakcji alergicznej zwykle ropieją obydwa oczka. Jeżeli mamy do czynienia z ropą tylko w jednym oku, najprawdopodobniej doszło do podrażnienia oka lub taką reakcję wywołało ciało obce, które dostało się do oka. W takim przypadku może pojawić się także obrzęk powiek i pogorszenie widzenia.
Jak wykonać masaż ropiejącego oczka u niemowlaka?
Ropiejące oko u niemowlaka często jest skutkiem niedrożności kanału łzowego. W wyniku tej sytuacji często dochodzi do zapalenia woreczka łzowego. Zwykle przewody łzowe odblokowują się i stają drożne u niemowlaka po ukończeniu kilku pierwszych tygodni życia. Jeżeli oczy ropieją, trzeba delikatnie usuwać wydzielinę. Pomaga też, w przypadku ropiejącego oczka u niemowlaka, masaż zatkanego kanalika, wykonywany codziennie. Jak prawidłowo wykonać taki masaż? Masaż najlepiej wykonywać kilka razy dziennie, najlepiej zgodnie z instrukcjami, otrzymanymi od lekarza. Należy miękką, mokrą chusteczką usuwać ropę oraz masować ujście kanalików nosowo-łzowych. W niektórych sytuacjach konieczne jest także aplikowanie dziecku kropli, np. z antybiotykiem. Bardzo rzadko zdarza się, że kanaliki same nie mogą się odblokować, wtedy konieczny jest zabieg odetkania przewodu, wykonywany w gabinecie lekarskim.
Co jest przyczyną ropiejących oczu u niemowlaka przy katarze?
Przyczyną ropiejących oczu u niemowląt przy katarze i przeziębieniu mogą być infekcje wirusowe. Objawy zakażenia występują najczęściej najpierw w jednym oku, a następnie często pojawiają się także w drugim oku. Innymi objawami infekcji wirusowej są podwyższona temperatura, katar, kaszel, osłabienie i ból głowy. Ropiejące oczy u dziecka mogą być powikłaniem, pojawiającym się podczas bakteryjnych infekcji górnych dróg oddechowych. Bakterie, zwykle paciorkowce i gronkowce mogą być przenoszone do oczu podczas kichania i tarcia oczka przez dziecko. W infekcji bakteryjnej ropa jest obfita i gęsta, może sklejać powieki i utrudniać widzenie. W tym przypadku konieczne jest leczenie antybiotykiem, w tym stosowanie kropli do oczu. Zarówno infekcja wirusowa, jak i bakteryjna są bardzo zaraźliwe.
Czy można wychodzić na spacer, gdy niemowlęciu ropieje oczko?
Ropiejące oczko u niemowlaka a spacer? Rodzice i opiekunowie często zastanawiają się, czy można wychodzić na spacer, gdy niemowlakowi ropieje oko. Odpowiedź na to pytanie zależy od tego, co jest przyczyną pojawiającej się ropy w oczach dziecka. Jeżeli mamy do czynienia z zatkanymi i niedrożnymi kanałami nosowo-łzowymi u niemowlęcia, to nie ma przeciwwskazań do spaceru. Odblokowanie kanałów łzowych może nastąpić nawet dopiero gdy dziecko skończy kilka miesięcy, na pewno nie można wtedy zrezygnować ze spacerów. Warto jedynie zasłaniać oczy niemowlęcia przed słońcem i wiatrem. W przypadku ropiejącego oka w trakcie przeziębienia, szczególnie z towarzyszącą gorączką, najlepiej zrezygnować ze spacerów.