Strona głównaCiążaJaki kwas DHA w ciąży?

Jaki kwas DHA w ciąży?

Kwas DHA należy do grupy wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3. Jest to kwas pełniący bardzo wiele istotnych funkcji w organizmie człowieka. Odpowiada między innymi za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, układu sercowo-naczyniowego oraz odpornościowego.

DHA wpływa także na prawidłowy rozwój niemowląt oraz dzieci. Kwas ten nie jest wytwarzany w dużych ilościach przez organizm człowieka, dlatego należy dostarczać go do organizmu wraz z pożywieniem oraz w postaci suplementów. Czy trzeba przyjmować kwas DHA w ciąży? Od kiedy do przyjmować kwas DHA w ciąży i w jakich ilościach? Nie brałam DHA w ciąży – czy moje dziecko będzie zdrowe? Jakie są opinie o braniu kwasu DHA w ciąży na forum? Dowiedz się więcej z artykułu poniżej.

Suplementacja DHA w ciąży

Kwas DHA, czyli dokozaheksaenowy, w istotny sposób wpływa na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Jego niedobory są szkodliwe dla osób starszych, dzieci i niemowląt, a także kobiet w ciąży. Kwas ten nie jest syntezowany naturalnie, dlatego konieczne jest dostarczanie go z zewnątrz, np. z pożywieniem. Kwas znajduje się w takich produktach jak tłuste ryby morskie i owoce morza, a także niektóre ryby słodkowodne. Dostarczamy go do organizmu spożywając łososia, sardynki, halibuta, sardynki, makrelę czy pstrąga.

Znaleźć go można w orzechach, tofu, olejach roślinnych. Zwykle są to jednak niewystarczające ilości. Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników rekomenduje suplementowanie DHA w ciąży. Od którego miesiąca ciąży przyjmować kwasy DHA? Jaki kwas DHA w ciąży przyjmować?

Od kiedy przyjmować kwas DHA w ciąży?

Wiele kobiet twierdzi, że nie brała DHA w ciąży. Czy jest to prawidłowa postawa? Dobrze znanym faktem jest konieczność suplementowania przed zajściem i w trakcie ciąży kwasu foliowego. Nie wszyscy wiedza, że również kwas DHA jest zalecany przez ginekologów. Od kiedy przyjmować DHA? Poleca się przyjmowanie tego kwasu jeszcze przed zajściem w ciążę, tak samo, jak kwas foliowy. Przyjmowanie DHA odpowiednio wcześnie przed zajściem w planowaną ciążę wpływa korzystnie na przebieg ciąży, a także rozwój dziecka. Zmniejsza także ryzyko wystąpienia wad cewy nerwowej, podobnie jak kwas foliowy. DHA wywiera także wpływ na zdrowie matki, zmniejsza ryzyko cukrzycy ciążowej i przedwczesnego porodu oraz wystąpienia depresji poporodowej. Ile DHA można przyjmować w ciąży? Jaki kwas DHA w ciąży wybrać?

Ile DHA przyjmować w ciąży?

Kwasy nienasycone należy przyjmować nie tylko w trakcie przygotowań do ciąży. Zaleca się stosowanie ich w czasie ciąży. Kwasy DHA szczególnie potrzebne są w II i III trymestrze, kiedy intensywnie rozwija się mózg oraz kształtuje ośrodkowy układ nerwowy dziecka. W tym czasie kształtują się także narządy mowy.  Warto suplementować ten kwas przynajmniej od 20. tygodnia ciąży. Właściwe ilości kwasu DHA wpływają pozytywnie na pamięć, zdolności do szybkiego uczenia się, zmniejszają ryzyko wystąpienia autyzmu czy porażenia mózgowego. Lekarze zalecają, aby kobiety niezagrożone przedwczesnym porodem brały co najmniej 600 mg kwasu DHA dziennie. Jeżeli istnieje ryzyko wcześniejszego porodu, należy przyjmować dawkę 1000 mg DHA każdego dnia. Jaki kwas DHA w ciąży okaże się najlepszy?

Kwas DHA w ciąży – forum

Wiele przyszłych mam zastanawia się, w jakiej formie przyjmować kwas DHA w ciąży. Na forum pokutuje wiele opinii na ten temat. Wiele kobiet twierdzi, że nie brało DHA w ciąży. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów zawierających kwas DHA, posiadających dobre opinie. Najczęściej mają one formę tabletek. Dostępne są także suplementy w płynie. Aby uniknąć rybiego posmaku, dodaje się do nich aromaty owocowe, które zmniejszają niemiły zapach i smak. Nie jest ważna forma przyjmowania suplementu, najważniejsze, by preparat zawierał odpowiednią ilość kwasu DHA. Mamy na forum zastanawiają się także, czy można podawać suplementy zawierające DHA dzieciom. Kwas DHA można podawać już niemowlętom, po ukończeniu 6. tygodnia. Jego dawkowanie należy ustalić z lekarzem pediatrą. Biorąc pod uwagę wszystkie oceny kwas DHA w ciąży na forum posiada więcej pozytywnych opinii. 

DHA w ciąży – opinie

Jakie są opinie dotyczące przyjmowania kwasu DHA w ciąży? Suplementacja DHA w ciąży jest zwykle dobrze tolerowana przez ciężarne. Zwykle kobiety wybierają tabletki, ponieważ produkty w płynie mogą nasilać odruchy wymiotne. Często zdarza się, że ciężarna nie brała DHA w ciąży. W takim przypadku najważniejsze jest stosowanie zbilansowanej diety. Warto podawać kwasy DHA dziecku, szczególnie jeśli mama nie brała DHA w ciąży.

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE