Strona głównaDzieckoOdparzenia u niemowlaka - jak wyglądają?

Odparzenia u niemowlaka – jak wyglądają?

Odparzenia u niemowlaka to bardzo powszechny problem. Jego przyczyną jest przewlekłe zapalenie skóry spowodowanego podrażnieniami. Jak wyglądają odparzenia pupy u niemowlaka? Co na odparzenia u dzieci sprawdzi się najlepiej? Czy Clotrimazolum na odparzenia u niemowląt jest dobry? Co stosować na odparzenia u niemowlaka, aby przyniosło efekty? Odparzenia pod szyją u niemowlaka – jak sobie z nimi poradzić? Czy mąka ziemniaczana na odparzenia to dobry pomysł? Jak poradzić sobie z odparzeniami jąder u niemowlaka? Jeśli nurtują Cię powyższe pytania, zostań z nami i przeczytaj artykuł.

Pieluszkowe zapalenie skóry – jaka jest jego przyczyna?

Skąd się bierze i jak wyglądają odparzenia pupy u niemowlaka? Skóra niemowląt wykazuje się ogromną wrażliwością i delikatnością, dlatego też wymaga stałej pielęgnacji. Szczególna opieka ważna jest podczas pierwszych miesięcy życia dziecka, ponieważ jest to czas, kiedy układ immunologiczny maluszka nie jest jeszcze w pełni wykształcony. Maluszek jest w tym czasie bardziej podatny na infekcje i choroby, które wywołują patogenne mikroorganizmy. Stale umieszczona pupka w pampersie sprawia, że mogą powstać odparzenia. Szacuje się, że każdy niemowlak posiadał objawy pieluszkowego zapalenia skóry. Pierwsze odparzenia pojawiają się najczęściej w pierwszych miesiącach życia. To, że zostały wyleczone, nie oznacza, że nie powrócą. Można wręcz rzec, że mają tendencję do nawracania do czasu aż dziecko zamiast pieluszki wybierze nocnik i będzie w pełni kontrolowało potrzeby fizjologiczne. Odparzenia powstają na skutek drażniących składników moczu (przede wszystkim amoniaku) oraz kału dziecka, będącym źródłem enzymów i soli żółciowych. W pampersie jest świetne środowisko do powstania pieluszkowego zapalenia skóry, jest ciepło i wilgotno. Dodatkowo, podrażnienia i zaognienie odparzeń może wywołać tarcie skóry o pieluchę. Jak wyglądają odparzenia pupy u niemowlaka? Mają one postać stanu zapalnego, które wraz z upływem czasu i braku odpowiedniej higieny mogą przerodzić się w zakażenie grzybicze lub bakteryjne. To drugie wpływa na mocz obniżając pH, czyli czyniąc go kwaśniejszym i bardziej drażliwym dla skóry niemowlęcia. Odparzenia bardzo szybko tworzą się podczas upałów. Należy wtedy jak najczęściej zmieniać pieluszki. Jej wymiana po oddaniu moczu i kału jest konieczna. Błędem jest oszczędzanie na pieluchach. Im dłużej pozostawia się mokrą pieluchę na pupie dziecka, tym bardziej podrażnia się skóra. Jak wyglądają odparzenia pupy u niemowlaka? Początkowo mają formę zaczerwienienia, następnie powstają grudki, krostki i wypryski. W dalszej części artykułu podpowiemy, czy mąka ziemniaczana na odparzenia u niemowlaka jest skuteczna, jak radzić sobie w przypadku odparzeń jąder i pod szyją u niemowlaka.

Co jest skuteczne na odparzenia?

Co na odparzenia u dzieci? Co stosować na odparzenia u niemowlaka? Czy Clotrimazolum na odparzenia u niemowląt jest skuteczne? W przypadku nieustępowania objawów odparzeń, pomimo pielęgnacji i odpowiedniej higieny, należy w pierwszej kolejności udać się do lekarza. Jeśli występują odparzenia jąder u niemowlaka to tym bardziej wizyta u lekarza jest kluczowa, aby wykluczyć zapalenie jąder. Częstym problemem są odparzenia pod szyją u niemowlaka. Są one spowodowane brakiem dostępu powietrza, dużą wilgotnością, podrażnieniem skóry przez ubrania, nieodpowiednie detergenty i mydła. Co stosować na odparzenia tego typu? Należy przede wszystkim przestrzegać się przegrzewania dziecka. Często na na odparzenia u dzieci sprawdza się krem do pielęgnacji Hascosan Baby. Czy mąka ziemniaczana na odparzenia u niemowlaka jest skuteczna? Jest to sposób, który znają jeszcze nasze babcie i prababcie. Skrobia działa na skórę kojąco i nawilżająco, dlatego jak najbardziej może pomóc w leczeniu odparzeń u niemowląt. Co na odparzenia u dzieci? Można także przemywać skórę rumiankiem. Dodaje się go także do kąpieli. 

Clotrimazolum na odparzenia?

Zdarza się, że długie zaniedbanie prowadzi do infekcji grzybiczych, których leczenie musi odbywać się za pomocą środków przeciwgrzybiczych. Clotrimazolum na odparzenia u niemowląt jest bardzo częste zalecane przez lekarzy. Nie należy jednak smarować tym preparatem skóry dziecka bez konsultacji z lekarzem. Stosuje się go tylko w przypadku infekcji grzybiczych! Stosowanie Clotrimazolum w przypadku odparzeń o innym podłożu może przynieść niepożądany efekt.

Pamiętaj, że najważniejsza jest profilaktyka. Lepiej zapobiegać aniżeli leczyć. Kluczowe w przypadku odparzeń jest niedopuszczanie do przegrzewania niemowląt. Butelka z piciem nie wystarczy. Należy ściągnąć jedną warstwę ubrania.

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE