Wielu rodziców zmaga się z dolegliwościami refluksu u niemowlaka. Nierzadko zadają sobie pytanie czy pojawiający się problem z ulewaniem pokarmu może prowadzić do refluksu żołądkowo przełykowego a może refluksu ukrytego? W jaki sposób możemy szybko i skutecznie rozpoznać refluks oraz jak pomóc naszego niemowlakowi.
Refluks żołądkowo-przełykowy u dziecka to naturalny skutek uboczny, który ma związek z kształceniem się organów w organizmie. Jak rozpoznać czy naszemu dziecku nie dzieje się krzywda? Główną powodem ulewania pokarmu jest rozwój przewodu pokarmowego, który rozbudowuje się do pierwszego roku życia.
Refluks u niemowlaka objawy
Skutecznym sposobem na prawidłowe zdiagnozowanie refluksu u niemowlaka jest obserwacja organizmu oraz występowanie poszczególnych objawów. Niegroźnym symptomem na pewno będzie ulewanie się pokarmu bądź jego cofanie. Dzieje się tak ze względu na krótki odcinek przełyku, który nie jest jeszcze w pełni wykształcony. Przypadłość ta nie powinna trwać dłużej niż do dwunastego miesiąca życia niemowlaka. Jeżeli w dalszym ciągu pojawiają się wyżej wymienione objawy, należy skonsultować się ze specjalistą w celu wykluczenia poważnych powikłań bądź dobrania odpowiedniej diety.
Refluks ukryty u niemowlaka
W niewielkim stopniu nowo narodzonych niemowląt występuje tzw. refluks ukryty. Jak go rozpoznać skoro jest ukryty? Jakie ma objawy oraz jak pomóc? Refluks ukryty polega na odbiciu jedzenia jednak ono nie wydostanie się na zewnątrz. Warto uświadomić, że problem ten występuje w przypadku, gdy pojawią się następujące objawy: chrypka, nagły spadek wagi, ale także ssanie wszystkiego co jest pod ręką. Dzięki temu maluch próbuje sobie ulżyć. Na ukryty refluks u niemowlaka wskazuje specyficzny kwaśny oddech oraz częste czkanie.
Refluks u niemowlaka i jego leczenie
Jak pomóc niemowlakowi w przypadku wykrycia refluksu? Jakie leczenie powinno zostać podjęte?
Udowodnione zostało, że trzymanie dziecka w pozycji pionowej przez około 30 minut bezpośrednio po karmieniu może zmniejszyć refluks u niemowlaka. Innym sposobem jest porcjowanie jedzenia, a także zmiana smoczka od butelki na mniejszy. Jeżeli powyższe leczenie refluksu u niemowlaka nie przynosi oczekiwanych efektów i zastanawiamy się jak pomóc niemowlakowi – skontaktuj się ze specjalistą.
Refluks u niemowląt karmionych piersią – objawy oraz późniejsze powikłania
Wcześniejsze wykrycie refluksu u niemowląt karmionych piersią może pomóc niemowlakowi, niedoprowadzając do późniejszych powikłań. Dlatego tak ważne jest poznanie objawów refluksu u dzieci już teraz. U niemowląt bardzo często dochodzi do częściowego zwrotu pokarmu tzn. ulewania. W zależności od stopnia choroby i leczenia refluksu mogą one się różnić. W dużej mierze u niemowląt karmionych piersią oprócz naturalnego procesu ulewania dochodzą jeszcze inne objawy jak kaszel, zapalenie oskrzeli, krtani czy bezdechy. Długotrwałe i nieleczone objawy refluksu mogą wywołać negatywne skutki w późniejszym rozwoju Twojego dziecka.
Refluks u dzieci i pojawiający się kaszel – jako jeden z objawów GERD
GERD czyli choroba refluksowa przełyku wywoływana jest przez nieprawidłowe działanie dolnego zwieracza przełyku. Objawy refluksu u dzieci w dużej mierze występujący razem z kaszlem. Taki znak może wskazywać na złe funkcjonowanie organów Twojego dziecka. Refluks u dzieci pojawia się, jeżeli prowadzona jest niezdrowa dieta. Jeżeli u dziecka został wykryta przepuklina przełykowa, której towarzyszy kaszel to wskazuje to na chorobę refluksową. Nie lekceważ żadnego symptomu, gdyż im wcześniejsze wykrycie, tym szybsza możliwość podjęcia odpowiednich działań.
Refluks u 3 latka – objawy i jak temu zapobiec
Pojawiające się objawy u trzylatka mogą się różnić od tych zdiagnozowanych u niemowląt. Jednym z objawów u starszych maluchów jest często występująca zgaga, więc jeżeli Twoje dziecko sugeruje bóle i pieczenie w okolicach żołądka – nie bagatelizuj tego. Innym objawem występującym u 3 latków sugerującym występowanie refluksu jest nieprzyjemny zapach z buzi, który spowodowany jest sokami żołądkowymi.
Chcą się w skuteczny sposób pozbyć refluksu żołądkowo-przełykowego po okresie w którym organy niemowlaka zostały już w pełni wykształcone winniśmy skontaktować się z pediatrą, który zapisze odpowiednie leki na ograniczenie PH soków żołądkowych. Innym sposobem może być dobranie odpowiedniej diety u dziecka. Jeżeli bóle nie ustępują konieczne jest wykonanie rtg klatki piersiowej w celu zdiagnozowania nieprawidłowości.
Dieta przy refluksie u dzieci
Podjęcie konkretnych działań w przypadku ustalenia objawów u dziecka, które potwierdzają wystąpienie refluksu. W każdym przypadku i niezależnie od intensywności występowania każdego z objawów nie należy ich bagatelizować i powinniśmy niezwłocznie podjąć szereg działań. Jednym ze skutecznych sposobów zminimalizowania choroby jest utrzymywanie odpowiedniej diety.
A więc jaka podjąć dietę przy refluksie u dzieci?
Odpowiednia dieta przy refluksie u Twojego dziecka powinna opierać się na chudych produktach mlecznych, więc odpowiednim będzie podanie jogurtu czy kefiru. W ciągu dnia wskazane jest podsuwanie warzyw do zjedzenia. Ważne aby wszystkie potrawy przygotowywane były na parze. Warto wprowadzić w codzienne nawyki picie większej ilości wody niegazowanej. Aby dieta przy refluksie dla dzieci przyniosła oczekiwane efekty nie powinna zawierać jedzenia fast-foodowego, ostrych przypraw oraz potraw, które są smażone na głębokim tłuszczu. Istotnym elementem wprowadzonym do diety, który może pomóc Twojemu dziecku jest spożywanie posiłków powoli w niedużych ilościach oraz co najmniej dwie godziny przed snem.