Strona głównaChorobyJakie są objawy ciąży pozamacicznej?

Jakie są objawy ciąży pozamacicznej?

Ciąża pozamaciczna, nazywana także ciążą ektopową jest wtedy, kiedy zapłodniona komórka zagnieżdża się w miejscu, w którym nie powinna, czyli poza obrębem macicy. Informuje o tym przede wszystkim ostry ból w podbrzuszu, który utrudnia codzienne funkcjonowanie. Jakie są objawy ciąży pozamacicznej? Czy objawy ciąży pozamacicznej w 5. tygodniu różnią się od tych w innych stadiach? Kiedy widać na USG ciążę pozamacicznej? Zostań z nami i poznaj odpowiedzi na powyższe pytania.

Jak rozumieć określenie – ciąża pozamaciczna?

Prawidłowo zapłodniona komórka jajowa powinna zagnieździć się w błonie śluzowej ściany macicy. Każda implantacja poza nią jest nazywana ciążą pozamaciczną. Istnieje kilka jej rodzajów: jajnikowa – rozwija się w jajniki, jajowodowa – zagnieżdżenie następuje w jajowodzie, brzuszna oraz inne. Najczęstszy jest drugi rodzaj. Jest to niebezpieczne zjawisko, ponieważ rosnący zarodek rozciąga jajowód. W takim przypadku jest potrzebna niezwłoczna interwencja lekarza. W przeciwnym razie jajowód może pęknąć, a krew nie będzie wydostawać się na zewnątrz, tylko nastąpi krwotok wewnętrzny. W dalszej części dowiesz się m.in., jakie są przyczyny ciąży pozamacicznej oraz jakie są objawy ciąży pozamacicznej w 5. tygodniu ciąży?

Jakie są przyczyny ciąży pozamacicznej? 

Najczęściej, ciąża pozamaciczna jest spowodowana przez nieprawidłową budowę anatomiczną narządów miednicy mniejszej. Jej przyczynami mogą być także zaburzenia dotyczące jajowodu, przebyte infekcje lub zaawansowane stany zapalne. Podejrzewa się, że za nieprawidłowe zagnieżdżenie zarodka może odpowiadać także zapalenie przydatków, kiła, rzeżączka, chlamydia, endometrioza, nieleczone infekcje bakteryjne, grzybicze, wirusowe pochwy, infekcje jamy ustnej, próchnica, zrosty po operacjach i zabiegach ginekologicznych.

Jakie są objawy ciąży pozamacicznej w 5. tygodniu ciąży?

Zastanawiasz się, jakie są objawy ciąży pozamacicznej w 5. tygodniu ciąży? Do objawów ciąży pozamacicznej należy : plamienie implantacyjne, niekontrolowane krwawienie, nasilający się ból w podbrzuszu ( najczęściej odczuwalny z lewej lub prawej strony), guz przydatków. Nie bez przyczyny mówimy o objawach ciąży pozamacicznej w 5. tygodniu ciąży. To dopiero w tym czasie one się pojawiają. 

Ciąża pozamaciczna – kiedy potwierdza to USG?

Jeśli wiesz, że jesteś w ciąży, test wyszedł pozytywny, udaj się do lekarza na kontrolę. 

Ciąża pozamaciczna – kiedy widać na USG? Podczas wykonywania USG przezpochwowego zarodek prawidłowo rozwijający się w odpowiednim miejscu powinien być widoczny między piątym a szóstym tygodniem ciąży. Jeśli pomimo pozytywnego testu ciążowego, zarodka nie widać na USG jest to pierwszy znak dla lekarza, który może podejrzewać ciążę pozamaciczną. Kolejny krok to wykonanie dokładnych badań krwi. Odpowiedni wynik określający stężenie beta – HCG, czyli gonadotropiny kosmówkowej w surowicy krwi określa, czy ciąża prawidłowo się rozwija. Poziom beta – HCG, kiedy zarodek rozwija się w macicy wzrasta dwukrotnie co 48h. Jeśli gonadotropina nie wzrasta wraz z upływem czasu lub wzrasta powoli to lekarz może potwierdzić ciążę pozamaciczną. Ważnym etapem w rozpoznaniu jest także wywiad lekarski, w którym pacjentka dokładnie musi opisać towarzyszące jej stanowi objawy. Ciąża pozamaciczna – kiedy widać na USG? Odpowiedź na to pytanie już poznałaś. Teraz czas dowiedzieć się, czy jest możliwe leczenie ciąży pozamacicznej.

Ciąża pozamaciczna – czy można wdrożyć jakiekolwiek leczenie?

Niestety, ciąża pozamaciczna wyklucza jej przetrwanie. Jedynym słusznym rozwiązaniem jest terminacja, czyli przerwanie ciąży. Istnieją jej różne metody. Jednak najczęściej lekarze rekomendują operacyjne usunięcie zarodka. W początkowym stadium ciąży pozamacicznej lekarze często podają metotreksat, który działa jak antagonista kwasu foliowego i zatrzymuje rozwój zarodka. Niektórzy lekarze preferują endoskopowe usunięcie zarodka. Po zabiegu lekarz zleca kolejne wykonanie szczegółowych badań krwi w celu sprawdzenie poziomu hormonów gonadotropiny kosmówkowej. Niestety często zdarza się, że kolejna ciąża po tej pozamacicznej jest z komplikacjami. Warto wziąć jednak pod uwagę fakt, czy przyczyna wystąpienia ciąży pozamacicznej jest nam znana. Kobieta przed zajściem w kolejną ciąże powinna odpowiednio zadbać o swój stan zdrowia. Szanse, że kolejna ciąża będzie pozamaciczna wynosi 15%. Chęć zajścia w kolejną ciążę warto jest szczegółowo omówić ze swoim lekarzem ginekologiem.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE