Ból zęba w ciąży budzi wiele obaw. Przyszłe mamy zastanawiają się, czy mogą skorzystać z pomocy stomatologa, czy mogą zażyć leki przeciwbólowe w ciąży na ból zęba. Wokół tego tematu krąży wiele mitów. Dzisiaj postanowiliśmy je obalić. Z naszego artykułu dowiesz się, między innymi, co na ból zęba w ciąży jest dobre, czy istnieją jakieś domowe sposoby na uśmierzenie bólu zęba, czy ból zęba w 3. trymestrze ciąży jest niebezpieczny, co robić, czy można iść do dentysty jeśli ból zęba pojawił się w 8. miesiącu ciąży? Zostań z nami i poznaj odpowiedzi na nurtujące pytania!
Ból zęba w ciąży – jak sobie z nim poradzić?
Jeśli w ciąży pojawi się ból zęba nie należy unikać gabinetu stomatologicznego. Większość zabiegów jest bezpieczne dla zdrowia i życia płodu. Co na ból zęba w ciąży? Jeśli jest to konieczne to należy wykonać potrzebny zabieg. Zwlekanie z leczeniem może przynieść więcej szkody aniżeli pożytku.
Przyczyną bólu zęba jest zazwyczaj uszkodzenie zębiny. Dzieje się to zazwyczaj często na skutek wymiotów i refluksu żołądkowo – przełykowego w trakcie trwania ciąży. Kwas wydzielany przez żołądek działa destrukcyjnie na szkliwo. Ból zęba może być spowodowany także próchnicą oraz stanem zapalnym. Bólowi może towarzyszyć także obrzęk, nadwrażliwość na ciepłe, zimne pokarmy, ból ucha, trudności z rozdrobnieniem pokarmu. Podczas ciąży ból zęba towarzyszy wielu kobietom. Nadwrażliwość zębów i dziąseł często wynika ze zmian hormonalnych. Ciąża to także czas, w którym ślina zmienia swoje pH, co powoduje namnażanie się bakterii, które powodują remineralizację szkliwa.
Czy ból zęba niesie ze sobą jakieś niebezpieczeństwo?
Ból zęba zazwyczaj sygnalizuje, że w jamie ustnej pojawił się stan zapalny lub infekcja bakteryjna, co jest niebezpieczne dla maluszka w łonie matki. Drobnoustroje mogą szybko przedostać się do krwi, dlatego jak najszybciej należy podjąć się leczenia. Jeśli matka tego nie zrobi to może mieć to wpływ na niską masę urodzeniową dziecka, zaburzenia czynności skurczowej macicy. Zdarza się, że dochodzi do przedwczesnego porodu, a nawet poronienia. Niedbałość o jamę ustną może doprowadzić do wielu chorób w tkankach zębowych, przez które jedynym ratunkiem będzie ekstrakcja zębów.
Co robić, kiedy boli ząb w ciąży?
Ból zęba w 8. miesiącu ciąży, w 3. trymestrze nie jest przeciwwskazaniem do odpuszczenia sobie wizyty u dentysty. Jest ona kluczowa do oceny tego, co dzieje się w jamie ustnej. Ustalenie przyczyny jest niezbędne do podjęcia odpowiedniej terapii. Dostosowana jest ona do zaawansowania ciąży. Usuwanie zęba, leczenie kanałowe, znieczulenie nie zagraża dziecku po pierwszym trymestrze ciąży. Uzupełnianie ubytków można bez obaw wykonywać w każdym momencie trwania ciąży. Przyjmowanie leków przeciwbólowych w ciąży na ból zęba musi być skonsultowane z lekarzem. Niektóre leki szkodzą rozwojowi dziecka. Zdarza się, że są one przystosowane do zażywania tylko w określonym trymestrze. Oprócz leków przeciwbólowe w ciąży na ból zęba możesz użyć domowych sposobów.
Co robić? Jakie są domowe sposoby na ból zęba? Pamiętaj jednak, że nie usuną one przyczyny, a jedynie zmniejszą dolegliwości bólowe. Kluczowe jest leczenie, które zaleci lekarz stomatolog.
Jednym z domowych sposobów na ból zęba w 8 miesiącu w trzecim trymestrze, jak i na każdym innym etapie ciąży jest robienie zimnych okładów. Kostki lodu należy owinąć w ręcznik i przykładać do miejsca, w którym występuje ból po zewnętrznej stronie policzka. Innym skutecznym domowym sposobem na ból zęba są ziołowe płukanki z szałwi lub rumianku. Są to zioła charakteryzujące się właściwościami przeciwzapalnymi i przeciwbólowymi. Pamiętaj, że ciąża nie zwalnia z obowiązku zachowania higieny jamy ustnej. Zęby należy myć po każdym posiłku. Miejsca, w które ciężko jest dotrzeć szczoteczką, należy wyczyścić nicią dentystyczną.
Rodzaje bólu zęba
Ból zęba może różnić się od siebie natężeniem, występowaniem i lokalizacją. Nagły sporadyczny ból zęba pojawia się najczęściej podczas picia gorącego lub zimnego napoju. Wynika to przeważnie z nadwrażliwości zębów na zmiany temperatury. Jej przyczyną jest utrata szkliwa lub nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Może być spowodowana także ubytkiem, próchnicą zębów, ropniem zębowym, urazem mechanicznym.
Innym rodzajem bólu zęba jest ból pulsujący, którego przyczyną jest najczęściej stan zapalny nerwu, spowodowany przez postępującą próchnicę.
Często spotykany jest także stały ból zębów z opuchlizną lub obrzękiem. Wskazuje on najczęściej na zapalenie tkanek okołowierzchniowych.
W celu zapobiegania takim sytuacjom należy codziennie dbać o higienę jamy ustnej, a także regularnie umawiać się na wizyty u dentysty.