Okres niemowlęcy i dziecięcy to czas, w którym bardzo często przytrafiają się naszym pociechom choroby charakterystyczne tego okresu rozwoju. Dość częstą dolegliwością jest katar, kaszel, stan podgorączkowy. Szczególnie często takie uciążliwe objawy, które zwiastują wiele chorób, pojawiają się jesienią i zimą oraz wczesną wiosną. Mogą one być początkiem zapalenia oskrzeli, choroby, która często dotyka dzieci. Czy zapalenie oskrzeli u niemowlaka jest groźne? Jak rozpoznać zapalenie oskrzeli u dziecka, objawy oraz jego rodzaj?
Zapalenie oskrzeli u niemowlaka i małego dziecka
U małych dzieci i niemowląt bardzo często diagnozowane jest zapalenie oskrzeli. Jest to choroba, która zdarza się także u dzieci w wieku przedszkolnym. Jakie są objawy zapalenia oskrzeli u niemowlaka? Zapalenie oskrzeli w początkowej fazie przebiega tak samo, jak przeziębienie. Najbardziej charakterystyczne objawy to katar, ból gardła, gorączka lub stan podgorączkowy. Dziecko traci apetyt, jest marudne i rozdrażnione. Po kilku dniach dołącza się kaszel, a stan dziecka się nie polepsza. Kaszel jest początkowo suchy, potem przechodzi w mokry, niemowlę często krztusi się lub nawet wymiotuje, ma problemy ze spokojnym snem. Może pojawić się przyspieszony oddech i wysoka gorączka. Podobne objawy charakteryzują zapalenie oskrzeli u dzieci w starszym wieku. Dziecko skarży się także na ból mięśni oraz osłabienie. Gorączka może nasilać się, a potem zanikać. Ile trwa zapalenie oskrzeli u dzieci i czy jest to groźna choroba?
Zapalenie oskrzeli u dzieci – ile trwa ta choroba?
Zapalenie oskrzeli u dziecka jest chorobą, która najczęściej nie jest bardzo groźna i ustępuje po w miarę krótkim czasie. Szczególną czujność zachować należy w przypadku zapalenia oskrzeli u niemowlaka, wtedy konieczna jest stała opieka pediatry. Zapalenie oskrzeli może bowiem spowodować problemy z oddychaniem, łatwiej dochodzi do zakażenia bakteryjnego oraz zapalenia płuc. Choroba ta może mieć charakter krótkotrwały, ale ostry, albo trwać dłużej i przerodzić się w zapalenie oskrzeli przewlekłe. Najczęściej objawy ogólne, takie jak katar i gorączka, utrzymują się ok. 7-10 dni, męczący kaszel może trwać nawet ok. 3 tygodni. O przewlekłym zapaleniu oskrzeli możemy mówić w przypadku, gdy kaszel trwa ponad dwa miesiące. W takim przypadku należy przeprowadzić dalsze badania u dziecka i wykluczyć na przykład astmę. Są to zatem kryteria podziału zapalenia oskrzeli u dzieci, ile trwa choroba oraz jak dokładnie przebiega.
Leczenie zapalenia oskrzeli u dzieci
Skoro wiemy już, jakie są objawy zapalenia oskrzeli u dziecka, warto dowiedzieć się, jakie są przyczyny zapalenia oskrzeli. Chorobę wywołuje zakażenie wirusowe. Jest to infekcja dolnych dróg oddechowych. Wirusy wywołujące zapalenie oskrzeli odpowiedzialne są także za przeziębienie i grypę. Zapalenie oskrzeli u niemowlaka i małego dziecka często jest następstwem pojawiającego się przeziębienia. Zwykle zapalenie oskrzeli u dziecka nie przechodzi w zapalenie bakteryjne. Konieczne jest jednak udanie się do pediatry oraz obserwacja, czy z zapalenia oskrzeli nie wywiąże się zapalenie płuc. W przypadku gorączki należy podawać dziecku odpowiednie leki, a także dbać, aby dziecko dużo piło. Warto często wietrzyć pomieszczenie, w którym przebywa chory mały pacjent. Gdy pojawia się zapalenie oskrzeli u dziecka, inhalacje także mogą skutecznie pomóc.
Zapalenie oskrzeli u dziecka – inhalacje przynoszą ulgę
Leczenie zapalenia oskrzeli u dziecka powinno się odbywać pod kontrolą lekarza. Ważne jest także zapewnienie odpowiedniej temperatury oraz wilgotności powietrza w pokoju, w którym przebywa maluch. Bardzo często dziecko ma problem z odkrztuszaniem wydzieliny. U niemowlęcia nie zawsze można zastosować leki wykrztuśne. Powinno się oklepywać delikatnie plecki dziecka oraz układać główkę dziecka w łóżeczku nieco wyżej. Niemowlaka trzeba nawadniać pokarmem matki, wodą lub herbatkami odpowiednimi dla dziecka. Skuteczne w zapaleniu oskrzeli u dzieci są inhalacje. Inhalacje rozrzedzają wydzielinę oraz ułatwiają jej odkrztuszanie. U niemowląt często podawany jest także antybiotyk, aby zapobiec zakażeniu bakteryjnemu. Natomiast zapalenie oskrzeli u starszego dziecka nie wymaga antybiotykoterapii.