Strona głównaCiążaTarczyca a zajście w ciążę

Tarczyca a zajście w ciążę

Problemy z tarczycą mogą utrudniać zajście w ciążę, a także wywoływać powikłania w trakcie jej trwania. Często zdarza się, że kobieta dowiaduje się o chorobie dopiero wtedy, kiedy z ciążą dzieje się coś niedobrego. W dzisiejszym artykule poruszymy tematy : niedoczynność tarczycy a planowanie ciąży, ciąża i płodność, nadczynność tarczycy a zajście w ciążę i ciąża. 

Problemy z tarczycą – jak się objawiają?

Niedoczynność tarczy jest wtedy, kiedy tarczyca produkuje zbyt małą ilość hormonów w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Cierpi na nią aż ok. 5 – 7 % kobiet i ok. 1 % mężczyzn. Zaraz po chorobach układu krążenia i nowotworach jest to choroba występująca najczęściej. Jak wygląda tarczyca? Jest to niewielki gruczoł w kształcie motylich skrzydeł. Waży jedynie 15 – 30 gramów. Jest ona odpowiedzialna za produkowanie hormonów, mających wpływ na odpowiednią pracę całego organizmu. Wszelkie zaburzenia doprowadzają do destrukcji naszego zdrowia. Choroby tarczycy mogą objawiać się jako nadczynność lub niedoczynność. Pierwsze objawy, które początkowo nie są wiązane z chorobą to wypadanie włosów, łamliwość i kruchość paznokci, bóle mięśni i stawów, obrzęk twarzy, łuszczenie się skóry, zaparcia, apatia, obniżone libido, uczucie zimna. Kolejnym i częstym objawem problemów z tarczycą jest problem z utratą wagi pomimo ćwiczeń i trzymania diety. Lekarze twierdzą, że rozwój choroby to bardzo powolny proces, a jej objawy można przypisać do innych przypadłości, stąd też nie zawsze od razu można potwierdzić, że są to problemy z tarczycą. W celu potwierdzenia możliwej diagnozy niezbędna jest wizyta u endokrynologa, który zleci szereg badań.

Niedoczynność tarczycy a ciąża i płodność

Kobiety, które planują ciążę, często obawiają się powikłań w przypadku, kiedy mają problemy z tarczycą. Niedoczynność tarczycy a ciąża i płodność – jaki wpływ wywiera choroba? Jeśli jesteś już w ciąży i wiesz, że chorujesz na niedoczynność tarczycy to musisz być pod stałą opieką lekarza, aby zapewnić bezpieczeństwo swojemu dziecku. Gorsza sytuacja jest wtedy, kiedy ciąża przebiega z komplikacjami, a kobieta nie wie o swojej chorobie. Niestwierdzona niedoczynność tarczycy a ciąża – do czego może doprowadzić? U matki mogą wystąpić choroby układu sercowo – naczyniowego, depresja i zaburzenia lękowe. Jeśli chodzi o płodność to niedoczynność tarczy nie powoduje jej całkowitej utraty, jednak zajście w ciążę może być trudniejsze. Objawem niedoczynności tarczycy jest częste występowanie bezowulacyjnych cykli miesiączkowych. Chorując na niedoczynność tarczycy trzeba wziąć pod uwagę zwiększone ryzyko poronienia, przedwczesnego porodu, odklejenia łożyska i krwotoku poporodowego. Dziecko matki posiadającej niedoczynność tarczycy może później się rozwijać.

Jak zaplanować ciążę, kiedy cierpi się na niedoczynność tarczycy?

Niedoczynność tarczycy a planowanie ciąży – jak do tego podejść? W celu zwiększenia szans na ciążę, a także szczęśliwe jej donoszenie jest przestrzeganie diety i regularne wizyty oraz badania u lekarza. Bardzo ważna jest także suplementacja żelaza od czasu poczęcia.

Nadczynność tarczycy a ciąża – czy mogą nastąpić komplikacje?

Nadczynność tarczycy polega na tym, że tarczyca produkuje zbyt dużą ilość hormonów aniżeli potrzebuje tego organizm. Częstym powodem występowania nadczynności u kobiet jest choroba Gravesa i Basedova, w której własne przeciwciała mobilizują tarczycę do produkcji hormonów. Nadczynność tarczycy a zajście w ciążę i ciąża – czy to możliwe? Nadczynność tarczycy może pojawić się w trakcie ciąży. Podwyższone stężenia hCG zazwyczaj mają łagodny charakter i przemijają w II trymestrze ciąży. Czasami jednak choroba nie ustępuje a kobiety ciężarne męczą się z ciągłymi wymiotami. Nadczynność tarczycy dotyczy ok. 0,1 – 0,4% kobiet w ciąży. U kobiet, które dopiero planują zajście w ciążę objawy nadczynności są typowe, jednak kiedy choroba pojawia się dopiero w ciąży to objawia się osłabieniem, nerwowością, niepokojem, rozdrażnieniem, uczuciem gorąca, nadmierną potliwością. Może także zwiększyć się częstotliwość rytmu serca, waga może spadać lub stać w miejscu, pomimo oczekiwanego jej zwiększania się. Jak najszybciej należy podjąć się leczenia, ponieważ nieleczona nadczynność tarczycy prowadzi do nadciśnienia tętniczego i stanu przedrzucawkowego u matki. Dziecko może urodzić się z niską wagą, zaburzeniami pracy tarczycy.

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE