Ciąża to okres, w którym powinno przeprowadzać się regularnie badania laboratoryjne morfologii krwi. Jednym z wielu parametrów, jakie można dzięki nim określić to zawartość leukocytów. Są to białe krwinki, będące mniejsze od erytrocytów, czyli krwinek czerwonych. Leukocyty pełnią funkcję ochronną przed patogenami, czyli szkodliwymi bakteriami i wirusami. W krwi nie powinno ich być za wiele. Leukocyty powyżej normy w ciąży mogą być przyczyną chorób. Nieprawidłowa wartość leukocytów może stanowić zagrożenie dla kobiety ciężarnej, jak i płodu, dlatego też należy dokładnie zdiagnozować problem. W tym artykule dowiesz się, czym mogą skutkować podwyższone leukocyty w ciąży, czym objawia się leukocytoza w ciąży, co robić, kiedy leukocyty są powyżej normy w ciąży?
Leukocyty – jaka jest ich prawidłowa norma w ciąży?
Leukocytów powinno być we krwi bardzo mało. Prawidłowa norma w ciąży wynosi od 1 do 5 leukocytów w polu widzenia. Stan chorobowy jest wtedy, kiedy leukocytów jest ponad 10 w polu widzenia. Taki wynik jest koniecznością do odbycia wizyty u lekarza. Leukocytoza w ciąży zagraża zdrowiu dziecka i matki, dlatego niezbędna jest dalsza diagnostyka wyjaśniająca jej przyczynę. Najczęściej taki wynik wskazuje na stan zapalny lub zakażenie. Przeważnie leukocytoza w ciąży jest spowodowana zapaleniem układu moczowego lub jego infekcją. Krwawienie w ciąży, są to bardzo częste objawy. Wynika to z tego, że macica wciąż rośnie i uciska na pęcherz, uniemożliwiając tym samym całkowite opróżnienie pęcherza. W resztkach moczu pozostających w pęcherzu namnażają się bakterie.
Kolejną przyczyną leukocytów powyżej normy w ciąży może być grzybica pochwy, zakażenie układu moczowego, kłębuszkowe zapalenie nerek, białkomocz, zapalenie pęcherza. Pomimo tego, że przypadłości te wydają się niegroźne, to nieleczone mogą zagrażać Twojemu dziecku. Nie bagatelizuj sygnałów, jakie daje Ci Twój organizm. Z wynikami zgłoś się do swojego lekarza prowadzącego. Podejmie on stosownie kroki, które wyleczą Twoje przypadłości. Przeważnie pierwszym krokiem diagnostyki jest skierowanie na posiew moczu, dzięki któremu możliwe jest postawienie diagnozy i wprowadzenie leczenia.
Czym objawia się leukocytoza w ciąży?
Objawy leukocytozy w ciąży czasami nie występują. Może być ona bezobjawowa. Rodzaj objawów jest zależny od rodzaju schorzenia. Grzybica pochwy objawia się bólem, pieczeniem pochwy, nasilającym się podczas oddawania moczu. Kłębuszkowe zapalenie nerek może objawiać się krwiomoczem, wysokim ciśnieniem, apatią, zmniejszonym apetytem, a także nieprawidłową pracą układu pokarmowego.
Jak widzisz, badania morfologiczne są bardzo ważne i konieczne, aby monitorować prawidłowy przebieg ciąży. W jej trakcie powinno przeprowadzić się to badanie przynajmniej 5 razy. Polega ono na pobraniu za pomocą strzykawki z igłą próbki krwi, najczęściej z żyły odłokciowej. Analiza ma miejsce w laboratorium, w którym dokładnie określane są wszystkie parametry, takie jak poziom krwinek czerwony, białych, zawartość hemoglobiny, poziom hematokrytu, ilość płytek krwi. Badania noszą kolejno nazwy: morfologia RB i WBC, Hgb, HCt, PLT.
Prawidłowe normy morfologii dla kobiet w ciąży:
- hemoglobina: 11,5 – 13,5 g/dl
- leukocyty (krwinki białe): 10 – 15 tysięcy krwinek w jednym mikrolitrze krwi
- trombocyty: 10–15 tysięcy krwinek w jednym mikrolitrze krwi
- hematokryt (stosunek objętości krwinek czerwonych do objętości osocza): 30–40%.
Nie należy się martwić, jeśli w czasie ciąży maleje liczba erytrocytów i hemoglobiny, wzrasta poziom leukocytów, maleje ilość trombocytów, a hematokryt jest obniżony. Są to naturalne zjawiska, dotyczące każdej ciężarnej kobiety. Ważne jest jednak, aby wartości mieściły się w normach. Pamiętaj jednak, że Twoja interpretacja może być nieprawidłowa, dlatego najlepiej udać się z wynikami do lekarza, który potwierdzi lub zaprzeczy Twoim przypuszczeniom.
Zbyt niska wartość hematokrytu może objawiać się niedokrwistością i być dużym zagrożeniem dla płodu. Niedostateczna ilość HCT w ciąży to częsty objaw anemii. W takim przypadku należy zadbać o prawidłową dietę oraz suplementację. Spożywane posiłki powinny być bogate w składniki mineralne i witaminy.
Nie zwlekaj, jeśli czujesz, że coś dzieje się z Twoim organizmem. Lekarz powinien pomóc Ci w każdej sytuacji.