Choroby układu sercowego są bardzo często występującymi schorzeniami wśród społeczeństwa. Są one na tyle niebezpieczne, że w przypadku braku odpowiednio szybkiej diagnozy bądź lekceważenia ich objawów, powodować mogą znacznie bardziej problematyczne powikłania. Jedną z takich chorób jest arytmia. Jest ona o tyle niebezpieczna, że u części pacjentów nie daje przez bardzo długi okres czasu żadnych objawów.
Zdarza się, że pacjenci żyją z arytmią, całkowicie o tym nie wiedząc. Drugą grupą pacjentów są z kolei Ci, u których atak arytmii jest nie tylko wyczuwalny, ale także powodować może bezpośrednie zagrożenia dla zdrowia i życia pacjenta. Aby nauczyć się, jak pomóc sobie czy osobie z bliskiego otoczenia podczas ataku arytmii, warto poznać, czym charakteryzuje się to schorzenie. W zależności od rodzaju arytmii, z jaką mamy do czynienia, objawy odczuwalne mogą być jako uczucie przyspieszonego bądź zwolnionego bicia serca, a niejednokrotnie także nieregularnymi skurczami mięśnia sercowego. Pacjenci bardzo często obrazują schorzenie to jako uczucie kołatania serca czy szarpnięć, które powodują napady kaszlu czy duszności.
W dzisiejszym artykule przyjrzymy się:
- Jak przerwać atak arytmii?
- Co robić podczas ataku arytmii?
Jak przerwać atak arytmii?
Diagnoza arytmii daje pole do działania lekarzom specjalistom, którzy mogą wdrożyć pacjentom odpowiednie leczenie. Bardzo często polega ono na dostarczaniu do organizmu pacjenta pierwiastków i minerałów takich jak magnez czy potas bądź specjalnie przygotowanym suplementom diety. W niektórych przypadkach lekarze postanawiają wdrożyć specjalistyczne leczenie farmakologiczne, jednak warto wiedzieć, jak przerwać atak arytmii kiedy już nastąpi.
U wielu osób, które zmagają się z arytmią, podczas ataku dochodzi do specyficznego kłucia czy szarpania w okolicy serca, a sami pacjenci przyznają, że kaszląc, udaje im się pozbyć tej dolegliwości. Warto więc odczytywać znaki, jakie daje nam organizm, zachować spokój, usiąść wygodnie i pozwolić wrócić pracy serca do regularności. Kiedy pojedyncze odkrztuszanie przemienia się w napady duszności, ważne jest, aby nie popadać w panikę, lecz w miarę możliwości głęboko oddychać. Wspomóc można sobie także, przyjmując leki, które zostały nam wcześniej przepisane przez lekarza bądź pijąc niewielkimi łykami wodę. Ważna jest jednak reakcja, a w przypadkach, gdy do czynienia mamy z ciężkimi atakami arytmii, warto poinformować najbliższe nam osoby, jak mają zareagować w przypadku, gdy okazałoby się, że straciliśmy przytomność.
Atak arytmii – co robić jeszcze?
Oprócz czynności, jakie warto wykonać, aby przerwać atak arytmii, pacjenci, u których zdiagnozowano to schorzenie, powinni wdrożyć pewne kroki, aby zapobiegać atakom w przyszłości. Coraz to większą popularnością cieszą się naturalne sposoby zapobiegania atakom arytmii. Niezwykłą skutecznością charakteryzują się napary z głogu, które pozwalają zwiększyć dopływ krwi do serca, a także znacząco wyrównać jego regularne skurcze. Innym zielem, które sprawdza się w leczeniu arytmii, jest kozłek lekarski. Napary z korzenia kozłka działają uspokajająco, co w dużej mierze pozwala poprawić pracę serca.
Prócz wszelkich metod, na które składa się przyjmowanie różnego rodzaju ziołowych preparatów czy to w formie naparów, syropów bądź innych specyfików, dla chorych na arytmię niezwykle ważna jest aktywność fizyczna. Mimo iż wielu pacjentów obawia się nadmiernego wysiłku posiadając problemy układu sercowo – naczyniowego, umiarkowany ruch jest nie tylko polecany, ale wręcz wskazany, gdyż pozwala regulować pracę serca. Oczywiście mowa tu nie o aktywnym uczestniczeniu w zawodach pływackich czy przebiegnięciu maratonu, ale długim szybkim marszu czy turystycznej jeździe na rowerze. Aby zapobiec atakom arytmii, należy wdrożyć odpowiednią dietę, która będzie lekkostrawna, a także wyeliminować z niej kawę, alkohol i inne używki.
Sprawdź:
- Jak długo można żyć z arytmią serca? Rokowania przy migotaniu przedsionków
- Kiedy zaczyna bić serce dziecka? Bardzo wcześnie!