Strona głównaDzieckoJak czyścić uszy niemowlaka? TOP sposoby

Jak czyścić uszy niemowlaka? TOP sposoby

Rodzice noworodków często zastanawiają się, w jaki sposób i jak często należy czyścić uszy niemowlaka. Wbrew pozorom, nie jest to taka prosta czynność. Właściwa higiena uszu jest konieczna już od pierwszych dni życia dziecka. Czyszczenie uszu należy jednak przeprowadzać z należytą ostrożnością, z zachowaniem bezpieczeństwa, aby nie zrobić dziecku krzywdy. Ucho maluszka jest bardzo delikatne. Jak i czym czyścić uszy niemowlaka? Jak pozbyć się z uszu nadmiaru woskowiny?

Czyszczenie uszu u niemowląt

Niewłaściwa higiena uszu może doprowadzić do wielu powikłań, w tym do zapalenia ucha środkowego lub problemów ze słuchem. Dlatego prawidłowe mycie uszu jest bardzo ważne i konieczne dla zdrowia dziecka. Podstawowe czynności związane z higieną uszu niemowlaka to mycie małżowiny usznej oraz skóry za uszami, a także usuwanie wosku wypływającego z ucha. Małżowinę uszną należy czyścić codziennie, najlepiej podczas kąpieli. Natomiast dokładniejsze mycie zakamarków w uszach trzeba wykonywać raz na kilka dni. U niemowląt skóra na płatkach usznych oraz za uszami jest niezwykle delikatna. Może być ona często przesuszona i podrażniona, a czasem przesuszony, łuszczący się naskórek może oznaczać ciemieniuchę. Przesuszoną skórę najlepiej smarować oliwką lub preparatem na ciemieniuchę. Jak prawidłowo czyścić niemowlakowi uszy i jak usuwać woskowinę?

Jak czyścić niemowlakowi uszy?

Jak już wspomniano, uszy niemowlaka są bardzo delikatne, a jednocześnie narażone na podrażnienie i gromadzenie się w nich zabrudzeń. Dlatego zaleca się czyszczenie uszu bardzo uważnie i z zastosowaniem pewnych zasad, aby nieświadomie nie zrobić dziecku krzywdy. Zaleca się mycie zewnętrznej części ucha w ramach regularnej kąpieli. Do mycia można użyć ciepłej myjki i delikatnego szamponu dla dzieci, aby usunąć martwy naskórek. Po umyciu, uszy należy osuszyć delikatnie ręcznikiem, a jeśli woda dostanie się do ucha, po prostu delikatnie obrócić głowę dziecka z boku na bok, aby ją odprowadzić. Usunąć należy także wosk, który zebrał się poza kanałem słuchowym. Bardzo ważne jest, aby nie próbować usuwać woskowiny z kanałów usznych. Rodzice często próbują usuwać woskowinę z kanałów usznych swoich dzieci. Bezwzględnie nie należy tego robić. Woskowina jest wytwarzana w przewodzie słuchowym. Wosk pełni bardzo potrzebną funkcję, między innymi utrzymuje brud, bakterie i wodę z dala od bardziej delikatnych części wewnątrz ucha. Nie wolno czyścić uszu wacikami i patyczkami. Woskowinę usuwa się delikatnie ręcznikiem lub chusteczką higieniczną. Jeżeli zamierzamy stosować patyczki bawełniane, to tylko takie przeznaczone specjalnie dla niemowląt, które nie pozwalają na zbyt głębokie włożenie do ucha. Nie należy wkładać do ucha patyczków, wacików ani palców. To bardzo ważna zasada, ponieważ można uszkodzić błonę bębenkową, która jest bardzo wrażliwa i łatwa do przekłucia.

Jakie preparaty do czyszczenia uszu stosować?

Czy trzeba stosować do czyszczenia uszu niemowlaka jakieś specjalne preparaty? Uszy noworodków i niemowląt najlepiej myć wodą z dodatkiem delikatnego płynu do kąpieli. W przypadku nadmiaru woskowiny konieczne jest jej usunięcie. Należy pamiętać, że gromadzenie się woskowiny jest całkiem normalnym zjawiskiem. Zwykle uszy niemowlaka same się oczyszczają z jej nadmiaru, poprzez samodzielne wypływanie nagromadzonej woskowiny na zewnątrz ucha. W niektórych sytuacjach nadmiar woskowiny może powodować dyskomfort dziecka i na przykład zatykanie ucha. Wtedy można stosować specjalne preparaty do uszu, które stanowią duże ułatwienie i są pomocne. Jak wybrać preparat do czyszczenia uszu niemowlaka? Preparaty do czyszczenia uszu są dostępne w postaci kropli i aerozoli. Znacząco ułatwiają one oczyszczenie uszu z nadmiaru wosku, poprzez rozpuszczenie go. Nie wszystkie preparaty przeznaczone są dla niemowląt. Należy wybierać tylko preparaty oznaczone jako zalecane dla niemowląt. Mają one mniejsze dozowniki, specjalnie dla małych, dziecięcych uszu. Warto poszukać preparatów naturalnych, o dobrym składzie, bez konserwantów i barwników.

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE