Strona głównaDzieckoJaką temperaturę powinien mieć noworodek?

Jaką temperaturę powinien mieć noworodek?

Gorączka u niemowlaka to ogromne zmartwienie dla rodziców. Obawy wynikają z tego, że często nieznana jest przyczyna takich objawów. O wysokiej temperaturze u dziecka, które nie ukończyło jeszcze 4. tygodnia życia, mówi się, jeśli jest ona wyższa niż 38 stopni Celsjusza. Wahania temperatur u noworodków są całkiem normalne, ponieważ organizm nie posiada jeszcze wykształconej termoregulacji. O poranku temperatura może być niższa niż wieczorem. W poniższej treści dowiesz się więcej na temat skoków temperatury u dziecka. Opowiemy także, jak zmierzyć niemowlakowi temperaturę, czy mierzenie temperatury u niemowlaka może sprawiać trudności, jaka temperatura w domu dla noworodka jest najlepsza, jaka powinna być temperatura niemowlaka w odbycie, jaka jest prawidłowa temperatura u niemowlaka na czole, co oznacza niska temperatura w pupie u niemowlaka? Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na powyższe pytania, zostań z nami i przeczytaj artykuł.

Jak zmierzyć niemowlakowi temperaturę?

Wielu rodziców pyta na forach i wśród swoich bliskich, jak zmierzyć niemowlakowi temperaturę oraz jaka powinna być temperatura niemowlaka w odbycie. Mierzenie temperatury u niemowlaka można wykonać na dwa sposoby – przez odbyt i ucho. Pomiar temperatury na czole, pod pachą jest nieskuteczny. Temperatura niemowlaka w odbycie powinna wynosić od 36,6 do 38 stopnia Celsjusza) . Od wyniku, jaki pokazuje termometr umieszczony w odbycie należy odjąć ok. 0,5 stopnia Celsjusza. Odpowiednia temperatura mierzona przez ucho powinna wynosić od 35,7 do 38 stopni Celsjusza. Najlepiej wykonywać pomiar za pomocą elektronicznego termometru dousznego. 

Prawidłowa temperatura u niemowlaka na czole powinna wynosić od 36,6 do 37 stopni Celsjusza. Za stan podgorączkowy uważa się moment, w którym temperatura ciała jest wyższa niż 37,5 i niższa niż 38 stopni Celsjusza. Gorączka jest wtedy, kiedy temperatura przekracza 38 stopni Celsjusza. Zbyt niska temperatura w pupie u niemowlaka może świadczyć o hipotermii. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości związane ze stanem zdrowia swojego dziecka, niezwłocznie zgłoś się do lekarza. Reakcja ze strony rodziców w przypadku noworodków powinna być możliwie jak najszybsza, ponieważ ich układ immunologiczny nie jest jeszcze na tyle wykształcony, aby poradzić sobie ze szkodliwymi patogenami. 

Mierzenie temperatury u niemowlaka powinno dokonać się wtedy, kiedy dziecko staje się apatyczne, ma problemy ze snem, jest marudne, ma rozpalone policzki, czoło i plecy. Objawami gorączki są także wymioty, biegunka, zimne poty, płaczliwość, przyspieszony oddech. Dobrym sposobem na zbicie temperatury jest ochładzanie ciała dziecka za pomocą chłodnych okładów i kąpieli. Idealna temperatura wody dla dziecka z gorączką to ta o jeden stopień Celsjusza niższa niż temperatura jego ciała. Leki, które radzą sobie z gorączką to te z paracetamolem. 

Skoki temperatury u dziecka

Zastanawiasz się, czym są spowodowane skoki temperatury u dziecka? Jest to naturalne zjawisko w ciągu dnia. Warto jednak wykonywać pomiary o tych samych porach i w podobnych warunkach. Rodzice często skarżą się, że termometry pokazują inne odczyty w przeciągu kilku minut. Niestety zdarza się, że sprzęty do pomiaru nie są wiarygodne. 

W przypadku utrzymywania się dużych skoków temperatury u dziecka należy zgłosić się do lekarza. 

Jaka temperatura w domu dla noworodka?

Wpływ na niską temperaturę w pupie u niemowlaka czy nieprawidłową temperaturę u noworodka na czole może mieć nieodpowiednia temperatura otoczenia. Jak temperatura w domu dla noworodka będzie najlepsza? Jeśli dziecko marznie może być to przyczyną wielu chorób. Optymalna temperatura w pokoju noworodka powinna wynosić od 20 do 22 stopni Celsjusza. W pomieszczeniu, w którym jest za gorąco powietrze będzie suche, przez co dziecko może nabawić się infekcji górnych dróg oddechowych. Warto jest zainwestować w nawilżacz powietrza, a także regularnie wietrzyć pokój. 

Jaka temperatura w domu dla noworodka w nocy będzie dobra? Powinna być ona nieco niższa niż w dzień. Optymalna temperatura to ok. 18 stopni Celsjusza. W celu sprawdzenia tego, czy temperatura jest prawidłowa należy włożyć rękę pod główkę niemowlaka. Można także zainwestować w termometr z alarmem, który będzie wysyłał sygnał w sytuacji, w której temperatura będzie za niska lub za wysoka. 

Nowoczesne nianie elektroniczne również posiadają funkcję termometru. Możesz także dokonywać pomiaru za pomocą tradycyjnego termometru. Ważne jest, aby kontrolować ten parametr, ponieważ nieodpowiednia temperatura w pokoju może odbić się na zdrowiu dziecka.

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE