Jest wiele chorób i zaburzeń, których etiologia jest bardzo złożona i niejednoznaczna. Nie znamy dokładnych przyczyn, które odpowiadają za powstawanie m.in. mięśniaków macicy. Jest to bardzo ciekawe, gdyż mięśniak macicy jest bardzo często występującym schorzeniem – ma go ok. 30% światowej populacji kobiet. Mimo że jest on tak powszechny, to jego powstawanie jest często zagadką. Wiele osób dziedziczy predyspozycje do jego wyrastania w genach – od mamy czy babci.
Jak wygląda kwestia mięśniaka macicy a wysiłku fizycznego? Czy mając go, można ćwiczyć? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziesz w tym artykule. Scharakteryzujemy również rodzaje mięśniaków, opowiemy o objawach, które mogą sugerować, że go masz i rozwiejemy wątpliwości dotyczące tego, czy mięśniak to rak.
Mięśniaki macicy a wysiłek fizyczny
Wiele osób demonizuje mięśniaki macicy – nie dziwi nas to, bo słowo „mięśniak” brzmi okropnie i sugeruje, że jest to poważna choroba. Kobiety – zwłaszcza te młode – słysząc taką diagnozę, od razu czują, jakby zapadł w ich sprawie wyrok. Skutki nieleczonych mięśniaków mogą oczywiście być poważne i powodować znaczne pogorszenie stanu naszego zdrowia. Mięśniaki są jednak w dużej części niegroźne – co ciekawe wiele z nich ma zdolność samoistnego znikania. Mięśniaki są wykrywane u naprawdę wielu kobiet i w większości przypadków nie kwalifikują się one do operacyjnego usunięcia. Ważne jest, aby kontrolować ich rozmiar. Wiele z nich jest na tyle małych, że nie są one wykrywane podczas rutynowych badań, takich jak m.in. USG. Często o ich występowaniu dowiadujemy się w ramach jakiejś innej operacji lub badania histopatologicznego.
Jeśli lekarz/lekarka stwierdzi, że Twój mięśniak nie zagraża Twojemu zdrowiu i życiu, to możesz funkcjonować z nim całkowicie normalnie. Mięśniaki macicy a wysiłek fizyczny – tego rodzaju schorzenia ginekologiczne bardzo często nie dają żadnych objawów i nie obniżają komfortu życia. Jeśli ginekolog lub ginekolożka uzna, że nie kwalifikuje się on do wycięcia i należy go jedynie obserwować, to sport może, a nawet powinien Ci towarzyszyć. Dlaczego? Ponieważ aktywność fizyczna daje wiele benefitów zdrowotnych – nie bez powodu WHO dało ją na sam dół piramidy żywieniowej. Oczywiście o dokładne zalecenia powinnaś spytać swojego lekarza/lekarkę – to specjaliści powinni dawać nam rady dotyczące naszego zdrowia, a nie Internet.
Skutki nieleczonych mięśniaków
Zignorowanie jakiejkolwiek choroby może mieć katastrofalne skutki. Jeśli wiesz, że z Twoim organizmem dzieje się coś niedobrego, to powinnaś zacząć działać jak najszybciej. Zdrowie powinno być naszym priorytetem – choroby odbierają radość z życia, a ich leczenie w późniejszych stadiach jest często bardzo kosztowne. Do skutków nieleczonych mięśniaków możemy zaliczyć m.in. ich powiększanie. Te, które szybko rosną najczęściej się wycina, gdyż istnieje wtedy ryzyko, że jest to mięsak, czyli nowotwór złośliwy. Czy zatem mięśniak jest nowotworem? Tak, ale są to nowotwory łagodne, które jeśli nie dają żadnych objawów – takich jak m.in. nieprawidłowe krwawienia, bóle brzucha, problemy z zajściem w ciążę – to nie są niebezpieczne.
Czy przy mięśniakach rośnie brzuch?
Wiele kobiet, które podejrzewa u siebie mięśniaka, zastanawia się, czy objawem jego występowania jest większy, napompowany brzuch. Zacznijmy od podziału mięśniaków ze względu na ich umiejscowienie, gdyż ma to związek z tym, czy przy mięśniakach rośnie brzuch. Wyróżniamy mięśniaki:
Podśluzówkowe:
Umiejscowione są pod śluzówką macicy. Przeważnie nie są duże (ok. 2-3 cm), ale nawet takie mogą niepokojąco się objawiać – krwawieniem niezwiązanym z miesiączką czy problemami z zajściem w ciąże. Wtedy przeważnie pozbywa się ich za pomocą histeroskopu.
Śródścienne:
Znajdują się w obrębie ściany macicy. Ich rozmiar może być najróżniejszy – są mięśniaki kilkucentymetrowe i kilkunastocentymetrowe. Jest to zaskakujące, gdyż trzon macicy nie jest duży – ma ok. 5 – 6 cm długości (tyle samo szerokości). W zależności od ich dokładnej lokalizacji i wielkości nie muszą one dawać żadnych objawów, ale mogę. Ich występowanie przejawia się m.in. zbyt obfitymi miesiączkami, uciskiem na pęcherz moczowy lub na odbytnicę (co może powodować zaparcia).
Podsurowicówkowe:
Zlokalizowane są na zewnętrznej ścianie macicy – między „płaszczem”, który ją okrywa, a jej ścianką. Mogą one powodować problemy z obkurczaniem macicy w czasie miesiączki. Właśnie ten rodzaj mięśniaka może skutkować większym obwodem brzucha.
Mięśniaki mogą, ale nie muszą utrudniać nam życia – wiele kobiet żyje z nimi bezobjawowo przez wiele lat. Jeśli lekarz/lekarka nie zleci wycięcia mięśniaka i da Ci zielone światło związane z uprawianiem sportu, to nie masz się czym przejmować. Jeśli masz mięśniaka, który nie musi być operacyjnie usuwany, to pamiętaj o jego regularnym kontrolowaniu.
Sprawdź: