Strona głównaDzieckoJak uśpić niemowlaka?

Jak uśpić niemowlaka?

Usypianie noworodków często okazuje się być trudnym zadaniem. Pozazdrościć można mamom, których maluchy zasypiają po karmieniu. Niestety jest też grono bardziej wymagających dzieci, dlatego w naszym artykule podpowiemy jak nauczyć noworodka spać w nocy, co zrobić, kiedy noworodek nie chce spać w łóżeczku, jak rozwiązać problem z zasypianiem u noworodka.

Jak nauczyć noworodka spać w nocy? Porady

Problemy z zasypianiem u noworodka biorą się przeważnie stąd, że malec nie rozróżnia dnia od nocy, dlatego też noce rodziców bywają często bezsenne. Małe dziecko budzi się nawet co godzinę. Sen noworodków wygląda zupełnie inaczej aniżeli sen dorosłych. Faza REM trwa ponad połowę przesypianego czasu, gdzie u dorosłych jest to ok. ⅕ . Faza ta przeplatana jest z fazą nie-REM co około godzinę. Po jej zakończeniu noworodek budzi się na moment. W przypadku, kiedy ma trudność z ponownym zaśnięciem, zaczyna głośno płakać. 

Problem z zasypianiem u noworodka może wynikać również z tego, że dziecko jest głodne. Mały żołądek nie pomieści dużej ilości pokarmu, dlatego tak często karmi się noworodki. Brak snu może być także przyczyną posiadania przez malucha brudnego pampersa. 

Noworodek nie chce spać w łóżeczku? Przyczyną tego może być fakt, że po prostu odzwyczaiłeś od tego dziecko. Jeśli chcesz, aby Twój maluch spał w łóżeczku, musisz robić to od pierwszych dni jego życia. W przeciwnym razie będziesz musiał liczyć się z płaczem podczas próby układania do łóżeczka, a także wielogodzinnym kołysaniem, które przeważnie ostatecznie kończy się tak, że dziecko ląduje w łóżku rodziców. 

Noworodek nie chce spać w łóżeczku – jak nauczyć go samodzielnie spać?

Po 8. tygodniu życia dziecka, sen zaczyna się regulować. Zasypianie i budzenie się mają swoje pory. Jest to odpowiedni czas na nauczenie samodzielnego zasypiania. 

Pierwszym etapem jest baczna obserwacja noworodka. Każde dziecko daje jakieś sygnały mówiące o tym, że jest zmęczone. Zazwyczaj jest to tarcie oczek, ciągnięcie za ucho czy włosy. Jak nauczyć noworodka spać w nocy i w dzień? Musisz nauczyć go odróżniać pory dnia. W dzień nie zasłaniaj okien i pozwalaj na to, aby dochodziły do niego dźwięki codziennego życia. Nie ściszaj telewizora, nie mów szeptem. Kiedy noworodek przebudzi się w nocy, nie zapalaj światła, ponieważ to całkowicie go wybudzi. Jeśli okaże się, że musisz zmienić pieluszkę, to wykonaj to możliwie szybko i delikatnie, bez głośnego mówienia. 

Jednym z nieprawidłowych zwyczajów, które praktykuje wiele rodziców jest długie kołysanie na rękach. Takie usypianie nazywa się “mechanicznym”. Takie działanie nigdy nie nauczy malca zasypiać samemu. Dość kontrowersyjnym zagadnieniem jest używanie smoczka. Co prawda może on znacznie ułatwić zasypianie, jednak kiedy wypadnie on dziecku przypadkowo z buzi to noworodek zaczyna panikować i płakać.

Problem z zasypianiem u noworodka biorą się również z tego, że rodzic nie ustalił mu stałego rytmu dnia. Drzemki planuj mniej więcej o tej samej godzinie. Ostatnia dzienna drzemka powinna mieć miejsce wczesnym popołudniem. Dzięki temu dziecko będzie na tyle zmęczone, że wieczorem nie będzie problemów z jego usypianiem.

Noworodek powinien zasypiać wieczorem o godz. 19-20. Pamiętaj, że takie czynności, jak karmienie, kąpiel i sen powinny być zawsze w tej samej kolejności. 

Nie rozbawiaj dziecka przed snem. Powinno się je wyciszyć poprzez ciepłą kąpiel, masaż kremikiem, przytulenie. Pamiętaj o tym, aby światło nie było zbyt intensywne. Ułóż dziecko w łóżeczku przed zaśnięciem. Jeśli zacznie płakać, nie wyjmuj noworodka od razu z łóżeczka. Pogłaszcz, warto również uspokoić noworodka głosem.

Zanim zdecydujesz się na wspólne spanie z dzieckiem, przemyśl to dokładnie. O ile noworodek zajmuje niewiele miejsca, o tyle roczne, czy dwuletnie dziecko może sprawić rodzicom spory dyskomfort. Dziecko szybko przyzwyczaja się do spania z rodzicami. Odzwyczajanie nie jest jednak takie proste, dlatego lepiej od urodzenia przyzwyczaić dziecko do spania w swoim łóżeczku. Na rynku z akcesoriami dla dzieci są dostępne łóżeczka z opuszczanym jednym bokiem, tzw. dostawki, dzięki którym można być blisko dziecka, a jednocześnie mieć komfort podczas snu.

Przed snem przewietrz pokój. Nie ubieraj dziecka w grube, nieprzepuszczające powietrza piżamki. 

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE