Strona głównaCiążaTrądzik w ciąży

Trądzik w ciąży

Trądzik przeważnie kojarzony jest z okresem dojrzewania, problemem nastolatków, jednak jak się okazuje jest to przypadłość, który towarzyszy kobietom w ciąży. Dzieje się tak na skutek zmian hormonalnych. Jakie są dokładne przyczyny wyprysków w ciąży? Co na trądzik i pryszcze w ciąży będzie najlepsze? Pryszcze w ciąży, a płeć dziecko – czy istnieje jakaś zależność? Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te pytania zostań z nami na dłużej! W poniższej treści na wszystko odpowiemy.

Wypryski w ciąży – jaka jest przyczyna ich pojawiania się?

Wiele osób zastanawia się, co takiego dzieje się w ciele kobiety, że podczas ciąży pojawiają się wypryski. Wszystko za sprawą zwiększenia się poziomu progesteronu i androgenów w organizmie. Skóra wydziela większą ilość sebum, gruczoły łojowe są mocno pobudzone. Często dochodzi do ich zablokowania i rozwinięcia się patogennej mikroflory, której efektem jest trądzik. Może on pojawić się zarówno na twarzy, jak i plecach. Szczególnie dotyczy on kobiet w pierwszym trymestrze ciąży. Wypryski w ciąży często rozpoczynają pojawiać się wraz z nadmiernym przetłuszczaniem się włosów. W drugim i trzecim trymestrze ciąży stan cery znacznie się poprawia. Uważa się, że wpływ na to mają zmiany poziomu hormonu, jakim jest estrogen. Wypryski w ciąży mogą mieć swoje podłoże w nieprawidłowej diecie. W celu zapobiegania ich tworzenia się należy unikać czekolady, ostrych potraw. Czasami jest to ciężkie, ponieważ ciąża wiąże się z różnymi zachciankami. 

Skutecznie metody zwalczania trądziku w ciąży

Kobiety często są w błędzie myśląc, że po porodzie problem zniknie. Trądzik może doskwierać mamom w trakcie karmienia piersią, ze względu na wysoki poziom prolaktyny. Jest to hormon odpowiadający za produkcję mleka i wzrost gruczołów piersiowych.

Mamy pytają: “ Co na trądzik w ciąży?”, “ Co na pryszcze w ciąży”, “ Jak poradzić sobie z uporczywym trądzikiem w ciąży?”. Należy wziąć pod uwagę fakt, że ciąża to wyjątkowy stan, w którym musimy dbać nie tylko o swoje zdrowie, ale także zdrowie dziecka. Przez to niestety przyjmowanie leków antytrądzikowych jest niedozwolone. Mają one bowiem negatywny wpływ na rozwój dziecka. Nie można zażywać ich także w trakcie karmienia piersią, ponieważ substancje zawarte w tabletach z łatwością przenikają do mleka kobiecego. 

Tak więc, co na trądzik i pryszcze w ciąży? Szczególną uwagę zwróć na aspekt pielęgnacyjny i higienę skóry twarzy i pleców. Konieczne jest dokładny demakijaż twarzy. Resztki makijażu skutecznie zapychają pory, pod którymi gromadzą się bakterie powodujące pojawienie się wyprysków w ciąży. Możesz udać się na wizytę do dermatologa i poprosić o polecenie ziołowych leków, które nie będa miały negatywnego wpływu na rozwój płodu. Przed wykonywaniem wszelkich zabiegów kosmetycznych należy poinformować o fakcie bycia w ciąży. Wszelkiego rodzaju peelingi dla bezpieczeństwa powinno wykonywać się po porodzie. Wiesz już co na trądzik i pryszcze w ciąży jest nalepsze, dlatego w kolejnym akapicie poruszymy nurtujące zagadnienie, a mianowicie : pryszcze w ciąży, a płeć dziecka, czy to ma jakieś znaczenie?

Pryszcze w ciąży a płeć dziecka – chłopiec czy dziewczynka?

Część kobiet uważa, że kiedy u ciężarnej pojawiają się problemy skórę, wypadają włosy, bądź osłabiają paznokcie to jest to zwiastun, że na świat przyjdzie dziewczynka. Takie domysły wzięły się z przypuszczeń, że rzekomo dziewczynka zabiera urodę swojej mamie. Nie jest to potwierdzone naukowo. Zagadnienie, w którym snuje się domysły rzekomego wpływu pojawienia się w pryszczy w ciąży na płeć dziecka jest jedynie przesądem. Jedyne słuszne określenie płci dziecka jest możliwe dzięki wykonaniu badania USG. Może się jednak zdarzyć, że owy przesąd się potwierdzi. Pamiętaj jednak, że to sytuacja fifty/ fifty.

Jakie inne problemy skórne dokuczają w ciąży?

Problem, z którym walczą przyszłe mamy to chloasma, czyli inaczej ostuda ciężarnych. Objawia się to pojawieniem się przebarwień skóry na nosie, policzkach i czole. Szczególnie widoczne są po dłuższym wystawieniu skóry na działanie promieni słonecznych. Przebarwienia to skutek zalegania melaniny. Niestety nie ma sposobu na to, aby zapobiegać chloasmie. Warto jest stosować kremy z filtrem, aby przebarwienia, jak najmniej się wyróżniały.

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE