Strona głównaDzieckoNoworodek ciągle chce jeść - co robić?

Noworodek ciągle chce jeść – co robić?

Światowe rekomendacje odnośnie karmienia noworodków mówią o 8 – 12 razach na dobę. Starsze dzieci, pomiędzy 2. a 6. miesiącem życia powinny być karmione ok. 8 razy na dobę. Po 6. miesiącu życia ilość się nie zmienia, jednak do diety maluszka wdrożone zostać powinny produkty uzupełniające. Czy to normalne, że niemowlę je co godzinę? Jak sobie poradzić, kiedy noworodek chce jeść co godzinę? Niemowlę jest ciągle głodne, płacze i chce jeść, nie odrywa się od piersi i cały czas je – jak postępować? Odpowiedzi na te pytania przeczytasz w poniższej treści artykułu.

Jakie są przyczyny nadmiernej chęci jedzenia przez niemowlaka?

Co może być przyczyną tego, że dziecko ciągle płacze i chce jeść? Często wynika to z nieprawidłowej techniki karmienia. Poproś położną lub doradcę laktacyjnego o wskazówki. W internecie znajduje się też wiele filmów instruktażowych, w których dokładnie pokazane jest jak powinno przystawić się dziecko do piersi, aby dziecko mogła swobodnie ssać. Kiedy pozycja jest nieprawidłowa, dziecko bardzo szybko się męczy i pobiera dużo mniej pokarmu, dlatego niemowlę może być ciągle głodne i chce jeść co godzinę. Warto, aby doświadczona osoba obserwowała, jak matka karmi dziecko, ponieważ realnie będzie mogła ocenić, w którym momencie popełniany jest błąd i pozwoli go naprawić. 

Inną przyczyną tego, że niemowlę je co godzinę jest słaba aktywność podczas ssania albo zasypianie przy piersi. Kiedy dziecko zawiesza czynność, pobudź maluszka – pogłaszcz, mów, podnieść na chwilkę. Nie możesz dopuścić do tego, że dziecko “wisi” na piersi. Dziecko musi regularnie ssać i połykać. Istnieje świetna metoda “ super switch “, która polega na tym, że dziecko najpierw przystawia się do jednej piersi, a kiedy przestaje ssać, do drugiej. Czynność powtarza się kilka razy przez całe karmienie. W taki sposób niemowlę uczy się jeść aktywnie i nie jest ciągle głodne.

Kolejną przyczyną tego, że noworodek cały czas je jest karmienie tylko jedną piersią. Warto jest zmieniać piersi. Kiedy skończy się pokarm w jednej, należy przystawić dziecko do drugiej. Zdarza się, że powodem tego, że noworodek ciągle płacze i chce jeść jest to, że ssanie jest zbyt krótkie, dziecko się rozprasza. Czas karmienia z jednej piersi powinien trwać minimum 10 minut. Jeśli niemowlę rozproszy się, daj mu chwilę, odbij i spróbuj jeszcze je nakarmić z tej samej piersi. Postępuj tak aż do momentu, kiedy nie będzie słychać połykania, a w pierś zostanie opróżniona. Czasem dziecko potrzebuje ciszy i brak rozpraszaczy, dlatego warto jest się udać w ustronne miejsce, zasłonić zasłony. Pomóc może także bujanie.

Co robić, kiedy powyższe rady nie pomagają?

W przypadku, kiedy na nic zdają się nasze powyższe rady, ale dziecko dobrze się rozwija i rośnie, to taki może być jego model żywienia i nie pozostaje nic innego, jak zaakceptowanie tej sytuacji. Światowe rekomendacje żywieniowe to tylko zalecenia, których niestety nie zawsze jest się w stanie przestrzegać, ponieważ zarówno organizm dorosłego, jak i dziecka ma inne potrzeby żywieniowe. 

Jeśli męczy Cię ciągłe przystawianie noworodka, który chce jeść co godzinę, możesz ściągać pokarm i parę razy na dobę zamiast piersi podać mleko w butelce. Karmienie piersią nocą jest bardzo męczące, dlatego wtedy warto mieć przygotowany taki “awaryjny” pokarm, dzięki któremu to tata będzie mógł nakarmić maluszka, a Ty będziesz mogła choć przez chwilę nie przerywać snu. Karmienie nocne jest bardzo ważne, ponieważ właśnie wtedy pokarm jest najbardziej wartościowy. W nocy pobudza się laktacja. Po ok. 6. miesiącu życia dziecka do diety wdraża się warzywa, owoce, kleiki, dzięki którym sytuacja żywieniowa i uciążliwość z nią związana może diametralnie się zmienić.

Mity związane z karmieniem piersią

Karmienie noworodka jest wymagającym procesem i nie zawsze okazuje się być takie łatwe, jak wyobrażała sobie matka. Zdarza się, że osoby z bliskiego otoczenia mówią, że pokarm jest bezwartościowy i przez to niemowlę jest ciągle głodne. Matka wpędza się w poczucie winy i bycia niewystarczającą. Nie daj sobie wmówić takich głupstw. Twój pokarm jest najlepszym, co może dać swojemu dziecku. Jeśli nie bierzesz leków, których przeciwwskazaniem do brania jest karmienie piersią, ani nie chorujesz, co uniemożliwiałoby karmienie to w żadnym wypadku nie rezygnuj z karmienia piersią. 

Osoby, które są blisko Ciebie powinny okazać Ci wsparcie, a nie krytykować. Nie bierz do siebie komentarzy, które wyrażają to, że Twój pokarm jest za chudy, bezwartościowy. Jeśli dziecko dobrze przybiera na wadze i robi kupkę 6 – 8 razy dziennie to znaczy, że Twój pokarm jest wystarczający.

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE