Strona głównaChorobyAgorafobia - co to jest, objawy, leczenie, jak sobie radzić?

Agorafobia – co to jest, objawy, leczenie, jak sobie radzić?

Zaburzenia lękowe występują naprawdę często. Ich rodzajów jest dużo – każdą jednostkę charakteryzują jakieś szczególne objawy. Jednak wspólnym mianownikiem wszystkich zaburzeń lękowych jest odczuwanie lęku.  

Agorafobia – co to jest? Lęk, przed czym odczuwa osoba, zmagająca się z tym zaburzeniem? Jakie są jego objawy? Jak wygląda leczenie? Jak sobie radzić – czy są leki bez recepty? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz w poniższym artykule – zapraszam do lektury.

Agorafobia – objawy, co to jest?

Agorafobia – co to? Wiele osób myli ją z panicznym lękiem przed pająkami, które ma całkiem podobną nazwę: arachnofobia. Agorafobię również charakteryzuje lęk, ale przed:

 • otwartymi przestrzeniami, 
 • miejscami publicznymi, 
 • środkami transportu publicznego

Osoba cierpiąca na nią boi się, że podczas przebywania w nich ośmieszy się, nie otrzyma pomocy, jeśli coś by jej się stało, utraci kontrolę nad sytuacją. Boi się również tego, że dostanie ataku paniki w jakimś miejscu. Agorafobia dotyczy więc lęku przed ekspozycją. Zaburzenie to często jest  wynikiem występowania ataków paniki – osoba z agorafobią tak się boi, że dostanie ataku paniki gdzieś poza domem, że woli z niego nie wychodzić. Osoby zmagające się z nią, unikają często miejsc, w których dostał ataku paniki. Można więc powiedzieć (bardzo uogólniając), że agorafobia jest lękiem przed lękiem.

Dla osób, które nie wiedzą wyjaśnię pojęcie ataku paniki – co to jest? Otóż jest to nagły, napadowy lęk, który przejawia się m.in. niemożnością kontrolowania ciała, problemami z oddychaniem, przekonaniem, że coś strasznego się dzieje.

Objawy agorafobii, które pojawiają się w wyżej wymienionych miejscach i sytuacjach (w kolejkach, galeriach handlowych, na koncertach, w otwartych przestrzeniach, w tramwaju itp.) to między innymi:

 • pocenie się
 • przyspieszone bicie serca
 • strach przed utratą kontroli, omdleniem, a nawet śmiercią
 • drętwienie ciała
 • trudności w oddychaniu
 • drżenie ciała, rąk, głosu
 • zawroty głowy
 • suchość w ustach
 • niemożność skupienia się, uczucie opanowania naszego umysłu przez lęk

Są to tylko niektóre z objawów agorafobii – jednak są to główne objawy, które charakteryzują to zaburzenie. Nie wszystkie występują jednocześnie – osoba cierpiąca na agorafobię może odczuwać tylko część z wymienionych wyżej objawów.

Agorafobia – leczenie, czy są leki bez recepty?

Agorafobia – czy jest uleczalna? Nad takim lękiem da się zapanować, jednak nie ma niego jednego leku. Jak leczyć Agorafobię? Głównie psychoterapią – w przypadku tego zaburzenia zaleca się psychoterapię w nurcie poznawczo-behawioralnym. Co to znaczy? Taka terapia skupia się na zmianie wzorców myślenia, a w konsekwencji zmianie samopoczucia i postępowania. Wydaje się to być banalnie proste: po prostu nie myśl w taki sposób, a wszystko będzie dobrze. Niestety – wzorce myślenia i zachowań są naprawdę trudne do zmodyfikowania. 

Czy są leki bez recepty na agorafobię? Niestety nie – jednak jeśli możemy uznać sesję psychoterapii za lek, to tak – są leki bez recepty na agorafobię. Osoba zmagająca się z agorafobią leczenie powinna zacząć od terapii. Jak sobie radzić? Czy jest to uleczalne? Tak, da się z tego wyjść, ale potrzeba czasu. Efekty nie przyjdą po jednej ani dwóch sesjach psychoterapii. Jednak warto, bo naprawdę podnosi to komfort życia. 

Czasem jest tak, że dany psychoterapeuta może nie być dla nas, przez co nie możemy się przed nim w pełni otworzyć, co z kolei wpływa negatywnie na cały proces leczenia. Często potrzeba kilku spotkań z psychoterapeutą, żeby stwierdzić czy na pewno jest on dla nas. To, że jakiś psychoterapeuta nie jest dla nas (bo nie czujemy z nim tej energii, swobody), nie oznacza, że jest on zły. Pamiętaj, że zawód psychoterapeuty nie jest w Polsce regulowany – dokładnie sprawdzaj, czy dany specjalista ma ukończone studia psychologiczne i czy skończył (lub jest w trakcie) szkołę psychoterapii. Tylko takie wykształcenie daje kwalifikacje do prowadzenia terapii. Mimo wszystko czasem jest tak, że osoby, które je mają, zachowują się profesjonalnie, źle – trywializują nasze problemy, umniejszają im, oceniają nas. Psychoterapeuta nie ma do tego prawa. Samo wyjście z domu na terapię, rozmowa z obcą osobą są stresujące – nie dokładaj go sobie złą postawą osoby, która ma Ci pomóc z tego wyjść. 

Podsumowanie: Agorafobia – jak leczyć?

Odpowiedź na pytanie: Jak leczyć agorafobię?, jest więc następująca: poszukaj pomocy u psychoterapeuty, na przykład poznawczo-behawioralnego, który ma odpowiednie kwalifikacje. Nie zrażaj się, jeśli nie uda się za pierwszym razem trafić na osobę, przed którą się otworzysz – szukaj dalej. Na pewno jest jakiś psychoterapeuta odpowiedni dla Ciebie. Wielu specjalistów działa online – jeśli nie chcesz wychodzić z domu, to spróbuj terapii zdalnej.

Agorafobia – jak leczyć? Leczenie, rady z forum

Wiele osób szuka na forach informacji takich jak: Agorafobia – czy jest uleczalna? Jak sobie radzić z agorafobią? Jak ją leczyć? Wątków na internetowych forach o zaburzeniach i chorobach psychicznych jest sporo – z jednej strony jest to dobre zjawisko, bo coraz więcej osób próbuje sobie pomóc i szuka o nich informacji. Jednak z drugiej strony może być to szkodliwe – użytkownicy forów najczęściej nie mają odpowiedniego wykształcenia, aby radzić innym w tak poważnych sprawach. Na szczęście bardzo dużo osób piszę w sieci, że najlepiej jest się udać do psychiatry, psychoterapeuty lub psychologa, bo tylko oni wiedzą, jak leczyć agorafobię. Nie bierz żadnych leków bez recepty, które są tam polecane – nie wiesz, jak zareaguje na nie Twój organizm. Możliwe, że psychiatra da Ci receptę na jakieś leki, które pomogą zmniejszyć poziom lęku oraz wspomogą walkę z objawami somatycznymi. Jednak to głównie psychoterapia pomoże Ci w wyleczeniu agorafobii.

Sprawdź

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE