W naszym ciele znajduje się wiele enzymów, które regulują procesy w organizmie. Jednym z nich jest fosfataza alkaliczna (ALAP).Za jej produkcję odpowiedzialna jest wątroba, kości, nerki i łożysko podczas ciąży. Jej poziom można określić podczas badania krwi. Co jest jest fosfataza alkaliczna? Jaka jest jej norma? Co oznacza podwyższona fosfataza alkaliczna? Co jeśli jest poniżej normy? Jaka jest cena badania ALP? Jakie informacje można znaleźć o ALP na forum?

Fosfataza alkaliczna – za co odpowiada? Jakie informacje na jej temat są na forum?
Fosfataza alkaliczna to enzym przede wszystkim odpowiedzialny za czynności wątroby. Jej pomiaru dokonuje się także w przypadku chorób kości i nowotworów złośliwych. Na forum dowiadujemy się, że wskazaniem do zbadania fosfatazy alkalicznej są następujące objawy: męczliwość, żółte zabarwienie skóry i błon śluzowych, swędzenie, zmętnienie moczu, nieświeży oddech, obrzęki, bóle kości i stawów. Jaka jest cena badania fosfatazy alkalicznej we krwi? Jak informuje forum ceny rozpoczynają się już od 7 zł w zależności od miasta. Najtaniej jest w Gliwicach (7 zł), a najdrożej w Warszawie 17 zł. Badanie przeprowadza się na czczo, najczęściej rano.
Normy fosfatazy alkalicznej we krwi człowieka
Jaka jest norma fosfatazy alkalicznej we krwi? Jest ona zależna od wieku. Dla mężczyzn powyżej 17. roku życia wynosi mniej niż 129,0 U/I, dla kobiet zaś poniżej 104,0 U/I. U kobiet w wieku 12-17 lat norma wynosi mniej niż 187,0 U/I, a dla mężczyzn w tym wieku poniżej 390,0 U/I. Poniżej 12. roku życia nie ma już w normie różnicowania na płeć. W wieku 6-12 lat norma powinna wynosić mniej niż 300,0 U/l, w wieku 3-6 lat poniżej 269,0 U/l, a w wieku 1-3 poniżej 281,0 U/l. Normy określone są także dla noworodków. Poniżej jednego dnia poziom fosfatazy alkalicznej poniżej znajdować się poniżej 250 U/l. Między 1. a 5. dniem życia poniżej 231 U/I. Między 5. dniem a 6. miesiącem życia poniżej 448,0 U/I, a między 6. miesiącem a 1. rokiem życia poniżej 462,0 U/I. O czym może świadczyć podwyższona fosfataza alkaliczna? Czasami wynika to z fizjologii człowieka. U noworodków, dzieci w okresie dojrzewania i kobiet w ciąży w drugim i trzecim trymestrze to normalne. Podwyższona ALP może świadczyć o chorobach związanych z zastojem żółci, zapaleniu dróg żółciowych, WZW, nowotworach wątroby, chorobach kości. O czym informuje niska fosfataza alkaliczna? Może być to spowodowane hiperfosfatemią, czyli nieprawidłową podażą wapnia i fosforu do organizmu, co może doprowadzić do zwapnień kości.
Jak przygotować się do badania ALP?
Badanie to polega pobraniu krwi od pacjenta. Zaleca się przeprowadzanie badań w godzinach porannych, na czczo. Jeśli zajdzie potrzeba regularne badania fosfatazy alkalicznej, należy wybrać stałą porę badania. Dlaczego? Ponieważ interpretacja wyników będzie wtedy bardziej wiarygodna. Regularna kontrola fosfatazy alkalicznej jest konieczna w przypadku cholestazy wewnątrz- i zewnątrzobwodowej. Najczęściej dzięki monitorowaniu tego parametru można zdiagnozować takie choroby, jak marskość żółciową, stwardniające zapalenie dróg żółciowych, marskość wątroby, naciekające choroby wątroby. Badanie można także wykonać w ramach NFZ, jeśli zostanie ono zlecone przez lekarza rodzinnego.
W takiej sytuacji jest ono całkowicie refundowane. Wyniki badań powinny być skonsultowane z lekarzem, który odpowiednio je zinterpretuje. Warto profilaktycznie minimum raz w roku wykonywać szczegółowe badania krwi, ponieważ mogą one dać nam obraz naszego stanu zdrowia. Badania, o które powinieneś poprosić swojego lekarza to morfologia krwi, lipidogram, glikemia, badanie poziomu TSH, OB i CRP, próby wątrobowe i koagulogram. Np. w przypadku zbyt małej liczby czerwonych krwinek można zdiagnozować anemię. Jeśli jest ich zbyt dużo może to świadczyć o stanie zapalnym. Lipidogram obrazuje stężenie cholesterolu całkowitego, frakcji LDL, czyli dobrego cholesteroli i HDL, czyli złego cholesterolu. Nieprawidłowy poziom tłuszczów może doprowadzić do miażdżycy oraz chorób serca, nadciśnienia, udaru mózgu. Kolejnym ważnym parametrem jest glukoza. Jej nieprawidłowy poziom może wskazywać na cukrzycę typu 1 lub 2.