Strona głównaChorobyPrawidłowy puls i ciśnienie w wieku 60 lat

Prawidłowy puls i ciśnienie w wieku 60 lat

Prawidłowy puls i ciśnienie krwi są ważnymi wskaźnikami ogólnego stanu zdrowia człowieka. Niektóre choroby i stany powodują nieprawidłowy puls i ciśnienie krwi, podczas gdy inne są spowodowane innymi czynnikami, które nie mają nic wspólnego z sercem lub ciśnieniem krwi. Znajomość normalnych wartości pulsu i ciśnienia krwi w wieku 60 lat pomoże pacjentowi zidentyfikować wszelkie zagrożenia dla zdrowia, które mogą występować w jego organizmie. Prawidłowe ciśnienie i puls u 60-latka różni się nieznacznie od osoby młodszej — puls jest wolniejszy, z ciśnienie większe. 

Jaki puls w wieku 60 lat jest prawidłowy?

Puls to liczba uderzeń serca na minutę. Tętno pomaga również określić ogólny poziom sprawności fizycznej. Normalne tętno w spoczynku różni się w zależności od osoby, ale u większości ludzi wynosi ono od 55 do 75 uderzeń na minutę. Podczas ćwiczeń tętno zazwyczaj wzrasta i może osiągnąć wyraźnie ponad 100 uderzeń/minutę.

Uwaga: często zawyżony puls może być powodem słabego pulsometru.

Normalne tętno dla danej osoby zależy od jej wieku, płci, budowy ciała, a także ewentualnych chorób współistniejących. Osoby o bardzo szczupłej budowie ciała mają zazwyczaj szybszy puls niż osoby o grubszej budowie ciała. Kobiety mają zazwyczaj wyższy puls niż mężczyźni. Puls osoby starszej jest zwykle wolniejszy niż młodszej, ponieważ tętno obniża się wraz z wiekiem. Nadwaga, choroby serca, wątroby, nerek, czy zaburzenia hormonalne również wpływają na nasz puls i ciśnienie. 

Normalny puls wynosi do 70 u dorosłego mężczyzny i do 75 u dorosłej kobiety. Tętno niższe niż 55 uderzeń na minutę, nazywane jest bradykardią, a wyższe niż 80 – tachykardią. Oba stany mogą zagrażać życiu, dlatego warto monitorować swoje ciśnienie i tętno na bieżąco.

Jakie ciśnienie w wieku 60 lat jest prawidłowe?

Prawidłowe ciśnienie krwi mierzone jest w milimetrach rtęci (mmHg). Ciśnienie krwi to siła, z jaką krew wywiera nacisk na ściany tętnic doprowadzających krew do tkanek organizmu. Mierzone jest jako ciśnienie skurczowe (pierwsze ciśnienie w tętnicach podczas skurczu serca) oraz ciśnienie rozkurczowe (ciśnienie w tętnicach pomiędzy uderzeniami serca). Na ciśnienie krwi wpływa wiele czynników, takich jak genetyka, dieta, stres, choroby i przyjmowane leki. Ciśnienie krwi jest zazwyczaj wyższe u osób z nadwagą, nieaktywnych i stosujących nieodpowiednią dietę. U większości osób zdrowe ciśnienie krwi wynosi około 120/80 mmHg. Wraz z wiekiem ciśnienie wzrasta. Prawidłowe ciśnienie po 60 roku życia jest nieznacznie wyższe niż w młodszym wieku i jest to całkiem normalne. 

Prawidłowe ciśnienie po 60 roku życia

Im człowiek starszy, tym wyższe ma ciśnienie. Zmiany są nieznaczne, jednak widoczne na wskazaniach ciśnieniomierza. Prawidłowe ciśnienie krwi w wieku 60 lat mieści się w okolicy 134/87 mm Hg. Ciśnienie nie powinno przekraczać poziomu 147/91 mm Hg. 

Zbyt wysokie ciśnienie krwi może uszkodzić naczynia krwionośne, powodując ich zwężenie i ograniczając przepływ krwi. U osób z wysokim ciśnieniem krwi występuje zwiększone ryzyko wystąpienia wielu chorób, w tym zawału serca, udaru mózgu, niewydolności serca i chorób nerek.

Wysokie ciśnienie krwi jest również jednym z głównych czynników ryzyka utraty wzroku. Z wiekiem nasze oczy stają się bardziej wrażliwe na światło i mogą ulec uszkodzeniu nawet w wyniku niewielkich zmian ciśnienia krwi. Wysokie ciśnienie krwi może również prowadzić do retinopatii cukrzycowej, choroby oczu, która nieleczona może spowodować ślepotę.

Aby zapobiec nadciśnieniu u osób starszych, warto postawić na zdrową dietę z dużą ilością owoców i warzyw. Prawidłowe ciśnienie i puls u 60 latka znacznie zwiększają szansę, że nie pojawią się poważne choroby serca, które mogą zagrażać życiu. Dlatego warto stale monitorować ciśnienie i puls — przynajmniej raz w tygodniu, aby w razie problemów udać się do specjalisty i szybko rozpocząć leczenie.  Każdy senior powinien mieć w domu aparat do mierzenia ciśnienia. Najlepsze sa ciśnieniomierze z mankietem, ale istnieją również wersje nadgarstkowe. W wielu aptekach w Polsce można również bezpłatnie skorzystać z ciśnieniomierza. 

Zobacz też:

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE