Płacz niemowlęcia to jedyny sposób na wyrażenie jego emocji i potrzeb. Niemowlę nie ma innych możliwości zakomunikowania rodzicom, że coś mu dolega, że jest głodne, czy śpiące. Odstaw nerwy na bok i przeanalizuj, o co może chodzić, co chce Ci zasygnalizować dziecko. Płacz dziecka w pierwszych dniach życia wiąże się przeważnie z potrzebą zaspokojenia głodu. Niemowlak ma bardzo mały żołądek, przez co wymaga częstego karmienia w małych ilościach, w ten sposób często występuje czkawka u dziecka, która bywa niekiedy uciążliwa. W tym artykule dowiesz się, jak uspokoić noworodka oraz co na uspokojenie dla niemowlaka jest najlepsze.
Jak uspokoić płaczące niemowlę? Oto skuteczne sposoby
Bez wątpienia każdy rodzic powinien znać metody na uspokojenie swojego dziecka. Z czasem rodzice zaczynają też domyślać się, dlaczego niemowlę płacze. Przyczyny mogą być naprawdę różne. W pierwszych kilku miesiącach życia płacz może dotyczyć kolki lub wyrzynania się ząbków. Jeśli płacz jest nie opanowania, nasila się, dziecko ciężko oddycha, wygląda na chore i Twoje przypuszczenia się nie sprawdzają, zgłoś się do lekarza. Nawet pozornie niegroźne choroby, u niemowlaka mogą okazać się niebezpieczne.
Jak uspokoić noworodka? Przede wszystkim reaguj. Nie pozostawiaj płaczącego niemowlaka samego. Bliskość, przytulenie, pocałowanie wytwarza wspaniałą więź pomiędzy dzieckiem a rodzicem i często wystarcza, aby uspokoić dziecko. Noworodki, które posiadają dużo uwagi ze strony rodziców, znacznie lepiej się rozwijają.
Co na uspokojenie dla niemowlaka? W sytuacji, w której dziecko jest niespokojne, musisz zapewnić mu poczucie bezpieczeństwa. Nic innego nie będzie lepsze, jak wyjęcie z łóżeczka i przytulenie. Kołysanie również może temu zaradzić. Możesz to zrobić na rękach, w kołysce lub wózku. Bujanie to ruch, który daje dziecku wyjątkowe poczucie bezpieczeństwa, ponieważ kojarzy się z ruchem w wodach płodowych w brzuchu, który był jego azylem.
Jak uspokoić płaczące niemowlę? Możesz także zainteresować go pozytywką lub pluszakiem. Wszelkiego rodzaju dźwięki także uspokajają dziecko, ponieważ odwracają jego uwagę. Innym sposobem jest głaskanie niemowlaka po buzi. Dziecko odruchowo zacznie zamykać oczka i jeśli jest zmęczone to takie ruchy mogą ułatwić mu zaśnięcie.
Noszenie z jednoczesnym masowaniem plecków kolistymi ruchami także pozytywnie wpływa na rozdrażnionego niemowlaczka. Taki masaż wydziela endorfiny, które zmniejszają poczucie stresu. Możesz też razem z dzieckiem położyć się na łóżku i masować plecki lub brzuszek.
Jak uspokoić dziecko? Często dobrze działa położenie go na brzuszku. Może ono wtedy oglądać świat. Taki obraz mocno zaciekawia dziecko, ponieważ dostarcza dziecku wielu bodźców. Tańce z dzieckiem bądź śpiewanie też ma kojąco działanie.
Noworodki często niepokoją się swoimi ruchami rąk i nóg, dlatego dobrze jest zawinąć je w kokon z kocyka, który przypomni im bezpieczny czas przebywania w łonie matki. Możesz zrobić to za pomocą kocyka lub prześcieradła. Złóż na pół i ułóż główkę dziecka nad linią zgięcia, a następnie jednym bokiem kocyka przykryj dziecko i zawiń pod plecki. Z drugim bokiem zrób to samo.
Jak uspokoić noworodka? Wiele mam radzi, aby zakupić specjalną chustę do noszenia niemowlaka na piersi. Chusta daje poczucie bezpieczeństwa. Dziecko czuje się, jakby było w łonie matki, ponieważ blisko przylega do ciała matki i słyszy bicie jej serca, a otulenie tkaniną daje poczucie bezpieczeństwa. Oprócz tego, zawinięcie dziecka w chustę jest o tyle wygodne dla mamy, że daje wolność rąk, dzięki czemu można jednocześnie uspokajać dziecko i podjąć się wykonywania codziennych czynności.
Złotym środkiem na uspokojenie dziecka może okazać się użycie smoczka. Małe dzieci mają dużą potrzebę ssania. Ciepła kąpiel także może uspokoić maluszka. Woda rozluźnia spięte po płaczu mięśnie maluszka. Jeśli płacz ma miejsce w ciągu dnia, a za oknem nie pada deszcz to zabierz dziecko na spacer. Przejażdżka w wózku może rozwiązać problem. Jeśli żaden ze sposobów nie pomaga, a płacz coraz bardziej się nasila to zgłoś się do lekarza. Być może coś dolega Twojemu dziecku.