Strona głównaDzieckoKiedy dziecko do spacerówki?

Kiedy dziecko do spacerówki?

Opieka nad dzieckiem wymaga podejmowania różnych decyzji podczas jego rozwoju. Do jednej z nich należy odpowiedzenie sobie na pytanie – od kiedy spacerówka dla niemowlaka? Rodzice pytają także: od kiedy wózek spacerowy będzie lepszy niż gondola? Kiedy dziecko do spacerówki? W tym artykule rozwiejemy wszelkie wątpliwości. Zostań z nami i przeczytaj artykuł.

Zamiana gondoli na spacerówkę – kiedy jest najlepszy moment?

Od kiedy wózek spacerowy? Od którego miesiąca spacerówka? Jak rozpoznać, że to dobry moment na zmianę wózka z gondoli na spacerówkę? Wszystko zależy od tego, w jakim tempie rozwija się maluch, więc jest to kwestia indywidualna. Zazwyczaj dzieje się to między 6. a 7. miesiącem życia. Leżenie w gondoli w tym wieku jest już dla dziecka nudne. Nie jest ono w stanie być w takiej pozycji przez cały spacer. Dziecko jest coraz bardziej chętne do obserwowania otoczenia, jest też bardziej ruchliwe. Spacerówka umożliwia obserwacje i jest w niej więcej swobody. Zapewniają bezpieczeństwo, dzięki szelkom, którymi należy zabezpieczać maluszka, aby nie wypadło i mogło komfortowo oglądać wszystko to, co go otacza.

Od kiedy spacerówka dla niemowlaka? Kiedy dziecko do spacerówki? W tym temacie należy działać intuicyjnie. Oznaką tego, że maluch może już dobrze czuć się w spacerówce jest to, że dziecko zaczyna siadać. W gondoli jest też dużo gorącej, aniżeli w spacerówce, dlatego też okres wiosenny, czy letni będzie idealny do przejścia na spacerówkę. 

Spacerówka dla małych dzieci nie może być zbyt prosta, ponieważ musi ona zapewniać stabilność i bezpieczeństwo. Konstrukcja wózka musi być sztywna, posiadać osłony a także regulacje, które pozwolą dopasować wózek do dziecka.

Pierwsza spacerówka powinna mieć możliwość rozkładania do pozycji leżącej. Jest to bardzo ważne, ponieważ dzieciom często zdarza się zasnąć podczas spaceru. 

Witaj spacerówko!

Od kiedy wózek spacerowy? Kiedy dziecko do spacerówki? Od kiedy spacerówka dla niemowlaka? Jedną z przyczyn zakupu spacerówki są duże rozmiary malucha. Dzieci szybko rosną, dlatego gondola może po prostu zrobić się za ciasna. Spacerówka będzie dużo wygodniejsza. Istnieją przeróżne modele wózków spacerowych, zarówno małe, kompaktowe, jak i bardziej rozbudowane. 

Świetne okazują się być także wózki 3w1. Są one bardzo funkcjonalne i wielofunkcyjne. Warto jest zwrócić uwagę na jakość wykonania, stabilność konstrukcji, działanie hamulców, skrętność. W wózki 3w1. także powinno być możliwe rozłożenie wózka do pozycji leżącej, dzięki czemu będzie można dostosować go do potrzeb dziecka w danej sytuacji.

Spacerówka tradycyjna czy kubełek?

Który model jest lepszy – tradycyjny czy kubełek? Istnieją zwolennicy jednego, jak i drugiego, jednak za tym pierwszym przemawia większa część rodziców, ponieważ można rozłożyć go na płasko. W pierwszej chwili może wydawać się, że kubełkowy wózek dla dziecka jest o wiele wygodniejsze, ponieważ nóżki są uniesione, pupka zaokrąglona (dziecko sprawia wrażenie otulonego). W tym okresie rozwoju dziecka, ważne jest jednak, aby miało ono możliwość pełnego wyprostu. Niemowlę w brzuchu nie miało zbyt wiele miejsca, aby się wyprostować. Pierwsze miesiące życia to także sporo zgiętych pozycji. Dopiero ok. 6. miesiąca życia dziecko zaczyna się pionizować. Spacerówka nie może nakłaniać dziecka do zgięć. 

Pamiętaj, że rezygnacja z gondoli nie może być zbyt wczesna. Dziecko powinno jak najdłużej przebywać na płaskim i twardym podłożu. Jest to konieczne do prawidłowego rozwoju. Na płaskim podłożu dziecko unosi pupę do góry, zbliża stópki do buzi, a ciężar ciała przenosi się w okolicy obręczy barkowej i są to oznaki prawidłowego rozwoju. W pozycji półleżącej dziecko nie możliwości unieść pupę do góry, stópki są daleko od buzi, a ciężar ciała nieprawidłowo przenoszony jest na obręcz biodrową.

Dziecko w spacerówce rozłożonej na płasko ma możliwość ogromnej swobody. Może leżeć w różnych pozycjach, obrać główkę. 

Spacerówki kubełkowe ograniczają ruchy dziecka, podobnie jak bujaczki, leżaczki i podobne gadżety. Głowa w takich sprzętach jest także mocno ograniczona, przez co powstają spłaszczenia i asymetria. 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE