Ciąża jest niewątpliwie wyjątkowym okresem w życiu kobiety. Niestety często wiąże się z pojawieniem wielu dolegliwości bólowych. W dzisiejszym artykule poruszymy temat bólu w pachwinie, krocza, spojenia łonowego, miednicy, pochwy, w pachwinie w ciąży. Zagadnienia te często są objęte tabu. Uważamy jednak, że nie powinny, dlatego jeśli zmagasz się z tego rodzaju bólem, poniżej wyjaśnimy jego przyczynę i możliwe rozwiązania jego pozbycia się.
Ból krocza w ciąży – od czego?
Ból krocza w ciąży jest częstą przypadłością. Występuje przeważnie wtedy, kiedy przez dłuższy czas jesteśmy w jednej pozycji, za długo chodzimy, siedzimy. Może pojawić się podczas wstawania lub nadmiernego wysiłku fizycznego. Ból krocza w ciąży niewątpliwie sprawia duży dyskomfort. Jeśli jednak czujesz, że mocno Ci doskwiera, zgłoś się z tym do swojego lekarza prowadzącego.
Ból krocza w ciąży jest zauważalny u większości kobiet w 9 miesiącu ciąży. Jest to naturalne zjawisko. Więzadła macicy, stawy krzyżowo-biodrowe oraz tkanka kostno-chrzęstna miednicy rozluźniają się przed porodem . Wszystko dzieje się za przyczyną działania hormonu ciążowego – relaksyny. Dodatkowo główka dziecka uciska i jest to oznaką, że jest ono gotowe na przyjście na świat. Ból krocza w ciąży może być także spowodowany uciskiem macicy na spojenie łonowe.
Ból krocza pojawiający się początkowej fazie ciąży często budzi niepokój, jednak nie powinien. Pojawia się on na skutek zmian hormonalnych. Ciało przyszłej mamy zmienia się, aby przygotować idealne miejsce do rozwoju płodu. Macica powiększa się, dlatego możesz czuć podobny dyskomfort, jak przed miesiączką.
Ból spojenia łonowego w ciąży – jakie są jego przyczyny?
Ból spojenia łonowego w ciąży jest bardzo uciążliwy. Spowodowane jest to tym, że tkanka kostno – chrzęstna się mocno rozluźniła. Dokładnie chodzi o chrząstkozrost między prawą i lewą kością łonową. Ból spojenia łonowego i krwawienie w ciąży objawia się bólem podczas stawiania kroków. Poruszanie może sprawiać kłopot, przez co chód może wyglądać jak kaczy. Niestety ból spojenia łonowego w ciąży może zwiastować poród przez cesarskie cięcie. To bardzo nieprzyjemne uczucie, dlatego w trakcie ciąży powinniśmy sobie pomóc i udać się do urofizjoterapeuty. Przeważnie zalecane jest noszenie pasa podtrzymującego, relaks i zakaz dźwigania. Jeśli ból jest naprawdę silny to lekarz powinien przepisać leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. W przypadku, kiedy bólowi spojenia łonowego w ciąży towarzyszy plamienie, krwawienie, skurcze macicy, silny ból brzucha, gorączka to niezwłocznie należy udać się do lekarza.
Ból miednicy w ciąży – czym jest spowodowany?
Ból miednicy w ciąży jest dosyć powszechnym problemem. Może objawiać się jako tępy, ostry, chwilowy, łagodny, ciężki. Ból miednicy w ciąży często promieniuje do odcinka lędźwiowego kręgosłupa, a nawet pośladków i ud. Ból ten może szczególnie towarzyszyć Ci podczas chodzenia i wykonywania innych aktywności fizycznych. Jego przyczyną jest przesuwanie się kości i więzadeł w celu pomieszczenia dziecka. Ból miednicy w ciąży jest czasami zwiastunem ciąży pozamacicznej. Jeśli dodatkowo towarzyszy Ci ból ramion, krwawienia, plamienia, osłabienie, omdlenia, to niezwłocznie zgłoś się do lekarza. Konieczne będzie wprowadzenie leczenia.
Ból pochwy w ciąży – czy to normalne?
Jeśli ból pochwy w ciąży pojawia się blisko terminu porodu, nie jest on powodem do niepokoju. Jeśli oprócz bólu pochwy w ciąży występują też inne dolegliwości, takie jak rybi zapach z pochwy, świąd, gorączka to należy zgłosić się do lekarza i skonsultować swój problem. Może być to oznaką infekcji grzybiczej wywołanej przez grzyby Candida. Inną przyczyną bólu pochwy w ciąży może być infekcja bakteryjna, wulwodynia, zarażenie wirusem HSV lub wady anatomiczne.
Ból w pachwinie w ciąży – od czego?
Ból w pachwinie w ciąży może mieć różne podłoże. Najczęstszą przyczyną jest przepuklina pachwinowa lub udowa, infekcje, które powiększają węzły chłonne pachwinowe, kamica dróg moczowych, neuropatia, zapalenie wyrostka robaczkowego, zapalenie przydatków, zapalenie jądra, zmiany przeciążeniowe i zwyrodnieniowe, zaburzenia układu krwionośnego, zmiany nowotworowe w kościach i stawach.
Ból w pachwinie w ciąży wywołany jest przeważnie przez zmiany hormonalne mające wpływ na mięśnie i więzadła podtrzymujące miednicę.