Strona głównaSuplementacjaAsertin - opinie, działanie, czy jest bezpieczny?

Asertin – opinie, działanie, czy jest bezpieczny?

Depresja nazywana jest jedną z największych chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Jej objawy są bardzo wielowymiarowe, dotykają też coraz większej ilości społeczeństwa, oraz coraz to młodszych ludzi. Depresja objawia się brakiem energii i chęci do życia, nieustającym smutkiem i przygnębieniem, brakiem chęci do pracy i działania, oraz apatią. Choroba ta może przyjąć wiele form, często sprawiając, że nie dajemy rady wykonywać najprostszych codziennych czynności. Bywa, że problemy zaczynają nam sprawiać rzeczy takie jak jedzenie, sen, a nawet rzeczy, które kiedyś lubiliśmy robić najbardziej. Objawy rzadko kiedy ustępują same z siebie, często by wrócić do prawdziwego życia, potrzebujemy pomocy specjalisty, oraz leków, które pomogą przywrócić nam stabilność emocjonalną. Wraz z rozwojem nauki, na rynku pojawia się coraz więcej preparatów, które mogą nam asystować w walce z depresją. Ważne jest odpowiednie dostosowanie preparatu, tak byśmy mogli udzielić pozytywnej odpowiedzi na pytanie: „Jak się czujecie?”. Lek Asertin jest stosowany, jako środek przeciwdepresyjny, powstrzymujący wychwyt zwrotny serotoniny. Preparat dostępny jest w dwóch dawkach – 50 mg i 100 mg, wydawane są tylko na receptę.

Asertin – działanie

Preparat Asertin jest inhibitorem wychwytu zwrotnego serotoniny. Jego substancja czynna – sertralina, hamuje proces wychwytu neuroprzekaźnika biorącego udział w komunikacji pomiędzy neuronami. Proces ten wydłuża okres działania serotoniny oraz okres pobudzenia komórki, która ją odbiera. Asertin ma za zadanie pomagać w leczeniu epizodów depresyjnych o dużym nasileniu, oraz ich nawrotów. Preparat jest często przepisywany jako lek zwalczający zespół stresu pourazowego (PTSD), oraz fobii społecznej. Ma też pomagać w leczeniu zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych, znanych powszechnie jako nerwica natręctw.

Czy Asertin jest bezpieczny?

Asertin jest jednym z najczęściej stosowanych leków grupy SSRI. Jest to lek bezpieczny, często przepisywany na samym początku kuracji. Zdarza się, że przepisuje się go też dzieciom poniżej dwunastego roku życia. Skutki uboczne nie zdarzają się często, zazwyczaj są też łagodne.

Asertin – skutki uboczne

Asertin, jak każdy lek może powodować skutki uboczne. Jednymi z najpopularniejszych działań niepożądanych są nudności i senność. Zdarza się, że możemy odczuwać zawroty oraz bóle głowy, a także zmęczenie i zaburzenia libido. Inne skutki uboczne, które mogą pojawić się w trakcie terapii lekiem Asertin to zaburzenia smaku, jadłowstręt, ból klatki piersiowej, kołatanie serca, wymioty i wzdęcia. Mogą pojawić się reakcje alergiczne, takie jak wysypka, świąd czy szok anafilaktyczny, jednak nie zdarza się to często.

Pytanie „Jak się czujecie po stosowaniu tego leku?” często pojawia się w dyskusjach na forum. Preparat jest lekiem przeciwdepresyjnym, które mają w naturze częste powodowanie skutków ubocznych. Bywa, że lekarstwa tego typu mogą nasilić objawy depresji, zwłaszcza jeśli są niewłaściwie stosowane. To jak się czujecie może zależeć w głównej mierze od przestrzegania zaleceń lekarza, oraz od indywidualnych reakcji organizmu na lek.

Asertin – po jakim czasie działa?

To, po jakim czasie działa lek Asertin, zależy przede wszystkim od pacjenta. Niektórzy na efekty czekają zaledwie kilka dni, zdarza się jednak, że ten czas wydłuża się do nawet kilku tygodni, w rzadkich przypadkach miesięcy. Zazwyczaj okres oczekiwania na działanie leku wynosi od 2 do 3 tygodni.

Asertin a tycie

Jednym ze skutków ubocznych stosowania leku Asertin może być tycie, lub też spadek masy ciała. Substancja czynna produktu, sertralina może powodować wzrost apetytu, a co za tym idzie – większe zapotrzebowanie na pokarm i tycie. To wszystko jest jednak bardzo rzadko występującym efektem niepożądanym, często spowodowanym niewłaściwą dietą, lub brakiem ruchu.

Asertin – przedawkowanie

Przedawkowanie jakiegokolwiek leku może okazać się niebezpieczne w skutkach. Lek Asertin, jak każdy inny lek ma swoje własne, przeznaczone do dziennego spożycia dawki, których nie należy przekraczać. W przypadku przedawkowania leku należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Asertin – pozytywne opinie

Opinie na temat leku Asertin są w dużej mierze bardzo pozytywne. Jest to lek, który spełnia swoje zadanie, oraz wspomaga w terapii. Preparat jest skuteczny, często zaczyna działać już w ciągu pierwszych tygodni stosowania, rzadko kiedy powodując poważne skutki uboczne. Wiele pozytywnych opinii odnosi się również do ceny preparatu, która jest dosyć niska jak na ten rodzaj substancji. Odpowiednio stosowany lek może okazać się bardzo pomocny w walce z depresją, często doprowadzając do niemal całkowitego wyleczenia.

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE