Poród naturalny powinien nastąpić po 40 tygodniu ciąży. Ten, który ma miejsce przed 37. tygodniem ciąży jest niebezpieczny zarówno dla dziecka, jak i matki. Niektóre porody da radę powstrzymać przed podanie odpowiednich środków lub założenie specjalnego szwu ( w przypadku niewydolności szyjki macicy). Zdarza się, że ciąża przez cały okres jej trwania jest zagrożona i w takich sytuacjach lekarz powinien uświadomić rodziców, jak rozpoznać poród przedwczesny. W tym artykule dowiesz się, jaka jest definicja porodu przedwczesnego wg WHO, co oznacza, że poród przedwczesny jest zagrażający, o jakich objawach piszą ciężarne kobiety na forum, jakie są jego przyczyny, jakie rekomendacje dają lekarze? Jak postępować?
Zostań z nami, jeśli chcesz poznać odpowiedzi na powyższe pytania.
Poród przedwczesny – co mówi o nim definicja?
Definicja, jaką podaje WHO (Światowa Organizacja Zdrowia), mówi o tym, że za poród przedwczesny uznaje się ten, który następuje przed 37 tygodniem ciąży bądź 259 dniem jej trwania. Definicja WHO podkreśla także, że wcześniakiem jest noworodek, którego waga poporodowa wynosi od 500 do 2500 gramów. Niestety, im krótszy czas trwania ciąży, tym szanse na przeżycie dziecka się zmniejszają. Istnieje duże ryzyko, że dziecko, które przedwcześnie przyjdzie na świat posiada niewykształcone narządy do funkcjonowania poza macicą, w związku z tym warto wykonywać badania prenatalne. Ryzyko przedwczesnego porodu istnieje niemalże zawsze. Czasami ciężko jest przewidzieć, że może on nastąpić. Problem dotyczy milionów kobiet. W Polsce ok. 6% ciąż w ciągu roku kończą się urodzeniem wcześniaka Największa ich liczba rodzi się w Afryce i Azji. Jednak Europa bardzo nie odbiega od pierwszych dwóch kontynentów. Jakie są przyczyny porodu przedwczesnego? Tego dowiesz się w poniższej treści.
Jakie są przyczyny porodu przedwczesnego?
Wpływ na to, czy poród odbędzie się w terminie, a może wcześniej niż powinien, ma wiele czynników. Najczęstsze przyczyny porodu przedwczesnego to uszkodzenie pęcherza płodowego, zmiany chorobowe matki, niedokrwienie łożyska oraz macicy, nadmierne rozciągnięcie macicy, palenie papierosów, spożywanie alkoholu, narkotyki, stres, reakcje immunologiczne, infekcje wewnątrz macicy, stany zapalne. Przyczyną porodu przedwczesnego jest także bycie w ciąży zagrożonej lub poprzednia ciąża także zakończyła się porodem przedwczesnym. Do przyczyn zalicza się także nadwagę lub niedowagę matki, urazy mechaniczne.
Czy można rozpoznać poród przedwczesny?
Jak rozpoznać poród przedwczesny? Czy to możliwe? Tak! Jednym z objawów porodu przedwczesnego są skurcze w równych odstępach czasu, duże rozwarcie, ucisk, ból w miednicy, biodrach, kroczu, dolnej części pleców, skurcze w jelitach, biegunka, duża ilość wydzieliny z pochwy. W takiej sytuacji kobieta ciężarna powinna zgłosić się do swojego lekarza prowadzącego. Lekarz najczęściej prosi o przyjazd na wizytę. W jego rekomendacjach zazwyczaj znajduje się mierzenie czasu między skurczami. Poczuć je można układając opuszki palców na brzuchu. Zdarza się, że lekarz zaleca zatrzymanie procesu poprzez położenie się, odpoczywanie. W przypadku, gdy skurcze nie ustają, należy udać się do szpitala w celu dalszej diagnostyki i monitorowania. Służy do tego ultrasonograficzne monitorowanie szyjki macicy (przez pochwę). Gorszą metodą jest badanie palpacyjne. Zagrażający poród przedwczesny wymaga stałej i dokładnej obserwacji, aby możliwa była interwencja w odpowiednim momencie. Na szczęście mam, dostęp do ultrasonografii jest coraz szerszy.
Niektórzy lekarze uważali niegdyś, że przyczyną przedwczesnego porodu wielopłogowego jest niedobór progesteronu. Nie stwierdzono jednak, aby progesteron chronił ciąże z zagrażającym porodem przedwczesnym.
Postęp medycyny jest dynamiczny. Szanse na przeżycie wcześniaków są coraz większe i jest to wielkim sukcesem lekarzy na całym świecie. Przykre jest, że pomimo wszystko, lekarze nie są w stanie zapanować nad zmniejszeniem się liczby ciąży zagrożonej. Wiedza badaczy w zakresie profilaktyki, etiologii, diagnostyki, leczenia ciąż zagrożonych jest niewystarczająca. Szczególny nacisk powinno kłaść się na profilaktykę, dlatego tak ważne jest, aby kobiety dbały o siebie w trakcie ciąży. Kluczowa jest tutaj odpowiednia suplementacja, dieta, aktywność fizyczna, porzucenie nałogów, które są szczególnym zagrożeniem dla zdrowia i życia dziecka, unikanie stresu. Personel powinien edukować kobiety ciężarne w tym temacie.