Strona głównaDzieckoJak dobrać narty dla dziecka?

Jak dobrać narty dla dziecka?

Wybór odpowiednich nart dla dziecka jest kluczowy do tego, aby jazda była przyjemnością, łatwa w nauce, a przede wszystkim bezpieczna. Wydaje się, że to bardzo proste zadanie, jednak w zderzeniu z rzeczywistością okazuje się, że bywa różnie. Jak dobrać narty dla dziecka? Jakie narty dla dziecka będą najlepsze? Jak dobrać długość nart dla dziecka oraz jak dobrać narty do wzrostu dziecka? Odpowiedzi na te pytania poznasz poniżej.

Dobór nart dla dziecka

Bez wątpienia, dobre buty narciarskie to podstawa do komfortowej i bezpiecznej zabawy na śniegu. istotną rolę odgrywają same narty. To dzięki nim możemy zdobywać nowe umiejętności, obudzić bestię zwrotności, prędkości i mieć z tego jak najlepszą frajdę. Źle dobrany sprzęt szybko może zniechęcić do jazdy na nartach. Jak dobrać narty dla dziecka? Jakie narty dla dziecka będą bezpieczne? Podczas wyboru należy skupić się na dwóch czynnikach, jak wzrost, waga, umiejętności, stopień zaawansowania. W przypadku wyboru butów narciarskich kłopot jest nieco mniejszy, ponieważ czynników, na które należy zwrócić uwagę, jest nieco mniej. O ile buty powinny być dobrze dobrane, o tyle narty mają nieco większy margines błędu.

Dzieci często rozpoczynają naukę jazdy na nartach w wieku od 3 lat. Jeśli dziecko ma dobrą koordynację ruchową to jest to oczywiście bardzo dobry pomysł. Im wcześniej dziecko rozpocznie naukę, tym lepiej. Starsze dzieci mają większe poczucie ryzyka, przez co często odczuwają strach, lęk i proces przyswajania nowych umiejętności może znacznie się wydłużyć. Narty muszą być dobrze dopasowane, aby ułatwić cały proces. Jakie narty dla dziecka? Muszą mieć odpowiednią długość, być dobrze wytaliowane, a także “potrafiły wybaczyć błędy niedoświadczonego narciarza”. Producenci zdają sobie sprawę z tego, że dzieci to grupa, która dopiero zaczyna przygodę z narciarstwem, dlatego przygotowują narty do ich potrzeb.

Jaka jest odpowiednia długość nart dla najmłodszych narciarzy na stoku?

Jak dobrać długość nart dla dzieci? Większość instruktorów twierdzi, że narty powinny być możliwie jak najkrótsze w przedziale od 60 do 80 cm. Długość dobiera się do wzrostu.

Jak dobrać narty do wzrostu dziecka? Narty postawione w pionie koło dziecka powinny sięgać mniej więcej do pachy. Od wzrostu powinno odjąć się ok. 30 cm i będzie to idealna długość nart. Dłuższe narty mogą okazać się nieco bardziej kłopotliwe, ponieważ młody narciarz będzie musiał wykazać się większą energią podczas wykonywania manewrów. Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że dzieci szybko rosną i idealnie dobrane narty jednym sezonie, mogą okazać się nieprzydatne w kolejnym sezonie. 

Do zestawu wraz z nartami, producenci dołączają wiązania. Są one wystarczające do rozpoczęcia nauki jazdy na nartach. Na początkowym etapie zakup indywidualnych wiązań jest niepotrzebny, a generuje dość spore koszty. 

Jakie narty dla dziecka 6-12 lat? Wszystko zależy od tego, czy dziecko dopiero zaczyna swoją przygodę, czy już potrafi jeździć na nartach. Jeśli to nie jest pierwszy wybór nart to z roku na rok długość nart należy proporcjonalnie do zwiększania się wzrostu, kupować dłuższe narty. Odpowiednie narty dla dzieci w tym wieku powinny sięgać do barków. Jeśli jednak dzieci bardzo dobrze sobie radzą, wykazują się dość sporymi umiejętnościami to można zainwestować w nieco dłuższe i mniej wytaliowane narty. Należy liczyć się z tym, że jazda na takich nartach będzie szybsza. Takie narty powinny sięgać maksymalnie do nosa.

Jakie narty dla dziecka 6-12 lat, które dopiero zaczyna się uczyć? Wtedy należy kupić krótkie narty, czyli o 20-30 cm krótsze niż wzrost. Dobrze jeśli narty dla początkującego będą dosyć szerokie, z mniejszym promieniem skrętu, ponieważ zapewni to stabilność podczas nauki jazdy.

Jak dobrać narty do wzrostu dziecka w wieku nastoletnim? Sposób jest zbliżony do doboru nart osobie dorosłej. Warto jednak pamiętać, że muszą to być nadal narty przeznaczone dla juniorów. Charakteryzują się one przede wszystkim niższą wagą i elastycznością. Dzięki zachowaniu tych czynników stawy, mięśnie i kości nie będą aż tak obciążone. Należy o to zadbać, ponieważ nie są one jeszcze tak wykształcone, jak u dorosłego człowieka. Narty dla dorosłych pod butami nastolatka mogą przyczynić się do powstania mikrourazów, kontuzji lub długotrwałych boleści.

Podczas zakupu należy podawać prawdziwe informacje co do poziomu umiejętności dziecka. Lepiej jest wybrać narty dostosowane do niższego poziomu, dzięki czemu komfort jazdy będzie wysoki, aniżeli kupić narty dla zaawansowanych i czuć na karku jedynie zagrożenie, a nie przyjemność z jazdy.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE