Strona głównaCiążaJak zajść w ciążę przy PCOS?

Jak zajść w ciążę przy PCOS?

Zespół policystycznych jajników (PCOS) jest chorobą objawiającą się zaburzeniami hormonalnymi. Bardzo często okazuje się przyczyną niepłodności. Aż 20% kobiet cierpi na PCOS. Tej chorobie może towarzyszyć nadmiar androgenów, hiperinsulinizm, insulinooporność, zaburzenia gospodarki, węglowodanowej oraz lipidowej. Zespół policystycznych jajników (PCOS), a ciąża; jak zajść w ciążę przy PCOS – te tematy poruszymy w poniższej treści artykułu. 

Zespół policystycznych jajników a ciąża – czy to możliwe?

Często słyszy się, że bycie chorą na zespół policystycznych jajników wyklucza bycie mamą. Jest to jednak nieprawdą. Prawidłowo leczone PCOS daje szansę na posiadanie dziecka. Ta choroba powoduje zaburzenia cyklu menstruacyjnego, co prowadzi do problemów z owulacją. Zespół policystycznych jajników (PCOS), a ciąża? Jak zadbać o siebie, aby zajść w ciążę przy PCOS? Na rozwój tej choroby wpływają czynniki genetyczne, jak i styl życia. PCOS daje o sobie znać w całym organizmie. Oprócz zaburzeń cyklu menstruacyjnego występuje także trądzik, ból w miednicy, nadmierne owłosienie ciała, a także dodatkowe kilogramy. Niektóre kobiety tracą płodność, dlatego w internecie widnieje wiele zagadnień pod hasłem „zespół policystycznych jajników (PCOS) a ciąża”.

Lekarz indywidualnie powinien ocenić każdy przypadek i wdrożyć odpowiednie leczenie. Jeśli chcesz zostać mamą, nie odkładaj decyzji w czasie. Im młodszy jest organizm z tą dolegliwością, tym łatwiej jest zajść w ciąży. Wraz z wiekiem szanse maleją. 

Głównym problemem uniemożliwiającym zajście w ciążę przy PCOS jest brak owulacji. Jesteś w dobrej sytuacji, jeśli diagnoza o posiadaniu zespołu policystycznych jajników została postawiona szybko. Szanse na bycie mamą są wtedy zdecydowanie większe.

Jak zajść w ciążę przy PCOS?

Wiele kobiet pyta – jak zajść w ciążę przy PCOS? Pierwszym krokiem jest oczywiście dokładna diagnoza u lekarza ginekologa, który podejmie odpowiednie działanie i wdroży leczenie. Terapia jest dostosowana do zaawansowania choroby. Czynniki, które mają wpływ na rodzaj leczenia to wiek kobiety, długość starań, objawy kliniczne, ogólny stan zdrowia, rezerwa jajnikowa. Częstym zaleceniem lekarza jest zadbanie o dietę i wprowadzenie w życie aktywności fizycznej, co będzie miało wpływ na normalizację masy ciała. Jest ona konieczna, aby móc starać się o to, aby pojawiła się owulacja. Zaleca się spożywanie produktów o niskim indeksie glikemicznym. Są to np. chleb pełnoziarnisty, kasza gryczana, brązowy ryż, nasiona roślin strączkowych, ciecierzyca i wiele innych. Warto jest zminimalizować ilość cukru oraz żywności przetworzonej w diecie. Jak zajść w ciąże przy PCOS? Zespół policystycznych jajników (PCOS), a ciąża? W wielu przypadkach niestety nie obejdzie się bez wdrożenia farmakologii, która będzie miała za zadanie stymulować jajeczkowanie. Przeważnie w pierwszej kolejności podaje się klomifen. Jeśli ten lek nie działa sięga się po gonadotropin. W przypadku, kiedy żaden z leków nie jest skuteczny można skorzystać ze współczesnych metod wspomaganego rozrodu, jakim jest in vitro, czyli zapłodnienie pozaustrojowe. 

Wiesz już, jak zajść w ciąże przy PCOS. Jednak, jakie są przyczyny choroby PCOS, czyli zespołu policystycznych jajników? Niestety jej przyczyna nie jest do końca znana. Przypuszcza się, że wynika ona z zaburzeń hormonalnych, w tym przypadku posiada wysokiego poziomu męskich hormonów płciowych. Zauważono, że choroba ta ma charakter genetyczny. Osoby, w których rodzinach występował już PCOS są bardziej narażone na tę chorobę. Zespół policystycznych jajników częściej występuje u osób otyłych oraz chorych na cukrzycę.

Diagnoza PCOS opiera się na badaniu laboratoryjnym i obrazowym. Dzięki pobraniu próbki krwi można oznaczyć zawartość poszczególnych hormonów pacjentki, takich jak androgeny (testosteron i androstendion), hormonu luteinizującego (LH) oraz folikulotropowego (FSH), hormonu anty-Mullerowski oraz SHBG, czyli białko odpowiedzialne za transport hormonów płciowych w organizmie. Dzięki badaniom obrazowym można potwierdzić posiadanie przez pacjentkę torbieli na jajnikach. Nie zawsze jednak ich posiadanie łączy się z posiadaniem zespołu policystycznych jajników. Lekarz w tej sytuacji powinien dokładnie przeanalizować wyniki i dolegliwości pacjentki.

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE