Depresja to dla wielu osób wydumany problem, przesada – bo przecież można wziąć się w garść samemu. Nie jest to takie proste. Depresja jest chorobą, przez którą rocznie umierają tysiące osób na całym świecie – będąc w trakcie epizodu depresyjnego, nie można po prostu wziąć się w garść i przestać się źle czuć.
Na szczęście coraz mniej osób trywializuje choroby psychiczne – tematy z nim związane są teraz poruszane w wielu książkach, filmach dokumentalnych czy podcastach ze specjalistami. Jednak tylko lekarz psychiatra może diagnozować choroby psychiczne – w tym depresję. Jeśli zastanawiasz się jakimi narzędziami w celu diagnozy i monitorowania przebiegu choroby posługują się lekarze oraz psychoterapeuci, to w tym artykule opisuję jedno z nich – skalę depresji Becka. Czy test Becka jest wiarygodny? O co w nim chodzi? Jak wygląda kwestionariusz Becka? Wszystkie te tematy rozwijam w tym artykule – zapraszam do lektury.
Skala depresji Becka
Zacznijmy od tego, że sama skala depresji Becka nie jest narzędziem diagnostycznym. Owszem, test Becka jest wskazówką, która może pomóc w diagnozie lub może zmotywować Cię do udania się do psychiatry. Proces diagnozy jest o wiele bardziej złożony i potrzeba do niego większej liczby narzędzi, ogromnej wiedzy i lat nauki.
Czym jest skala depresji Becka? Testem, który każda osoba wypełnia samodzielnie. Test Becka służy do oceny samopoczucia – jego wynik może sugerować występowanie objawów depresji. Jednak jest to tylko narzędzie pomocnicze – nie traktuj jego wyniku, jako pewnej odpowiedzi czy masz depresję, czy nie. Tylko lekarz może to stwierdzić.
Test Becka online
Test Becka online – czy kwestionariusze Becka dostępne w sieci są wiarygodne? Tak, przynajmniej w większości. Jak możesz rozpoznać, czy test Becka online jest prawidłowy? Inwentarz depresji Becka składa się z 21 pytań – na każde z nich są 4 odpowiedzi. Warianty odpowiedzi w teście Becka są skalą – każdy kolejny wariant dotyczy bardziej nasilonych objawów depresyjnych. W inwentarz depresji Becka odpowiedzi są punktowane – pierwsza odpowiedź, która dotyczy niewystępowania jakichś objawów, ma 0 punktów, a ostatnia, czyli 4, która mówi o mocno nasilonych objawach, których dotyczyło pytania ma 3 punkty. Na koniec tekstu sumuje się je – sugerują one o nasileniu występowania objawów depresyjnych.
Jak to wygląda w praktyce? Oto kilka przykładowych pytań/stwierdzeń z inwentarza depresji Becka – musisz zweryfikować poziom zgodności z nimi. Podczas odpowiadania przyjmij jeden okres – na przykład ostatni miesiąc, tydzień.
- Odczuwanie smutku i przygnębienia:
- Nie jestem smutny ani przygnębiony – 0 pkt
- Często odczuwam smutek i przygnębienie – 1 pkt
- Przeżywam stale smutek, nie mogę się uwolnić od niego – 2 pkt
- Jestem stale smutny i nieszczęśliwy, jest to nie do wytrzymania – 3 pkt
- Czy masz w ostatnim czasie problemy z podejmowaniem decyzji?
- Decyzję podejmuję łatwo tak jak dawniej – 0 pkt
- Częściej niż kiedyś odwlekam podjęcie decyzji – 1 pkt
- Mam dużo trudności z podjęciem decyzji – 2 pkt
- Nie jestem w stanie podjąć żadnej decyzji – 3 pkt
- Czy jesteś zadowolony z siebie?
- To co robię, sprawia mi przyjemność – 0 pkt
- Nie cieszy mnie to, co robię – 1 pkt
- Nic mi teraz nie daje prawdziwego zadowolenia – 2 pkt
- Nie potrafię przeżywać zadowolenia i przyjemności. Wszystko mnie nuży – 3 pkt
Są to tylko 3 pytania ze skali depresji Becka. Test, jego wynik będzie wiarygodny, jeśli na pytania odpowiesz w 100% szczerze. Jeśli wykonałbyś cały kwestionariusz Becka, to wyniki testu i punktacja wyglądają w następujący sposób:
- 0 – 11 punktów – brak depresji
- 12 – 19 punktów – depresja łagodna
- 20 – 25 punktów – depresja umiarkowana
- 26 – 63 punktów – depresja ciężka
Test Becka w ciąży
Skala depresji Becka – test Becka w ciąży niczym nie różni się od tego, który opisałam powyżej. Obecnie testy Becka w ciąży przeprowadzają lekarze prowadzący ciąże – jeśli wyniki będą niepokojące, to ginekolog może dać kobiecie w ciąży, skierowanie do psychiatry. Jest to świetna praktyka – bardzo dużo kobiet doświadcza depresji poporodowej. Wczesne podjęcie kroków, może uchronić przed rozwinięciem się depresji. Pójście do psychiatry nie równa się otrzymaniu diagnozy – psychiatra to normalny lekarz, który po prostu sprawdza stan zdrowia. Nie wszyscy wychodzą od niego z lekami i diagnozą. Nawet jeśli, to ratuje to życie – depresja, również ta poporodowa, jest poważną chorobą. Nie można bagatelizować objawów jej występowania. Test Becka w ciąży przeprowadza się 3 razy – nie daje on jednak ostatecznej diagnozy, jego wynik jedynie alarmuje, że coś może się dziać. Po wizycie u psychiatry będzie wiadomo, co dokładnie się dzieje.
Czy test Becka jest wiarygodny?
Czy test Becka jest wiarygodny? Tak – wielu psychoterapeutów wykorzystuje go podczas prowadzenia terapii. Narzędzie to pomaga również monitorować postępy w leczeniu. Jednak tak jak już wspominałam – nie jest to narzędzie diagnostyczne. Robiąc test Becka online, nie dostajesz pewnej diagnozy. Ma on naprowadzać na to, czy występują u Ciebie objawy depresyjne. Tylko psychiatra po szczegółowym wywiadzie może stwierdzić, czy masz depresję, czy nie. Czasem potrzeba na to kilku wizyt – krótki test Becka nie zastępuje diagnozy. Jest jednak pomocniczym narzędziem w monitorowaniu samopoczucia i w naprowadzaniu lekarzy i psychoterapeutów na to, czy coś niepokojącego dzieje się z Twoim zdrowiem psychicznym lub, czy leczenie idzie do przodu.
Sprawdź