Ciąża to dla organizmu kobiety spory wysiłek. Nic więc dziwnego, że częstym objawem jest właśnie zmęczenie w ciąży lub występowanie senności w ciąży. Brak energii w ciąży, czy zmęczenie w ciąży mogą nam towarzyszyć przez cały okres jej trwania i nie powinno to być nic złego. Zazwyczaj pojawiają się one podczas pierwszego i trzeciego trymestru ciąży. Jeżeli ma to miejsce w trzecim trymestrze, możemy się spotkać z sennością pod koniec ciąży, a nawet wystąpić może senność przed porodem. Co jest tego przyczyną? Czy stwarza to ryzyko dla przebiegu całego procesu ciąży? Czy należy się martwić występującym zmęczeniem w ciąży? Kobiety, które przestrzegają zaleceń lub zasięgają porad od swoich lekarzy, unikają niepotrzebnego stresu. Każda rzecz, która budzi u nas niepokój, jak właśnie senność w ciąży, można przebadać i sprawdzić. Nie jest wskazane utrzymywanie tego stanu przed długi czas, ponieważ brak energii w ciąży może niestety wskazać, że kobieta ciężarna cierpi na przykład na depresję ciążowe. Oprócz braki energii, mogą wystąpić zaburzenia lękowe, ale także ogólne poczucie bezradności i bezsilności. To jedne z objawów występującej ciąży.
Senność na początku ciąży
Występująca na początku senność spowodowana jest zachodzącymi zmianami w organizmie. Ciało kobiety oraz narządy są obciążone pojawieniem się nowego organizmu, który się w nim rozwija. Dlatego też nie powinno to powodować strachu i lęku u przyszłych mam. Naturalną rzeczą są również występujące huśtawki nastrojów, czy brak energii. Jeżeli jednak jest to dla kobiety powód do zmartwień, może skonsultować występujące objawy z lekarzem, który doradzi jej, co robić, by zyskać trochę energii, czy nie być w ciąży
Senność pod koniec ciąży
Pierwszy i trzeci trymestr to etapy w ciąży, w których kobiecie dokuczać będzie zmęczenie i senność. O ile drugi semestr przebiegł bez objawów, powrócą one w trzecim trymestrze, zwłaszcza pod koniec ciąży. Czym spowodowana jest senność pod koniec ciąży? To zmęczenie organizmu, w którym w ciągu dziewięciu miesięcy doszło do tak wielu zmian. Między innymi zwiększenie masy ciała płodu i wód płodowych, które były dodatkowym ciężarem dla kobiety. Dodatkowo, oprócz senności pod koniec ciąży czy braku energii, mogą wystąpić problemy z oddychaniem czy występujące duszności. Naturalną rzeczą jest występowanie senności przed porodem. Oczekiwanie na rozwiązanie ciąży wypełnione jest ekscytacją, co wiąże się z dużymi pokładami energii. Dlatego też ciężarna kobieta powinna zadbać o odpowiednią ilość snu, a także unikać niepotrzebnego wysiłku. Prawidłowy sen powinien zregenerować brakujące ilości energii, a także wpłynąć na poprawienie samopoczucia przyszłej mamy. Oprócz snu można poprosić lekarza prowadzącego ciążę o przepisanie suplementacji w postaci witamin i niezbędnych mikro i makroelementów. Senność przed porodem nie jest niczym niepokojącym. Kobieta zawsze może zapytać o to lekarza, jednak takie zmiany to naturalna rzecz. Jeżeli czuje się ospała i senna pod koniec ciąży, to pomocna okazać się może prawidłowa, lekka dieta. Nie tylko odciąży ona organizm, ale również dostarczy odpowiednich składników, jakie potrzebuje w danym momencie organizm zarówno matki, jak i dziecka. Kofeina i cukier pomogą również pozbyć się senności, jednak mają one krótkotrwałe działanie i nie są najlepszym rozwiązaniem, ponieważ podnoszą ciśnienie, co nie zawsze jest zalecane kobietom w ciąży. Innym sposobem na poradzenie sobie z sennością pod koniec ciąży, czy z sennością przed porodem jest wysiłek fizyczny. Mowa tu o najprostszych formach, a nie o ciężkim treningu, jak spacer, czy pływanie w basenie. Taka niewielka ilość ruchu pozwoli organizmowi kobiety na dostarczenie większej dawki tlenu, ponieważ wiele kobiet narzeka na występujące duszności, ale także pozwoli na zapobieganie występowaniu żylaków. Senność, nie tylko w ciąży, jest zazwyczaj spowodowana niewystarczającą ilością tlenu, którą dostarczamy organizmowi. Zwiększenie jego stężenia poprzez na przykład spacer, pozwoli pozbyć się uczucia senności, czy braku energii, dostarczy również pozytywnych endorfin, a nie ma nic lepszego, niż pobyt na świeżym powietrzu, zwłaszcza w tak ważnym momencie życia kobiety.