Strona głównaCiążaPierwsza doba po porodzie

Pierwsza doba po porodzie

Pierwsza doba po porodzie jest przełomem zarówno w życiu dziecka, jak i matki. Dla dziecka nowością jest otaczająca go rzeczywistość, a dla rodziców odpowiedzialność za nowego członka rodziny, który wymaga ogromu uwagi, czułości i opieki. Jak wyglądają pierwsze godziny po porodzie, pierwsze karmienie i mleko? Jak zachować się w pierwszej dobie po porodzie? Odpowiedzi na te pytania poznasz poniżej.

Pierwsze dni noworodka – jak poradzić sobie w nowej rzeczywistości?

Pierwsze 48h po przyjściu maluszka na świat, pomimo tego, że to cudowny czas, może być dla rodziców nieco stresujący. To czas, w którym rodzice uświadamiają sobie, że ich życie zmieniło się już na zawsze i są odpowiedzialni za życie małego człowieka. 

Pierwsze godziny po porodzie są zazwyczaj ciężkie dla mamy. Poród to niezwykle wyczerpujące i ciężkie doświadczenie. Coraz więcej kobiet nie kryje prawdy, jak naprawdę on wygląda. Choć niektóre mamy nie wspominają go źle, to większej części kojarzy się on z ogromnym wysiłkiem, zmęczeniem i stresem, po którym należy zaopiekować się maluszkiem. W takiej sytuacji nie wahaj się prosić o pomoc, nie wymagaj od siebie zbyt wiele. Masz do tego prawo. Zdajemy sobie jednak sprawę, że rzeczywistość w polskich szpitalach jest naprawdę różna i wiele zależy od personelu, który będzie miał nad nami pieczę. Pierwsza doba po porodzie jest ciekawym doświadczeniem. Choć często młode mamy nie mają siły i są wycieńczone to jednak jest to wyjątkowy czas, na który czekało się aż 9 pełnych miesięcy. Pierwsze przewijanie, karmienie, obserwowanie swojego dziecka, jego ruchów, zachowań – to coś czego nie da rady opisać słowami.

Pierwsze mleko, pierwsze karmienie… jak dobrze to zrobić?

Pierwsze mleko i pierwsze karmienie to obowiązek, z którym przez najbliższe miesiące, a nawet lata mamy będą musiały zmierzać się kilkanaście, jak nie kilkadziesiąt razy dziennie. Jeśli masz kłopot z przystawieniem dziecka do piersi to poproś o pomoc położną. Powinna ona wprowadzić Cię w tajniki sprawnego karmienia piersią. Pierwsze karmienie jest nowością dla dziecka, dlatego nie martw się jeśli wszystko nie będzie od razu szło po Twojej myśli. Na pierwsze karmienie i mleko po porodzie mają wpływ na kolejne karmienia. Jeśli mamy szybko nauczą się dobrze przystawiać dziecko do piersi, a maluszki pobierać pokarm, będzie to miało niewątpliwy wpływ na prawidłowe przybieranie na wadze. W przypadku szybkiego wypisania ze szpitala i problemów z karmieniem należy zgłosić się do pielęgniarki środowiskowej lub doradcy laktacyjnego. Nie martw się jeśli dziecko w pierwszych dniach straci ok. 10% masy urodzeniowej – to normalne. Waga powinna wracać do urodzeniowej po 5. – 6. dniu życia. W 14. dniu życia powinna być taka, jak w trakcie narodzin. Jeśli widzisz, że tak się nie dzieje należy zgłosić się na wizytę do lekarza.

Do pierwszego karmienia i pierwszego mleka będą potrzebne Ci pieluszki i ręczniki dla dziecka, wygodne poduszki, maść na brodawki, wkładki laktacyjne. Ważne też, abyś miała wygodne i spokojne miejsce do karmienia piersią. Będziesz tam spędzać dużą ilość czasu. Dzieci mają małe żołądki, dlatego wymagają często karmienia. Najedzone dziecko przeważnie śpi. Nie łudź się jednak, że ten stan będzie trwał długo. 

W pierwszej dobie po porodzie noworodek jest ponadprzeciętnie śpiący, jednak w drugiej dobie praktycznie nie będzie odrywał się od piersi. Pierwsze godziny po porodzie wykorzystaj na odpoczynek, ponieważ później może okazać się, że nie będziesz mieć na to czasu. Dla Twojej wygody warto, aby dziecko było blisko Ciebie zarówno w dzień i w nocy. Ciągłe wstawanie do łóżeczka oddalonego kilka metrów od Twojego łóżka może być uciążliwe. Na rynku są dostępne dostawne łóżeczka, dzięki którym zapewnisz sobie komfort. Jeśli niemowlę jest niespokojne, w ciągu dnia świetnie sprawdzi się chusta. Pozwoli ona też Tobie na bycie aktywną. Umieszczenie dziecka w chuście, daje mamie wolne ręce. Noworodek potrzebuje dużo bliskości i ciepła. Jest to zupełnie naturalne, że chce ciągle przebywać w Twoich ramionach. Jego miejsce w brzuszku było bezpieczne, a nowa rzeczywistość może być początkowo dla niego przytłaczająca. Doceń każdą chwilę z maluszkiem. Nie obejrzysz się, a dziecko będzie chciało coraz więcej czasu spędzać samo. 

W pierwszej dobie po porodzie, jak w i kolejnych dniach bardzo ważny jest kontakt “skóra do skóry”. Dzięki niemu wytwarza się niezbędny hormon – oksytocyna, dzięki któremu nawiązuje się silna więź między matką a dzieckiem.

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE