Strona głównaChorobyJak wygląda wypadająca macica u osób starszych?

Jak wygląda wypadająca macica u osób starszych?

Rozciągnięcie mięśni pochwy i odbytu może spowodować wypadanie macicy. Zdarza się, że taka dolegliwość występuje po porodzie, bądź w okresie menopauzy. Czy macica może wypaść? Jak wygląda wypadająca macica u osób starszych? Jak wygląda wychodząca macica na zdjęciach? Jak żyć z wypadającą macicą? Jakie są objawy opuszczonej macicy? Czy wypadanie szyjki macicy to normalne? Czy u osób starszych może dojść do krwawienia macicy? Odpowiedzi na te te zagadnienia znajdziesz w poniższej treści artykułu.

Czy macica może wypaść? Jakie są tego przyczyny?

Kobiety często zadają pytanie – czy macica może wypaść? Jakie są przyczyny i objawy opuszczonej macicy? Jak żyć z wypadającą macicą? Problem ten najczęściej dotyczy kobiet w okresie menopauzalnym. W tym czasie dochodzi do niedoboru hormonów, co prowadzi do zmniejszenia jędrności i elastyczności tkanek. Mięśnie dna miednicy stają się słabsze, co może doprowadzić do wychodzącej macicy. W internecie można znaleźć wiele zdjęć obrazujących to zjawisko. Inną grupą, która boryka się z tym problemem są kobiety, które rodziły. Poród powoduje rozciągniecie pochwy, co może spowodować późniejsze wypadanie macicy. Może to dotyczyć także kobiet wykonujących ciężkie prace fizyczne, w których dużą dźwigają. Ta czynność doprowadza do zwiększenia nacisku na narządy miednicy, co osłabia mięśnie podtrzymujące narządy miednicy.

Temat ten jest bliski kobietom cierpiącym na zwiększające się ciśnienie w jamie brzusznej, np. na skutek przewlekłego kaszlu, zaparć. Wysokie ciśnienie powoduje nacisk na macicę, co może spowodować jej wypadnięcie. Temu zjawisku sprzyja także otyłość i nadwaga. Objawami opuszczonej macicy jest uczucie pełności w kroczu, uczucie parcia, ciężkości, widać element macicy wystający z pochwy, parcie na mocz, dziwny strumień moczu, problemy z trzymaniem moczu, zbyt częste oddawanie moczu, uczucie niezupełnego wypróżnienia, brak możliwości powstrzymania gazów i stolca, konieczność silnego parcia podczas oddawania kału, bolesność podczas stosunków płciowych, ból w podbrzuszu i na plecach w odcinku lędźwiowym. Jak wygląda wypadająca macica u osób starszych? Objawy wyglądają tak samo, jak u osób w młodszym wieku. Problem równie uciążliwy.

Życie z wypadającą macicą

Jak żyć z wypadającą macicą? Przede wszystkim należy podjąć się leczenia u specjalisty. Ignorancja tej przypadłości może obfitować w ryzykowne konsekwencje. Kiedy faza choroby jest początkowa można stosować pessary kostkowe i położnicze. Jeśli etap choroby jest znacznie bardziej zaawansowany i widzisz wystające elementy z Twojej pochwy, czyli wypadanie szyjki macicy, lekarz skieruje Cię na leczenie operacyjne, ponieważ istnieje zagrożenie Twojego życia. Bagatelizowanie problemu może przyczynić się do zakażeń i infekcji dróg oddechowych. Warto jest jak najszybciej udać się do ginekologa. Im szybciej zostanie rozpoznana choroba, tym bardziej prawdopodobne będzie uniknięcie operacji. Jak wygląda problem wypadającej macicy krwawień z pochwy u osób starszych? W przypadku kobiet w starszym wieku najczęściej całkowicie usuwa się macicę. Takie rozwiązanie problemu pozwala na powrót do normalnego życia.

Czy można zapobiec wypadaniu macicy?

Jak już wiesz, objawy opuszczonej macicy i wypadającej szyjki macicy nie należą do przyjemnych, dlatego też warto wdrożyć w swoje życie działania profilaktyczne. Przede wszystkim należy unikać podnoszenia ciężkich rzeczy i jeśli to możliwe ograniczyć pracę fizyczną. Jeśli męczysz się podczas załatwiania potrzeb fizjologicznych, należy udać się do specjalisty urofizjoterapeuty, który pokieruje Cię w doborze odpowiednich dla Twojej przypadłości ćwiczeń. W okresie menopauzalnym, kiedy doskwiera Ci ból pleców w odcinku lędźwiowym, ginekolog dobierze odpowiednie leki z dawką estrogenów. Pozwoli to na zachowanie odpowiedniej pracy gospodarki hormonalnej oraz wzmocnienie mięśni dna miednicy, co bezpośrednio zapobiegnie wypadaniu macicy. Profilaktyka jest bardzo ważna i pozwala uniknąć operacji. Pamiętaj, aby nie zwlekać z podjęciem leczenia.

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE