Strona głównaPoradySportowe okulary przeciwsłoneczne: jaki model wybrać?

Sportowe okulary przeciwsłoneczne: jaki model wybrać?

Jak wiemy z lekcji fizyki w szkole, Słońce emituje trzy rodzaje promieniowania: widzialne, ultrafioletowe i podczerwień. Zbyt wysokie dawki promieni UV mają negatywny wpływ na człowieka, należy więc się przed nimi zabezpieczyć. Przebywając na słońcu, powinniśmy pamiętać o nakryciu głowy, a także o tym, by smarować się kremami z dużymi filtrami. Miłośnicy aktywnego spędzania czasu potrzebują szczególnej ochrony oczu. Zastanawiasz się, jakie okulary przeciwsłoneczne kupić na trening, rower lub do biegania? Jeśli nurtują Cię podobne pytania, to świetnie trafiłeś. W poniższym artykule wyjaśniamy, jakie cechy powinny mieć oprawki przeciwsłoneczne dla sportowców i jak dobrać odpowiedni model.

Jakie powinny być okulary przeciwsłoneczne dla sportowców?

Pierwszą kwestią, na jaką należy zwrócić uwagę podczas zakupu okularów przeciwsłonecznych (nie tylko sportowych), jest obecność odpowiednich filtrów ochronnych. Istnieją różne rodzaje filtrów w okularach, z czego najważniejszym i najbardziej rozpowszechnionym jest filtr UV. Absorbuje on promieniowanie ultrafioletowe i zapobiega uszkodzeniom, jakie mogłoby spowodować długotrwałe wystawienie narządu wzroku na działanie słońca. Uwaga: okulary bez filtra powstrzymującego ultrafiolet są bardzo niebezpieczne! Okazuje się, że noszenie takich oprawek w żaden sposób nie zabezpiecza nas przed negatywnym działaniem ultrafioletu. Niestety wiele osób zapomina o tym, że korzystanie z takich okularów jest jeszcze gorsze niż gdybyśmy w ogóle nie osłaniali się przed słońcem. Dlaczego? Przyciemniane szkła powodują, że źrenice rozszerzają się, w związku z czym do wnętrza oka wpada jeszcze więcej szkodliwych promieni. W efekcie nadmiernej ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe dochodzi do przekazania całej energii tkance, co może powodować uszkodzenia niczym nieosłoniętych delikatnych struktur oka. Dlatego, aby zapewnić swoim oczom odpowiednią ochronę. Kupując okulary na słońce koniecznie dowiedz się, czy posiadają filtr UV. W sportowych oprawkach przeciwsłonecznych najlepszy będzie filtr UV 400, pochłaniający 100% szkodliwego promieniowania. Kolejna ważna sprawa to odpowiednie dopasowanie. W przypadku okularów dla aktywnych najlepsze będą modele o dużej krzywiźnie oprawy, które sprawiają, że nie będą nas raziły promienie słoneczne wpadające po bokach.

Polaryzacja w okularach przeciwsłonecznych – czy ma sens w modelach sportowych?

W odniesieniu do okularów przeciwsłonecznych często pada określenie „polaryzacja”. Jedne modele ją mają, inne nie. Zastanawiasz się, co dają okulary polaryzacyjne? Przede wszystkim ułatwiają codzienne funkcjonowanie, ponieważ eliminują poświatę i odblaski. Dzieje się tak za sprawą specjalnego filtru na powierzchni soczewki, który przepuszcza do oka światło padające pionowo, odbijając utrudniające widzenie promienie poziome. Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją są dedykowane przede wszystkim sportowcom, ale też kierowcom i innym osobom, którym zależy na tym, by komfortowo widzieć nawet w najbardziej nasłonecznionych miejscach. Dlatego z pewnością warto zainteresować się tym tematem.

Sportowe okulary przeciwsłoneczne – idealne dla osób aktywnych fizycznie

Sportowe okulary przeciwsłoneczne polecane są do różnych form aktywności. Bieganie, jazda na rowerze, żeglowanie, wycieczki górskie czy jazda na desce – niezależnie od tego, co jest Twoim konikiem, warto zainwestować w dobre okulary słoneczne z filtrem. Takie okulary zapewniają ochronę i komfort w każdej sytuacji, dzięki czemu możesz osiągnąć jeszcze lepsze wyniki w Twojej dyscyplinie. Jeśli jesteś entuzjastą uprawiania sportu na świeżym powietrzu, powinieneś chronić wzrok przed promieniowaniem UV zarówno w słoneczne, jak i pochmurne dni. Promienie UV swobodnie przenikają przez chmury, docierając do powierzchni Ziemi i oddziałując na nasz wzrok podczas wszystkich pór roku – niezależnie czy to lato, czy zima. Co więcej, zimowe słońce odbijające się od śniegu jest jeszcze groźniejsze dla oczu, dlatego uzupełnieniem Twojego ekwipunku podczas uprawiania sportów zimowych zawsze powinny być dobrej jakości oprawki przeciwsłoneczne. Zastanawiasz się, gdzie najlepiej kupić trwałe i zapewniające odpowiednią jakość widzenia okulary do sportu? Największy wybór markowych okularów przeciwsłonecznych, które nadają się do uprawiania różnych dyscyplin, znajdziesz tutaj: https://www.wokularach.pl/okulary-przeciwsloneczne-sportowe. Do wyboru mnóstwo ciekawych fasonów damskich i męskich.

Artykuł sponsorowany

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE