Czym byłoby dzieciństwo bez upadków, guzów i siniaków? To nieuniknione. Dzieci mają dużo energii, są nieuważne, uczą się świata. Łokcie, kolana i głowa to te części ciała, które są najbardziej narażone na urazy. O ile upadek na łokcie i kolana nie wydaje się groźny, to ten na głowę wzbudza w rodzicach niepokój. Co zrobić, gdy dziecko uderzyło się w głowię i zasnęło? Czym może skończyć się upadek dziecka z wysokości 1m? Jak się zachować, kiedy niemowlę uderzyło się w głowę? Jakie konsekwencje może mieć upadek dziecka na tył głowy? Odpowiedzi na te pytania poznasz w poniższej treści artykułu.
Upadek dziecka na tył głowy – czy to groźne?
Dlaczego to właśnie głowa jest miejscem u dziecka, które tak często jest narażona na niebezpieczeństwo? Zwróć uwagę na jej rozmiar. Stosunek głowy do pozostałych części ciała jest duży, dlatego środek ciężkości u dzieci przypada na górną część ciała. Skutkuje to upadkiem dziecka na tył głowy. Mięśnie szyi nie są jeszcze na tyle silne, aby temu zapobiec.
Kiedy niemowlę uderzyło się w głowę, nie panikuj. Upadek podczas raczkowania, próbie stawania czy podczas nauki chodzenia jest naturalny, dlatego nie powinieneś przesadnie się martwić. Bardziej niebezpieczną sytuacją jest upadek dziecka z wysokości 1m, np. z roweru, czy ze schodów. W takiej sytuacji najlepiej jest zgłosić się na wizytę lekarską. Upadek dziecka na tył głowy lub na skroń może być niebezpieczny, dlatego rodzice nie powinni bagatelizować zaistniałej sytuacji.
Gdy dziecko uderzy się w głowę podczas upadku z wysokości powyżej swojego wzrostu to również należy udać się do lekarza. Takiej reakcji wymaga także upadek na ostry i twardy przedmiot. Niebezpieczna może być sytuacja, kiedy niemowlę uderzyło się w głowę podczas upadku z przewijaka, czy uderzyło się w skroń o róg stołu. Wydaje się, że nie są to groźne wypadki, jednak lepiej być czujnym. Rodzaj urazu jest zależny przede wszystkim od wysokości oraz na jaki rodzaj powierzchni spada dziecko. W pierwszych godzinach od upadku, niezależnie z jakiej wysokości bacznie obserwuj zachowanie niemowlaka. Jeśli coś będzie Cię niepokoić, zauważysz zmiany w reagowaniu na bodźce to umów się na wizytę do lekarza.
Co może spowodować upadek dziecka na głowę?
Gdy dziecko uderzy się w głowę może dojść do wstrząśnienia mózgu, utraty przytomności. Pierwszy przypadek nie wymaga hospitalizacji, jednak jest to sytuacja, w której należy być pod stałą kontrolą lekarza.
Upadek dziecka z wysokości 1m lub zdarzenie, w którym dziecko uderzyło się w głowę i zasnęło może doprowadzić do krwiaka śródczaszkowego. Jest to jedno z najniebezpieczniejszych powikłań, które powoduje wyciek krwi do tkanek mózgu. Krwiak podtwardówkowy lub nadtwardówkowy pojawia się wtedy, kiedy krew wycieka pomiędzy opony mózgowe lub między opony mózgowe a kości czaszki. Upadek może spowodować także stłuczenie mózgu, które może doprowadzić do padaczki pourazowej. Jak widzisz stosunkowo niegroźne sytuacje, mogą okazać się bardzo niebezpieczne. Choć wiadomo, że ciężko jest całkowicie zapobiegać upadkom maluchów to jednak postaraj się, aby zminimalizować ich ryzyko. To co możesz zrobić na pewno to być czujnym, zabezpieczyć rogi stołów i ostre krawędzie innych mebli i przedmiotów. Podczas jazdy na rowerze, czy hulajnodze niezbędny do ochrony głowy jest kask.
Wcześniej wspomnieliśmy o tym, aby obserwować dziecko przez kilka godzin po upadku. Teraz powiemy, jakie objawy powinny Cię zaniepokoić. Zgłoś się do lekarza jeśli dziecko wymiotuje, ma zawroty głowy, pojawiły się problemy z oddychaniem, jest apatyczne, rozdrażnione, zdezorientowane, ma drgawki, zasłabło, straciło przytomność, ma nierówne źrenice, nie reaguje na światło, z uszu lub nosa wycieka wydzielina, miejsce za uszami jest zasinione, zmienił się kształt głowy. Czasem może zdarzyć się tak, że bezpośrednio po upadku nic nie będzie wskazywało na to, że coś niedobrego dzieje się z organizmem dziecka. Niepokojące symptomy mogą pojawić się wraz z upływem czasu.
Jeśli upadek dotyczy noworodka lub niemowlaka niezwłocznie udaj się do szpitala. Starsze dziecko są bardziej odporne na tego typu urazy i nie zawsze jest konieczna pomoc medyczna. Pamiętaj, aby pomimo nerwów, zachować spokój i dać dziecku poczucie bezpieczeństwa, otoczyć je troską, przytulić, należy również uspokoić noworodka i nie pogłębiać jego strachu.