Strona głównaDzieckoJak pomóc niemowlakowi zrobić kupkę?

Jak pomóc niemowlakowi zrobić kupkę?

Ból brzuszka to częsta dolegliwość pojawiająca się u niemowlaków. Jej powodem mogą być problemy z wypróżnianiem. Szacuje się, że zaparcia występują nawet u 10% noworodków. Jak pomóc niemowlakowi zrobić kupkę? Co zrobić, gdy niemowlę nie może zrobić kupki? Jak pomóc miesięcznemu dziecku zrobić kupkę? Czy problemy z wypróżnianiem u noworodka mogą być groźne? Jaka jest ich przyczyna? Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te pytania zostań z nami i przeczytaj artykuł.

Noworodek nie może zrobić kupki – objawy

Ciężko jest powiedzieć, jaka ilość kupek na dzień jest odpowiednia. Wszystko zależy od tego, jak rozwinięty jest układ pokarmowy i wydalniczy noworodka i ile je pokarmu. Może to być od kilku do kilkunastu kupek na dzień. Zdarza się, że niemowlę nie robi kupki przez tydzień i nie musi być to powodem jakiś większych dolegliwości. 

Objawy potwierdzające problemy z wypróżnianiem u noworodka to oddawanie suchego, twardego, grudkowatego stolca, stolce i gazy o bardziej nieprzyjemnych zapachu niż dotychczas, płacz, zaczerwienienie twarzy, zaciskanie pośladków, wyginanie pleców podczas próby oddania stolca, większe kupy niż do tej pory, twardy brzuszek, mniejsza częstość wypróżnień, spadek apetytu, krew w kale, zmiany skórne wokół odbytu.

Przyczyny zaparć u niemowląt

Problemy z wypróżnianiem u noworodka najczęściej są przyczyną złego sposobu żywienia. Rzadziej jest to związane z chorobami układu przewodu pokarmowego. W dalszej części artykułu dowiesz się, co zrobić gdy niemowlę nie może zrobić kupki, jak pomóc miesięcznemu dziecku zrobić kupkę.

Jak pomóc dziecku z zaparciami?

Jak pomóc niemowlakowi zrobić kupkę? Co zrobić gdy niemowlę nie może zrobić kupki?

Należy wprowadzić zmianę w sposobie żywienia. To, jak karmione jest dziecko ma duży wpływ na pracę układu pokarmowego. Organizm młodego człowieka nie od razu adaptuje dany rodzaj pokarmu. Problemy z wypróżnianiem u noworodka następują często wtedy, kiedy mleko z piersi matki zastępowane jest mlekiem modyfikowanym. Układ pokarmowy dużo ciężej je trawi. Zaparcia mogą pojawić się także w trakcie rozszerzania diety i wprowadzania pokarmów uzupełniających. 

Jak pomóc dziecku zrobić kupkę? Co zrobić, gdy niemowlę nie może zrobić kupki? Pamiętaj o dostatecznym nawodnieniu organizmu dziecka. Działaj profilaktycznie. Woda działa zarówno na zaparcia u dorosłych, jak i dzieci. Przyczyną zaparć może być także niedobór błonnika w diecie starszego dziecka. Co zrobić gdy niemowlę nie może zrobić kupki? Błonnik znajduje się w owocach, warzywach i produktach zbożowych, dlatego ważne jest, aby nie brakowało tych pokarmów w jadłospisie dziecka. 

Inną przyczyną zaparć u dzieci mogą być problemy zdrowotne. Są one objawem choroby Hirschsprunga (zaburzenia pracy jelita grubego), zaburzeń rozwoju odbytu, problemów trawiennych, nieprawidłowości związane z budową rdzenia kręgowego, schorzeń, które wymagają leczenia farmakologicznego.

Jak długo dziecko może nie robić kupki?

W przypadku dzieci karmionych piersią powyżej 6. tygodnia życia, normalnym jest, że maluch nie robi kupki przez kilka dni lub nawet tydzień. Inaczej jest w przypadku dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym. Częstotliwość wypróżnień powinna być znacznie większa, dlatego też jeśli do maksymalnie trzech dni nie pojawi się stolec to może to świadczyć o problemie z wypróżnianiem u noworodka. 

Rodzice powinni obserwować swoje dziecko i wywnioskować, jaki jest jego naturalny rytm wypróżnień. Dzięki temu łatwiej będzie można ocenić, czy dana sytuacja jest w normie, czy od niej odbiega. 

Jak pomóc dziecku zrobić kupkę? Jak pomóc miesięcznemu dziecku zrobić kupkę? Co zrobić, gdy niemowlę nie może zrobić kupki? Zgłoś się do lekarza pediatry, jeśli dziecko robi mniej niż trzy kupki na tydzień, kiedy towarzyszą temu wymioty, rozdęty brzuch, kiedy w wieku poniżej czterech miesięcy stolec jest suchy i twardy, kiedy zauważysz krew w kupce, kiedy odpowiednie nawadnianie nie przynosi rezultatów, kiedy zmiany żywieniowe nie pomagają, jeśli dziecko traci masę ciała, spada apetyt.

Jak pomóc niemowlakowi zrobić kupkę? Wymasuj brzuszek. Stymuluje to układ pokarmowy do pracy. Możesz także ułożyć dziecko na plecach i wykonywać koliste ruchy jego nóżkami. Pomiędzy karmieniem piersią czy mlekiem modyfikowanym podawaj do picia wodę. Starszych dzieciom można podać do 120 ml soku 100% z owoców. Zawiera on sorbitol mający właściwości przeczyszczające. 

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE