Strona głównaPoradyJak szybko obniżyć puls? Domowe sposoby, leki, zioła

Jak szybko obniżyć puls? Domowe sposoby, leki, zioła

Przyspieszony puls nazywa się tachykardią. Wśród jej najczęstszych przyczyn wymienia się nadmierny stres, zbyt intensywną aktywność fizyczną i odczuwanie strachu. Niekiedy przyspieszony puls jest również efektem spożycia zbyt mocnej kawy. Również pacjenci, którzy posiadają zbyt małe ciśnienie, a także zmagają się z gorączką, mogą zaobserwować u siebie występowanie tachykardii. Zbyt szybki puls może stanowić zagrożenie życia oraz przyczynić się do pogorszenia naszego zdrowia.

Podwyższone tętno – przyczyny 

Osoby, które zmagają się z podwyższonym tętnem, przyczyn mogą dopatrywać się w prowadzonym przez siebie trybie życia. Z tachykardią zmagają się osoby, które narażone są na dużo stresu. Warto również wiedzieć, że podwyższone tętno i jego przyczyny mogą mieć podłoże w występowaniu innych chorób, najczęściej mających związek z funkcjonowaniem gruczołu tarczycy. Wśród przyczyn tachykardii wyróżnia się również uprawianie intensywnych sportów, zażywanie używek oraz niektórych leków, które zawierają atropinę, efedrynę i pseudoefedrynę. Warto również zaznaczyć, że podwyższone tętno, które wywołane jest przez przyczyny fizjologiczne takie jak stres lub lęk powoduje tachykardię, która nazywa się zatokową. Mogą wywołać ją również np.: gorączka, zbyt mała ilość płynów, silne emocje lub niskie ciśnienie. Istnieje również wiele chorób, które mają wpływ na pojawienie tachykardii zatokowej. Oprócz wspomnianych wcześniej problemów z tarczycą należą do nich także: niedokrwienie serca, zator płucny, alergie, zaburzenia układu nerwowego, niewydolność serca i stany zapalne organizmu. Podwyższone tętno zatokowe to również wynik leków stosowanych przy niewydolności serca. Można również zaobserwować tachykardię zatokową wśród pacjentów, którzy zmagają się z niewydolnością oddechową lub, które doświadczyły wstrząsu anafilaktycznego. Tachykardia może występować również w przedsionkach (wtedy mówimy o nich -tachyarytmie przedsionkowe), często jednak ich zbyt szybkie tempo zostaje obniżone przez węzeł przedsionkowo – komorowy. Jeśli jednak arytmia ma swoje podłoże w komorach, wtedy ich nazwa to tachyarytmie komorowe. Są bardzo groźne dla organizmu i stanowią poważne zagrożenie dla życia pacjenta. Wśród ich przyczyn wymieniane są: przewlekłe choroby serca, a także blizny po zawale. Migotanie komór to najgorszy rodzaj tachyarytmii. Polega na zbyt szybkiej i chaotycznej pracy serca, co przyczynić się może do zatrzymania jego akcji i niedokrwienia mózgu. 

Jak obniżyć puls – skuteczne sposoby 

Wiele osób, które boryka się z tachykardią, zastawia się jak obniżyć puls. Do skutecznych metod, które rekomendowane są przez lekarzy oraz inne osoby, które zmagają się z tym problemem, polecane są techniki relaksacyjne jak medytacja i miarowe oddychanie. Wielu poleca również spacer na łonie natury, animaloterapię i muzykoterapię. Rekomendowane są również naturalne leki na obniżenie pulsu, do których należą te na bazie ziół takich jak np. chmiel i melisa. Do skutecznych metod zaliczane jest również regularne i odpowiednie nawodnienie organizmu. Efektywnym sposobem, który rozwiąże kwestię, jak szybko obniżyć puls jest również miarowe napinanie mięśni brzucha.

mierzenie pulsu
Pamiętaj o odpowiednim sprzęcie do mierzenia ciśnienia i pulsu.

Jak szybko obniżyć puls? 

Wielu kardiologów słyszy w swoich gabinetach pytanie: jak szybko obniżyć puls? Często udzielaną odpowiedzią jest zastosowanie wspomnianych wcześniej technik relaksacyjnych. Jeśli jednak metody te okażą się nieskuteczne, warto wtedy obmyć twarz mocno zimną wodą. Jest to informacja dla organizmu, aby zwolnił metabolizm, który przyczyni się do obniżenia szybkości pracy serca.

Jak obniżyć puls domowym sposobem 

Jak obniżyć puls domowym sposobem? Tej informacji poszukujemy, jeśli tachykardia przytrafi nam się w nieoczekiwanym momencie i nie jesteśmy w stanie zażyć żadnych dedykowanych temu problemowi medykamentów. Wśród odpowiedzi na pytanie jak obniżyć puls domowym sposobem bardzo często wymieniana jest konieczność zadbania o odpowiedni przepływ powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywamy. Warto również wypić duszkiem szklankę zimnej wody i skoncentrować swoje myśli na przyjemnych dla nas tematach.

Zioła na obniżenie pulsu 

Wśród wielu metod zwalczających tachykardię często rekomendowane są zioła. Na obniżenie pulsu polecane jest spożywanie głogu, serdecznika, a także konwalii. Wśród ziół na obniżenie pulsu  bardzo często wymienia się również melisę oraz stosowanie chmielu. 

Jak obniżyć puls przy nerwicy? 

Wiele osób, które zmaga się z nerwicą szuka odpowiedzi na pytanie jak zmniejszyć tachykardię, która często jej towarzyszy. Polecane jest obniżenie pulsu domowymi sposobami, które zostały wcześniej wymienione. Obniżanie pulsu domowymi osobami, jest polecane dla osób z nerwicą oraz tych, które nie powinny stosować zbyt dużej ilości leków. Obniżenie pulsu domowymi sposobami cieszy się dużą popularnością zwłaszcza wśród osób, które cierpią na ataki paniki i przyspieszonego oddechu mającego związek z przyspieszonym tętnem.  

Leki na obniżenie pulsu bez recepty 

Na rynku farmaceutycznym istnieje wiele leków na obniżenie pulsu bez recepty. Najczęściej ich skład opiera się głównie na dużej zawartości ziół i roślin. Gdy zjawisko tachykardii często występuje w naszym życiu, warto poprosić pracowników apteki o pomoc w rozwiązaniu kwestii, jakie leki na obniżenie pulsu bez recepty są najlepsze. Ich niewątpliwą zaletą jest bardzo duży ich wybór, a także przystępne ceny. Cieszą się dużą popularnością wśród osób z częstą arytmią, u których nie stwierdzono żadnych innych chorób towarzyszących.

Naturalne leki na obniżenie pulsu 

Naturalne leki na obniżenie pulsu to np. herbata z melisy lub kozłka lekarskiego. Aby uniknąć nawracających arytmii i przyspieszonego pulsu warto również zadbać o unikanie stresujących sytuacji, które je powodują. Warto również zatroszczyć się o pełnowartościową dietę, która powinna zawierać pełnoziarniste pieczywo, warzywa i owoce, a także nabiał i białe, chude mięso. Nie powinno również spożywać się dużej ilości soli i cukru. Aby zmniejszyć ryzyko występowania przyspieszonego pulsu, warto również wyeliminować używki nikotynowe i alkoholowe. W diecie zapobiegającej zaburzeniom pulsu nie powinny znajdować się posiłki wysoko przetworzone. Istotne jest również zadbanie o proporcje pomiędzy czasem spędzonym w pracy oraz odpoczynkiem. Naturalną metodą, która obniża puls i zapobiega jego nierównemu rytmowi, są również zajęcia z jogi. Warto również wprowadzić do swojego życia regularną aktywność fizyczną, która w znaczący sposób poprawi i wyreguluje pracę serca. 

Gdy zaobserwujemy w swoim organizmie stale nawracające zjawisko tachykardii, nie powinniśmy lekceważyć tego faktu. Może być to objaw choroby, a także stanowić niebezpieczeństwo dla naszego życia lub zdrowia. W codziennym życiu natomiast powinniśmy unikać stresujących dla nas sytuacji oraz stosować zdrowy tryb życia i techniki relaksacyjne.

Zobacz też:

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE