Strona głównaChorobyPrzeziębienie, a badania krwi – jakich badań unikać?

Przeziębienie, a badania krwi – jakich badań unikać?

Za każdym razem, gdy w organizmie dzieje się coś niepokojącego, warto uzyskać skierowanie na podstawowe badania. Jednak nie zawsze jest możliwość stawienia się na nich, może pojawić się pewna wątpliwość, na przykład przeziębienie, a badania krwi. Jakich badań unikać w takiej sytuacji? Z pewnością morfologii, ponieważ wyniki mogą nie być wiarygodne. Zatem gdy pojawia się pytanie: przeziębienie, a badania krwi – jakich badań unikać, warto przełożyć wszystkie zaplanowane.

Ból gardła a badania krwi

Jakakolwiek infekcja może każdemu pokrzyżować plany, również w zakresie przeprowadzenia większości badań. Zasada jest prosta, ból gardła a badania krwi wzajemnie się wykluczają, ponieważ w pierwszej kolejności trzeba wyleczyć infekcję. Powód jest prosty, wynik w takiej sytuacji może być fałszywy i nie dać prawdziwego obrazu stanu zdrowia. Ból gardła a badania krwi stoją zatem ze sobą w sprzeczności – konieczne jest umówienie się na inny termin.

Przeziębienie a badanie krwi

Morfologia w infekcji wirusowej

Morfologia w infekcji wirusowej nie może zostać przeprowadzona, nawet jeśli jest to zwykłe przeziębienie. Jakiekolwiek pogorszenie samopoczucia jest przeciwwskazaniem do pobrania krwi w celu przeprowadzenia badania. Stan zapalny może zmienić wynik, dlatego morfologia w infekcji wirusowej nie jest wskazana, w żadnym przypadku.

Przeziębienie a badanie krwi

Co z zależnością przeziębienia, a badaniem krwi? Istnieje jedna prawdziwa i słuszna odpowiedź, w żadnej z przychodni, czy szpitalu badania nie powinny być wykonane. Czasami pacjent stara się ukryć swoje dolegliwości, lecz jest to bardzo nieodpowiedzialne. Na szczęście przed każdym zleconym badaniem krwi mierzona jest temperatura i sprawdzanie ogólnego stanu zdrowia. Przeziębienie, a badanie krwi? Są to kwestie niepodlegające żadnej dyskusji, jedno wyklucza drugie.

Badanie krwi w ciąży, a przeziębienie

Kobiety spodziewające się dziecka powinny regularnie poddawać się podstawowym badaniom. Co jeśli zlecono badanie krwi w ciąży, a przeziębienie nie odpuszcza? Najlepszym rozwiązaniem jest kontakt z lekarzem i przełożenie wizyty. Wszystkie badania, które przechodzą kobiety w ciąży muszą być dokładne. Badanie krwi w ciąży, a przeziębienie niestety nie zapewni tego.

Rutinoscorbin a płytki krwi

W przebiegu przeziębienia najczęściej zażywa się Rutinoscorbin, dostępny w aptekach bez recepty. Zależność między Rutinoscorbinem, a płytkami krwi istnieje. Co prawda lek nie przynosi rezultatów w leczeniu małopłytkowości, ale i tak jest stosowany. Zawiera dużą dawkę witaminy C i dzięki temu zmniejsza ryzyko stwierdzenia powikłań w postaci krwotoków przy małopłytkowości. Z całą pewnością nie ma przeciwwskazań. Rutinoscorbin a płytki krwi w mniejszej ilości? Lek może pełnić rolę leczenia wspomagającego.

Antybiotyk a badanie krwi i moczu

Badania laboratoryjne mają na celu zdiagnozowanie lub wykluczenie różnych chorób. Otrzymuje się na nie skierowanie. Przyjmowanie jakichkolwiek lekarstw stanowi przeciwwskazania do przeprowadzenia laboratoryjnych badań. Tym bardziej, jeśli chodzi o zależność zażywania antybiotyku, a badaniem krwi i moczu. Lekarstwa te w znaczny sposób zmieniają stężenia hormonów, enzymów oraz niektórych pierwiastków. Oczywiście zawsze można skonsultować to z lekarzem, ale zazwyczaj przyjmowanie antybiotyku, a badanie krwi i moczu stoją ze sobą w sprzeczności.

Przeziębienie a badanie krwi i moczu

Zapewne wielu z nas zastanawiało się nad zależnościami przebiegu przeziębienia, a badaniem krwi i moczu w laboratorium. Zazwyczaj jest to czynnik uzasadniający zmianę terminu zleconych badań, powinno się je robić po ustaniu każdej infekcji. W przeciwnym wypadku otrzymany wynik może nie być wiarygodny. Dlatego rozważając zależności między przeziębieniem, a badaniem krwi i moczu należy postąpić racjonalnie i udać się na nie innym razem.

Badanie CRP podczas brania antybiotyku

Wskazaniem do stosowania antybiotyku są wyłącznie infekcje bakteryjne. Badanie CRP podczas brania antybiotyku jest potrzebne wówczas, kiedy jego zażywanie nie przynosi żadnych rezultatów. Jeżeli badany czynnik ma wartość powyżej 40 mg/L to mamy do czynienia z infekcją bakteryjną. Jeżeli badanie CRP podczas brania antybiotyku na to wskazuje, niezbędna jest zmiana lekarstwa.

Badanie krwi a leki przeciwbólowe

Na badanie krwi należy wybrać się na czczo, tylko wówczas wynik może być miarodajny i rzetelny. Może jednak pojawić się wątpliwość, co do zależności między badaniem krwi, a lekami przeciwbólowymi. Zdecydowanie lepiej nie brać ich przed wizytą, substancje w nich zawarte mogą zmienić stężenia niektórych składników w organizmie. Badanie krwi, a leki przeciwbólowe nie powinny iść ze sobą w parze.

Podwyższone płytki krwi po antybiotyku

Jak się okazuje podwyższone płytki krwi po antybiotyku są dość powszechnym skutkiem ich przyjmowania. Zasadniczo ich ilość może się wahać, na przykład po ciąży, po ciężkim przebiegu różnych chorób. Czasami powodem jest zbyt duża intensywność wysiłku fizycznego. Podwyższone płytki krwi po antybiotyku to zazwyczaj chwilowa reakcja organizmu.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE