Strona głównaDzieckoAplikacje wspierające rozwój dziecka

Aplikacje wspierające rozwój dziecka

Telefony, komputery, tablety, telewizory… jak bez tych urządzeń funkcjonowałby dziś świat? Oprócz dostarczania rozrywki, urządzenia mobilne mogą także uczyć. Jakie są najlepsze aplikacje dla dzieci? Czy w sieci można znaleźć aplikacje edukacyjne dla dzieci na tablet? Czy istnieją aplikacje dla dzieci na androida za darmo? Czy warto jest pobierać aplikacje dla małych dzieci? Odpowiedzi na te pytania poznasz w poniższej treści artykułu. 

Czy aplikacje mają pozytywny wpływ na rozwój dziecka

Ciężko jest w dzisiejszym świecie obyć się bez elektroniki. Jeśli się z niej korzysta to warto robić to w mądry sposób. Jest dostępnych wiele aplikacji, zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci, które oprócz umilenia czasu, mogą przynieść wiele korzyści. Wykorzystuj ich potencjał. Aplikacje dla dzieci na androida za darmo oferują oprogramowania, dzięki którym rodzice mogą czuwać nad rozwojem swoich pociech. Aplikacje dla małych dzieci zazwyczaj są jedynie formą rozrywki. Ciekawsze i rozwijające aplikacje są dostępne dla starszych dzieci. Mogą służyć one do nauki przez zabawę. Jest to świetna forma nauki. Dzieci szybciej zapamiętują poruszane treści i przyswajają wiedzą o różnej tematyce. W dziecku rozwijają się procesy poznawcze. Dzięki aplikacjom edukacyjnym dla dzieci na tablet czy telefon, dziecko może posiąść nowe zainteresowania, jak np.sztuka, muzyka, historia, geografia, języki. 

Rodzice mogą zainstalować aplikację do kontroli rodzicielskiej, dzięki której będą mieli możliwość śledzenia poczynań dziecka w internecie, blokowania pewnych treści. Trzeba jednak dać dziecku zaufanie i swobodę, a tym samym nie kontrolować każdego jego kroku. Dziecko będzie się czuło będąc pod taką presją stawianą przez rodziców.

Aplikacje edukacyjne

Dzieci korzystają z urządzeń mobilnych coraz wcześniej. W dzisiejszych czasach szacuje się, że z telefonu lub tabletu potrafi korzystać większość dzieci w wieku 2 lat. 80% dzieci w wieku od 5 do 6 lat korzysta z urządzeń mobilnych. Co czwarte dziecko w tym wieku posiada swój własny telefon lub tablet. Są to dane z 2015 roku, więc mogą się one już znacznie różnić. Duży wpływ na wzrost populacji dzieci używających telefony na pewno miała pandemia i ograniczenia z nią związane. 

Rodzice przekonują, że aplikacje z jakich korzystają dzieci to aplikacje edukacyjne dla dzieci na tablet czy telefon. Najlepsze aplikacje dla dzieci powinny zawierać treści naukowe, rozbudzające wyobraźnię, kreatywność, umiejętność logicznego myślenia. 

W celu zapewnienia bezpiecznego korzystania z aplikacji, rodzic powinien towarzyszyć dziecku w jego działaniach lub kontrolować je, co jakiś czas; powinien narzucić konkretne ramy czasowe, które dzieci musi przestrzegać. Używane aplikacje powinny być dostosowane do wieku dziecka.

Im młodsze jest dziecko, tym większę uwagę powinniśmy skupić na doborze odpowiednich dla niego aplikacji. 

Znalezienie najlepszych aplikacji dla małych dzieci to spore wyzwanie dla rodziców. Na rynku co chwile pojawiają się nowe aplikacje, dlatego przed ściągnięciem jakiejkolwiek na tablet, telefon czy laptop warto jest przeczytać opis i opinie użytkowników, którzy już pobrali aplikację. Dostępnych jest wiele aplikacji dla dzieci na androida za darmo. Pamiętaj jednak, aby byłe one dostosowane do wieku, pozytywnie wpływały na rozwój dziecka, obsługa była łatwa i intuicyjna, działające poznawczo, rozwijające zainteresowania. Należy liczyć się z tym, że w darmowych aplikacjach widnieje sporo reklam, których niestety nie można się pozbyć.

Współczesny świat jest skomputeryzowany i nie w sposób jest się przed uchronić, a tym bardziej uchronić dzieci. To konieczność i norma dzisiejszych czasów. Nie należy demonizować, a nauczyć się poprawnie korzystać z dobrodziejstw, jakie dają nam urządzenia mobilne i internet. Wykorzystujmy je w sposób mądry, kreatywny, rozwijający, rozsądny i bezpieczny. Nie zapominaj o dostarczeniu dziecku innych rozrywek aniżeli telefon czy tablet. Kontakt z rówieśnikami, rozmowa, przebywanie na świeżym powietrzu, aktywność fizyczna to aspekty, o które trzeba dbać każdego dnia. Żaden tablet nie zastąpi dziecku przytulenia, pocałunku, otoczenia troską, czułością i opieką. Nie pozwalaj dziecku na zbyt długie przesiadywanie z nosem w telefonie, czy tablecie, ponieważ łączy się to z wpadnie dziecka w swego rodzaju trans, w którym dziecko odcina się od rzeczywistego świata.

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE