Strona głównaDzieckoJakie badania na pasożyty u dziecka?

Jakie badania na pasożyty u dziecka?

Zdarza się, że dziecko wykazuje objawy, które mogą wskazywać na obecność pasożytów w organizmie. W takiej sytuacji konieczne jest stwierdzenie, czy rzeczywiście u dziecka pojawiły się pasożyty. Jakie rodzaje pasożytów wykrywa się najczęściej? Jakie badania na pasożyty u dziecka zwykle się wykonuje?  

Jak wykryć pasożyty w organizmie?

W jakich sytuacjach istnieje podejrzenie, że dziecko ma pasożyty? Nie zawsze pasożyty dają jednoznaczne objawy, dlatego należy wykonać szczegółowe badania. Do najczęściej występujących pasożytów u dzieci należy zaliczyć owsiki, lamblie, świerzb oraz glistę ludzką. Rzadziej mamy do czynienia z tasiemcem czy toksoplazmozą lub innymi pasożytami. Objawy pasożytów u dziecka mogą przybierać różne formy. W przypadku owsicy u dziecka pojawia się świąd odbytu, konieczność drapania okolic odbytu. Dziecko jest niespokojne, źle śpi, wierci się w nocy w łóżku. W kale dziecka i na pościeli oraz na bieliźnie można zauważyć małe ok. centymetrowe nitki. W przypadku zakażeń świerzbem także pojawia się świąd. Dotyczy on najczęściej okolic palców, narządów intymnych, brzucha czy pośladków. Świerzb objawia się wystąpieniem na skórze grudek i krostek, które silnie swędzą. Każde niepokojące objawy należy skonsultować z lekarzem. Pasożyty objawiać się mogą także poprzez bóle brzucha, biegunki lub zaparcia, wzdęcia oraz problemy z trawieniem. Charakterystycznym objawem może być przewlekły suchy kaszel, zgrzytanie zębami, a także problemy skórne, często mylone z alergią. Czasem zauważyć można utratę masy, chudnięcie. Jakie badanie na obecność pasożytów w organizmie zwykle się wykonuje?

Jakie badania na pasożyty wykonuje się u dziecka?

W przypadku podejrzenia zakażenia pasożytami, u dziecka należy wykonać badania na obecność pasożytów, które potwierdzą lub wykluczą zakażenie. Zakażenia pasożytnicze są w niektórych sytuacjach bardzo niebezpieczne. Oprócz opisanych już objawów i problemów z przewodem pokarmowym oraz skórą, zakażenie doprowadzić może do uszkodzenia innych organów. Może dojść do uszkodzenia wątroby, płuc, mózgu, mięśni i innych narządów. Rodzice często zastanawiają się, jak może dojść do zakażenia. Zakażenie może być wywołane niedostateczną higieną osobistą, wypiciem skażonej wody, kąpielami w otwartych zbiornikach wodnych. Przyczyna zakażenia mogą być źle umyte owoce lub surowe mięso. W niektórych sytuacjach do zakażenia dochodzi poprzez kontakt z chorą osobą. Jak wykryć pasożyty w organizmie? W każdym przypadku, gdy istnieje podejrzenie zakażenia należy wykonać badanie na pasożyty u dziecka. Najczęściej wykonuje się badania kału dziecka. Jak wygląda takie badanie? Kał do badania należy oddać w specjalnym pojemniczku, który można kupić w każdej aptece. Kał u dziecka najłatwiej pobrać do nocnika, który powinien być wcześniej umyty i wyparzony. Innym sposobem jest wykorzystanie pieluchy, szczególnie u młodszych dzieci. Do pojemniczka na kał dostarczona jest szpatułka, którą można nałożyć próbki kału z kilku miejsc. Nie zawsze pojedyncze badanie wskazuje na obecność pasożytów. Dlatego zwykle wykonuje się co najmniej trzy badania z kału, czasem więcej. Próbki pobiera się co kilka dni. Kał do badania na pasożyty trzeba oddać do laboratorium najszybciej jak to możliwe.

Kiedy potrzebne jest badanie krwi na pasożyty?

W niektórych przypadkach wykonuje się także inne badania na pasożyty. Czasami wykonuje się badania krwi na pasożyty, pobiera się wymazy z gardła, pochwy, wykonuje badanie moczu, usg jamy brzusznej oraz zdjęcia rentgenowskie. Lekarz specjalista decyduje o zleceniu konkretnych badań, dobranych w zależności od objawów. Badanie krwi na pasożyty polega na wykonaniu morfologii z rozmazem, a także przeciwciał w surowicy krwi. Co istotne, do badania krwi na pasożyty nie trzeba przychodzić na czczo. Badania krwi są bardzo skuteczne, pozwalają wykryć zakażenia wieloma rodzajami pasożytów, ponieważ organizm produkuje przeciwciała przeciw konkretnemu pasożytowi. Zakażenia pasożytnicze mogą dotyczyć nie tylko dziecka, ale całej rodziny, ponieważ łatwo zarazić się, przebywając w jednym mieszkaniu. Cała rodzina powinna wykonać badania na obecność pasożytów w organizmie oraz zostać objęta leczeniem.

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE