Strona głównaCiążaBiałko w moczu w ciąży - co robić?

Białko w moczu w ciąży – co robić?

Raz w miesiącu każda przyszła mama powinna wykonywać badanie ogólne moczu. Jest to podstawowy test laboratoryjny, dzięki któremu można wykryć cukrzycę, infekcję układu moczowego, choroby nerek oraz rzucawki, którą powoduje przekroczona norma białka w moczu w trakcie ciąży. Co oznacza ślad białka w moczu w ciąży, czy białkomocz w ciąży jest groźny, jakie są normy, co oznacza to, że białka w moczu jest 10 mg/dl lub 15 mg/dl? Jeśli nurtują Cię te pytanie to w poniższej treści znajdziesz na nie odpowiedź.

Ślad białka w moczu w ciąży – czy powinnaś się martwić?

Białko w moczu nie zawsze jest powodem do niepokoju. Jest ono obecne w prawidłowych warunkach. Norma białka w moczu w ciąży nie powinna przekraczać 150 mg. Niestety testy laboratoryjne nie są na tyle dokładne, aby określić tak małą zawartość białka w moczu, stąd też na wynikach widnieje informacja, że “białko w moczu nie występuje” bądź postawiony jest znak ujemności. Istnieją sytuacje, kiedy zawartość białka w moczu w trakcie w trakcie ciąży wynosi nawet 250 mg. Może się tak stać, kiedy nerki mają zmiany w swojej czynności, kiedy spotykają nas w życiu stresowe sytuacje, gorączka lub nasza dieta obfitowała w ostatnim czasie w posiłki bogate w białko. W takim przypadku na wyniku będzie widniał napis “ślad białka w moczu w ciąży” bądź “śladowe ilości białka w moczu”. Nie jest to sytuacja, w której powinnaś się niepokoić. Jeśli jednak wynik będzie opisany jako “białko obecne” to będziesz zmuszona do dobowej zbiórki moczu. 

Białkomocz w ciąży – co może być jego przyczyną?

Jeśli posiadasz białkomocz w ciąży to niezbędne będzie wyżej wspomniane badanie. Polega ono na tym, że do jednego pojemnika oddaje się mocz przez okres 24h. Uzbierany przez całą dobę mocz, należy wymieszać i oddać do laboratorium próbkę 100 ml. Prawidłowa zawartość śladu białka w moczu w ciąży to ok. 150 mg na dobę. Białkomocz fizjologiczny w ciąży jest w granicach od 150 do 250 mg na dobę. Stan nieprawidłowy jest wtedy, kiedy zawartość białka w moczu wynosi ponad 300 mg na dobę. Jeśli nie mieścisz się w normie to powinnaś wykonać dokładną diagnostykę i podjąć się leczenia. Przyczynami białkomoczu, oprócz zmęczenia w ciąży mogą być również infekcje dróg moczowych, stan przedrzucawkowy lub rzucawka, uszkodzenie nerek w wyniku cukrzycy lub nadciśnienia tętniczego, choroby kłębuszków nerkowych. Jeśli Twoje wyniki są niepokojące powinnaś zgłosić się do lekarza, który podejmie decyzję, w jakim kierunku będziesz leczona. Pamiętaj, żeby nie lekceważyć złych wyników. Zdrowie Twoje i Twojego dziecka jest najważniejsze.

Stan przedrzucawkowy oprócz białkomoczu w ciąży, objawia się podwyższonym ciśnieniem tętniczym krwi. Takie dolegliwości pojawiają się przeważnie po 20. tygodniu ciąży. Efektem rzucawki są drgawki toniczno – kloniczne, a nawet śpiączka. Dokładna przyczyna jej pojawienia się w trakcie ciąży nie jest zdiagnozowana przez specjalistów. 

Infekcje układu moczowego mogą przebiegać bezobjawowo, jednak w późniejszym etapie mogą spowodować niewydolność nerek. Często następuje przedwczesny poród.

Ślad białka w moczu w ciąży – jak to się leczy?

Postępowanie lecznicze w przypadku przekroczenia norm śladu białka w moczu w ciąży jest zależne od przyczyny. Samo wystąpienie białkomoczu w ciąży nie jest chorobą. Jest to oznaka pojawienia się jakiś konkretnych dolegliwości zdrowotnych.

Takie ilości białka w moczu w ciąży, jak 10 mg/dl czy 15 mg/dl nie stanowią dla Ciebie ani Twojego dziecka żadnego zagrożenia.

Jeśli do leczenia infekcji bakteryjnych będzie konieczne zażywanie antybiotyku, nie masz się co obawiać. Lekarz, wiedząc o Twojej ciąży, dobierze preparat niezagrażający płodowi. Stan przedrzucawkowy lub rzucawka wymaga stałego monitorowania ciśnienia tętniczego oraz regularnych badań laboratoryjnych. 

Pamiętaj, aby stale monitorować swoje zdrowie w trakcie ciąży. Odpowiadasz nie tylko za siebie, ale także za życie dziecka, które nosisz pod swoim sercem. Wszelkie niepokojące objawy skonsultuj ze swoim lekarzem prowadzącym. Bądź czujna. Żadnych symptomów nie uznawaj za paranoję. Twój organizm bez powodu nie dawał żadnych znaków. Zaufaj swojej intuicji, nie bój się pytać o każdą, nawet najmniejszą niepokojącą Cię sprawę. Ten szczególny stan wymaga ogromu uwagi.

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE