Strona głównaChorobyZapalenie pochwy - domowe sposoby czy leki na receptę?

Zapalenie pochwy – domowe sposoby czy leki na receptę?

Problemy związane z nawracającymi infekcjami intymnymi dotyczą wielu kobiet. Zapalenie pochwy objawów może mieć mnóstwo – wszystko zależy od tego, z jaką dokładnie infekcją się borykasz: grzybiczą, bakteryjną, wirusową czy pasożytniczą. Głównymi sprawcami infekcji są bakterie – co na bakteryjne zapalenie pochwy? W poniższym artykule podpowiemy, jak zapobiegać infekcjom intymnym, rozróżnimy ich rodzaje i podamy przyczyny ich powstawania i objawy. 

Zapalenie pochwy – jakie są objawy?

Zapalenie pochwy objawiać się może różnie – ma to związek z tym, co dokładnie spowodowało infekcję. Głównym czynnikiem, który może podpowiedzieć Ci, jaka jest przyczyna Twojej problemu, jest wydzielina. Warto wspomnieć o tym, że wydzielanie płynów z pochwy jest normalne i zależne od dnia cyklu – czasem jest jej więcej i jest bardziej wodnista, a czasem nie ma jej dużo i jest gęstsza. Czerwona lampka powinna Ci się zapalić, gdy wydzielina zmieni swój kolor, zapach czy konsystencję. Poniżej scharakteryzujemy różne rodzaje zapalenia pochwy i ich objawy:

Grzybicze zapalenie pochwy – objawy:

Powodują je m.in. grzyby Candida albicans – ten rodzaj infekcji jest jednym z częściej rozpoznawalnych w gabinetach ginekologicznych (zaraz po bakteryjnych). Jakie są objawy grzybiczej infekcji?

 • biała/żółta wydzielina o konsystencji twarogu
 • swędzenie i pieczenie warg sromowych 
 • zaczerwienienie okolic intymnych

Bakteryjne zapalenie pochwy – objawy:

Najczęściej wywołane jest przez bakterie Chlamydia trachomatis. Do objawów bakteryjnego zapalenia pochwy możemy zaliczyć: 

 • szaro – białe upławy o nieprzyjemnym zapachu i jednolitej konsystencji
 • czasem świąd i pieczenie, ale o mniejszym nasileniu

Wirusowe zapalenie pochwy – objawy:

Wirusem, który atakuje nasze narządy płciowe, jest m.in. opryszczka. Jest to poważna infekcja, którą koniecznie trzeba skonsultować z lekarzem. Opryszczka narządów płciowych może objawiać się w następująco:

 • gorączka
 • dreszcze
 • zmiany skórne okolic intymnych
 • bóle  stawowo – mięśniowe

Pasożytnicze zapalenie pochwy – objawy:

Najczęstszym pasożytem, który atakuje nasze pochwy jest rzęsistek pochwowy – Trichomonas vaginalis. Objawy sugerujące, że zostałaś przez niego zaatakowana to:

 • żółte lub zielonkawe upławy
 • częstsze oddawanie moczu
 • podrażnienia okolic intymnych

Wiele osób szuka na grzybicze, wirusowe, pasożytnicze i bakteryjne zapalenie pochwy leków bez recepty. Jeśli czujesz i widzisz, że coś dzieje się z Twoim układem rozrodczym, to koniecznie skonsultuj to z lekarzem lub lekarką! Zawsze lepiej jest się upewnić, że dane objawy nie są wynikiem poważniejszej choroby. Nie warto jest samemu dobierać leków i szukać na różne rodzaje (również bakteryjne) zapalenia pochwy leków bez recepty. Najpierw konsultacja ginekologiczna, a dopiero później leczenie! 

Bakteryjne zapalenie pochwy – objawy osób na forum

Wiele osób szuka w Internecie: Co na bakteryjne zapalenie pochwy? Wątek o bakteryjnym zapaleniu pochwy na forach występuje bardzo często. Część osób – zwłaszcza młodych – wstydzi się infekcji intymnej. Nie są one powodem do wstydu, gdyż złapać możemy ją wszędzie i na różne sposoby – nie muszą one świadczyć o niestosowaniu się do zasad higieny intymnej! Co przyczynia się do powstawania infekcji bakteryjnych?

 • antybiotykoterapia
 • przeziębienia i inne choroby obniżające odporność
 • korzystanie z basenu, sauny, publicznych toalet
 • zbyt rzadkie zmienianie tamponów/podpasek 
 • stosunki bez prezerwatywy (jeśli nie masz pewności czy osoba, z którą współżyjesz, nie ma infekcji, to lepiej jest skorzystać z prezerwatywy)

Powyższe przyczyny są kroplą w morzu wszystkich sytuacji, które mogą wywołać infekcje. Nie ukrywaj ich i nie szukaj w Internecie czy bakteryjne zapalenie pochwy objawia się (na forum) tak samo u innych osób. Lepiej jest poszukać na blogach lekarskich i niezwłocznie zapisać się na wizytę u ginekologa/ginekolożki – specjalista/specjalistka określi, jaka dokładnie infekcja Ci dokucza i ustali plan leczenia. Samodzielny dobór leków może tylko maskować objawy, a nie leczyć!

Co na bakteryjne zapalenie pochwy?

Co na bakteryjne zapalenie pochwy? To zależy, co zaleci Ci lekarz/lekarka, ale ten rodzaj infekcji leczy się często antybiotykami. W pochwach znajduje się flora mikrobiologiczna – składa się ona z wielu organizmów, które wspierają jej działanie. Szczepy kwasu mlekowego – które w bardzo dużych ilościach bytują w pochwach – są bardzo ważne dla jej środowiska. Sprawiają one, że pH pochwy utrzymuje się na prawidłowym poziomie, czyli między 3,6 a 4,5 pH – takie warunki blokują rozwój szkodliwych mikroorganizmów.

Wiele osób szuka na bakteryjne zapalenie pochwy domowych sposobów w Internecie. My radzimy, aby zawsze skonsultować się z osobą z odpowiednim wykształceniem i kwalifikacjami, która dobierze leki. W dalszej części artykułu damy Ci wskazówki, jak w życiu codziennym możesz zapobiegać powstawaniu zapalenia pochwy. 

Bakteryjne zapalenie pochwy – leki bez recepty 

W tym artykule nie polecimy Ci na bakteryjne zapalenie pochwy leków bez recepty – nie wiemy co dokładnie Ci dolega. Podpowiadanie obcym osobom w Internecie, jakich preparatów powinny używać, może skończyć się nieciekawie. Najlepiej jest nie kombinować i od razu zgłosić się do lekarza/lekarki, który/która nas pokieruje. Możliwe, że przepisze Ci leki bez recepty, które pomogą zapobiegać przyszłym infekcjom. Czasem jest tak, że zapalenia pochwy nawracają – jeśli znasz swój organizm i wiesz, co zalecał Ci lekarz, to możesz umówić choćby telekonsultacje z Twoim ginekologiem/ginekolożką, który/która wie, na co chorowałaś i w ten sposób dobierze leczenie. Czasem na wizytę stacjonarną trzeba poczekać dłużej, a w przypadku infekcji dobrze jest działać tak szybko, jak to możliwe. 

Bakteryjne zapalenie pochwy – domowe sposoby

Bakteryjne zapalenie pochwy – domowe sposoby jego leczenia mogą być niebezpieczne. Nie raz na forach w wątkach „zapalenie pochwy – domowe sposoby” przeczytać można brednie o myciu wnętrza pochwy (co jest zabronione – pochwa czyści się sama, myjemy tylko zewnętrzne części!), o magicznych płukankach z dziwnym składem czy o wkładaniu do pochwy roślin. Tego typu sposoby leczenia mogą zrobić Ci krzywdę – weryfikuj informacje przeczytane w sieci.

Bakteryjne zapalenie pochwy – domowe sposoby zapobiegania im są najlepszym rozwiązaniem, które możemy stosować na co dzień. Nie wymagają one dużych nakładów finansowych ani skomplikowanych zabiegów. Oto nasza lista, która pomoże Ci w zapaleniu pochwy. Domowe sposoby zapobiegania:

 • staraj się ograniczać chodzenie w ciasnych jeansach – sprzyja to powstawaniu infekcji
 • stawiaj na bieliznę bawełnianą – nie musi ona stanowić 100% Twoich majtek, ale bawełnę warto jest nosić tak często, jak tylko się da
 • śpij bez majtek! Jedna z popularnych influencerek, która jest ginekolożką (Mamaginekolog) rozpromowała ten zwyczaj, nazywając go „narodowym wietrzeniem”
 • dbaj o częste zmienianie tamponów lub podpasek podczas okresu
 • zrezygnuj z wkładek higienicznych, których wiele kobiet używa na co dzień 
 • dbaj o zdrową i zbilansowaną dietę – ma ona ogromny wpływ nie tylko na florę bakteryjną jelit, ale również na florę pochwy (kiszonki, kefiry i jogurty naturalne szczególnie dobrze na nią działają)
 • będąc w publicznej toalecie nie siadaj na desce – proponujemy załatwiać się na tzw. Małysza, czyli lekko kucając
 • będąc na wakacjach, basenie czy w saunie nie siadaj w stroju kąpielowym bezpośrednio na powierzchnie, do których dostęp mają wszyscy ludzie – używaj ręcznika jako bariery

Stosując się do powyższych zaleceń, możesz naprawdę skutecznie przeciwdziałać rozwojowi infekcji intymnych. Holistyczne dbanie o swoje zdrowie, zapobieganie i leczenie (a nie maskowanie objawów źle dobranymi środkami) są kluczem do życia w zdrowiu. 

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE