Strona głównaDzieckoJak odstawić dziecko od karmienia piersią?

Jak odstawić dziecko od karmienia piersią?

Wiele mam zastanawia się, jaka jest najlepsza pora na odstawienie dziecka od karmienia piersią. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca karmienie piersią do 6. miesiąca życia dziecka. W dalszym etapie jego rozwoju może stanowić jedynie pokarm uzupełniający. Mleko matki oprócz tego, że jest dla dziecka pożywieniem, ma właściwości uspokajające, jest bombą witaminową, dzięki której dziecko jest bardziej odporne na choroby. Antropolodzy twierdzą, że dzieci powinny być karmione mlekiem matki do drugiego roku życia, ponieważ mleko ma istotny wpływ na rozwój zębów, kości i masę ciała. Historia mówi, że nasi przodkowie byli karmieni mlekiem matki nawet do szóstego lub siódmego roku życia. Jak odstawić dziecko od karmienia piersią gdy nie chce butelki? Jak odstawić roczne dziecko od karmienia piersią? Odpowiedzi na te pytania poznasz w poniższej treści artykułu.

Odstawienie dziecka od karmienia piersią – kiedy najlepiej to zrobić?

Odstawienie dziecka od karmienia piersią polega na przerwaniu oparciu diety na mleku matki. Pierwszym istotnym elementem do podjęcia się tego wyzwania jest wdrażanie pokarmów uzupełniający od 6. miesiąca życia. Proces ten musi trwać aż do momentu, kiedy pokarmy te całkowicie zastąpią mleko matki. Odstawienie powinno być stopniowe. Nagłe może mieć wiele niepożądanych skutków, jak obrzęk piersi, zablokowanie kanalików mlecznych, zapalenie sutka. Jest to także bardzo duże obciążenie dla układu pokarmowego i immunologicznego dla noworodka. W takiej sytuacji trzeba liczyć się także z emocjonalnym rozdarciem u dziecka. 

Jeśli planujesz powrót do pracy to karmienie piersią będzie sposobem na podtrzymanie Waszych więzi. Na czas prac, pozostaw opiekunce odciągnięte mleko. Karmienie przed i po pracy jest świetnym, pełnym uczuć doświadczeniem dla każdej mamy.

Czasem zdarza się tak, że odstawienie dziecka od karmienia piersią jest spowodowane chorobą matki. 

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, na to, kiedy jest najlepszy moment na odstawienie dziecka od karmienia piersią. Jest to kwestia indywidualna. Decyzję musi podjąć mama.

Jak odstawić dziecko od karmienia piersią, gdy nie chce butelki? Co robić?

Jak odstawić dziecko od karmienia piersią gdy nie chce butelki? To pytanie nurtuje wiele mam. Niestety nie ma innej metody, jak próbowanie aż do osiągnięcia celu. Małymi kroczkami powinno się udać. To zadanie będzie wymagać od Ciebie cierpliwości. Jeśli chcesz odstawić dziecko do 6. miesiąca życia, zacznij od zmiany jednego tradycyjnego karmienia na na podanie butelki z mieszanką mleczną. Pamiętaj, aby przesadnie nie zmuszać go do picia przyrządzonej mikstury. 

Jeśli Twoje piersi zaczną przyzwyczajać się do mniej produkcji mleka, ale będziesz odczuwać pełność i wrażliwość w piersiach to odciągnij jedynie tyle, aby odczuć ulgę. Całkowite odciągnięcie pokarmu będzie pobudzało piersi do procesu laktacji. Jeśli nie chcesz zrezygnować całkowicie z karmienia piersią, a jedynie je ograniczyć to musisz zastępować swój pokarm mieszanką mleczną.

Jak odstawić roczne dziecko od karmienia piersią?

Na forach internetowych dla mam pojawia się wiele pytań – jak odstawić roczne dziecko od karmienia piersią? Jeśli od 6. miesiąca życia wprowadzałaś pokarmy uzupełniające to nie powinno być z tym większego problemu. Ograniczaj karmienie piersią coraz bardziej. Możesz zacząć podawać także mleko krowie. Jednym ze skutecznych sposobów na odzwyczajenie dziecka od karmienia piersią jest odwracanie jego uwagi. W czasie, w którym powinno być karmienie, możesz wyciągnąć przekąskę, którą razem będzie konsumować. Takie działanie bardzo zbliża, a dodatkowo dziecka nie zauważa, że nie zostało nakarmione mlekiem matki. Możesz także karmienie zastąpić przytulaniem. Jeśli problemy z odstawieniem będą ciężkie, zwróć się o pomoc do specjalisty. Jak odstawić roczne dziecko od karmienia piersią? Jedną z metod jest dieta BLW – baby – led – weaning, czyli odstawienie kontrolowane przez dziecko. Dziecko samo zdecyduje, kiedy nastąpi odstawienie. Weź jednak pod uwagę fakt, że jest to dość mozolny, stopniowy proces, który może trochę potrwać. Wraz z upływem czasu dziecko coraz rzadziej będzie domagać się mleka z piersi, aż w końcu nadejdzie dzień, kiedy całkowicie o nim zapomni.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE