Strona głównaCiążaMozart w ciąży - co mówi na ten temat nauka?

Mozart w ciąży – co mówi na ten temat nauka?

Wiele mam odtwarza muzykę podczas ciąży. Nie bez przyczyny. Mówi się, że słuchanie muzyki Mozarta sprawia, że dziecko będzie ponadprzeciętnie inteligentne. Czy słuch i wrażliwość muzyczna dziecka bardziej się rozwija, dzięki słyszeniu przez dziecko dźwięków w czasie bycia w brzuchu matki. Na czym polega efekt Mozarta w ciąży? Czy muzyka mozarta dla dzieci w brzuszku jest kojąca i uspokajająca? Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te pytania, zostań z nami do końca artykułu. 

Efekt Mozarta – jaka jest prawda na jego temat?

Efektem Mozarta zaczęto bardziej interesować się w 1993 roku. Badań podjęli się trzej naukowcy, którzy podzielili studentów na trzy grupy, w której każda z nich przebywała w innych pomieszczeniach i przez 10 minut oczekiwała na wykonanie zadań. Pierwsza grupa oczekiwała słuchając Sonaty na dwa fortepiany D-Dur, KV 448 Mozarta, kolejna miała przyjemność słuchać słownej hipnozy, a ostatnia czekała w ciszy. Okazało się, że pierwsza grupa, słuchająca Mozarta miała dużo wyższe wyniki w teście inteligencji, aniżeli studenci z pozostałych grup. To zjawisko mocno zszokowało społeczeństwo i efekt Mozarta stał się jeszcze bardziej popularny. Niestety losy badań nie potoczyły się tak, jak byśmy tego chcieli. Zostały przerwane, a przez to efekt Mozarta nie jest naukowo potwierdzony. Jednak do dziś wielu ludzi uważa go za prawdziwy. Naukowcy potwierdzają, że muzyka przynosi wiele korzystnych efektów, jednak nie są one konkretnie nazwane efektem Mozarta.

Efekt Mozarta w ciąży – o co chodzi?

Istnieje przekonanie, które mówi, że efekt Mozarta w ciąży jest prawdziwym zjawiskiem i słuchanie przez dziecko w brzuchu muzyki Mozarta pozytywnie wpłynie na jego inteligencję. Nie ma jednak dowodów naukowych, które potwierdzałyby, że muzyka mozarta dla dzieci w brzuszku działa rozwojowo. Rozpoczęte przez naukowców badania, o których wspomnieliśmy wcześniej były przeprowadzone u studentów, a nie dzieci w brzuchach swoich mam. Dodatkowo nie dotyczyły one sprawdzenia inteligencji ogólnej, stąd też nie należy się nimi kierować przy snuciu wniosków o słuszności występowania efektu Mozarta w ciąży. 

Naukowcy z Uniwersytetu Wiedeńskiego podjęli się wykonania 40 badań o efekcie Mozarta, jednak wiele prac zostało podważonych i ostatecznie efekt Mozarta został uznany za mit. Muzyka mozarta dla dzieci w brzuszku na pewno nie stanowi żadnego zagrożenia. Muzyka klasyczna ogólnie dobrze wpływa na rozwój dziecka. Badania potwierdzają, że dzieci po urodzeniu rozpoznają różnego rodzaju dźwięki, które słyszały podczas bycia w brzuchu mamy. Nie chodzi tu tylko o muzykę mozarta dla dzieci w brzuszku, ale o głos mamy i taty, rozpoznawanie piosenek, które były im śpiewane przez mamę bądź tatę, a także utwory, które były odtwarzane. Wiele dzieci rodzi się z wrodzoną muzykalnością. Wykazują to poprzez rozpoznanie zakłóceń rytmu, zmiany tempa muzyki, rozpoznawanie linii melodycznych. Muzyka wpływa na stan emocjonalny dziecka tak samo, jak na dorosłych. Spokojna – wycisza, uspokaja, żywa – pobudza, dodaje energii. Maluchy nawet w 3. – 4. miesiącu życia podrygują nóżkami i rączkami w rytm muzyki.

Środowisko wewnątrzmaciczne nazywane jest salą koncertową. To właśnie tam dziecko pierwszy raz spotyka się z różnymi dźwiękami. W ciele matki jest wiele rytmiki – szum krwi, bicie serca, oddech. Świat zewnętrzny także dostarcza dziecku w brzuchu wielu dźwięków. To wszystko sprawia, że dziecko zaczyna na nie reagować i rozwijać układ słuchowy. Wykształcony jest między 25. a 29. tygodniem ciąży. Między 32. a 34. tygodniem ciąży dzieci są w stanie reagować na głos mamy i taty. W tym czasie zapamiętują piosenki, zapamiętują dane brzmienia i rytmy. Wrażliwość muzyczna rozwija się już w trzecim trymestrze ciąży. To właśnie wtedy szczególnie rozwija się układ słuchowy. W celu jego jak najlepszego się wykształcenia dziecko potrzebuje bodźców dźwiękowych już w trakcie ciąży. Jeśli dziecko będzie ich pozbawione to muzykalność po narodzinach i w dalszym etapie życia będzie na bardzo niskim poziomie.

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE