Czym jest hipnoza? Wielu z nas o tym słyszało, ale nie jest to łatwy stan do opisania. Pędzimy z wyjaśnieniem. Hipnoza to działanie w stronę człowieka, które ma wprowadzić go w stan prawidłowego funkcjonowania umysłu, skupieniu się na bodźcach. Badania wskazują, że hipnoza nie zmienia funkcjonowania mózgu, nie wpływa również na posiadanie nowych umiejętności, czy mocy. Tego stanu nie można porównać do snu, czy drzemania. To zupełnie odmienny stan.
Hipnoza regresyjna – opinie
Hipnoza regresyjna wg. krążących opinii to stan, w którym jesteśmy w stanie zagłębić się w swoją podświadomość, skrywającą wiele informacji niedostępnych w normalnym stanie. Hipnoza regresyjna pomaga w zdefiniowaniu naszych problemów, a co najważniejsze znalezieniu rozwiązań, można skupić się również na zrozumieniu skąd są w nas dane fobie, czy stany lękowe. Hipnoza regresyjna zakłada, że każdy z nas miał w przeszłości inne wcielenia, dzięki czemu jesteśmy w stanie przenieść się w czasie do swoich poprzednich wcieleń. W hipnozie regresyjnej nic nie stawia nam granic. Możemy dowiedzieć się o opiniach, w którym wcieleniu było nam najlepiej i jakie lęki z przeszłości są z nami do teraz. Zrozumienie takich kwestii pomoże nam z tym żyć, a nawet wyzbyć się danego lęku.
Hipnoza – skutki uboczne
Jak już wiecie, stan hipnozy to stan, w którym odcinamy się od zewnętrznych bodźców, nasza głowa koncentruje się wyłącznie na wewnętrznych bodźcach. Dlatego też zastanawiacie się nad skutkami ubocznymi, wynikających z wprowadzenia w stan hipnozy. Mamy dla Was zaskakujące wieści! Hipnoza nie niesie ze sobą żadnych skutków ubocznych dla naszego zdrowia. Hipnoza to czas, w którym możemy oddać się przyjemności, wejść w głąb siebie, zrozumieć siebie. Hipnoza to czas bardzo mocnego skupienia. Wprowadzenie się i wyjście z tego stanu wymaga dużego zużycia energii, dlatego nie powinniśmy od razu wrócić do codziennych czynności. Należy dać sobie czas na wrócenie do normalnego stanu.
Czy hipnoza jest bezpieczna?
Wiele źródeł podaje, że hipnoza jest bezpiecznym stanem. Natomiast istnieją mity, mówiące o tym, że z hipnozy można się nie wybudzić. Literatura popularnonaukowa jednak temu zaprzecza. Stan hipnozy nie jest to stan snu, dlatego też nie można mówić o niemożności wybudzenia.
Hipnoza za pewne kojarzy się nam, ze stanem przejęcia kontroli nad czyimś zachowaniem, na wykonywaniu konkretnych poleceń. . Nie ma na to jednak żadnych naukowych potwierdzeń, czy tak może się stać. Mit ten wziął się z filmów, seriali, przedstawień teatralnych i głęboko zakorzenił się w głowach wielu ludzi. Można przekonać osobę będącą w hipnozie do tego, że zachowanie bezpieczeństwa, które ona uważa za nieodpowiednie, niezgodne z normą, takie nie są.
Efekt hipnozy
Na temat efektów hipnozy krąży wiele opinii. Wiadome jest jednak to, że nie jest ona magią. Ktoś, kto poddaje się hipnozie jest w pełnej świadomości. Pomaga ona w leczeniu wielu przypadłości, na które cierpią setki tysięcy osób. Szczególny, pozytywny wpływ może mieć w leczeniu chorób związanych z psychiką, takich jak depresja, stany lękowe, wszelkiego rodzaju traumy. Pomaga również w wyjściu z nałogów. Efekty, jakie niesie ze sobą hipnoza ma wiele pozytywnych opinii, ale w Polsce nie jest ona jeszcze aż tak popularna. Opinie wielu kobiet wskazują na to, że dzięki hipnozie podczas porodu, ból staje się o wiele mniej odczuwalny. Niestety wiele kobiet nie ma jeszcze pojęcia o tych zaskakujących efektach, a dzięki wprowadzaniu w hipnozę ten bolesny proces, jakim jest poród, który często pozostawia niemiłe wspomnienia, mógłby być pozytywnym, a przynajmniej neutralnym doświadczeniem. Miejmy nadzieję, że kobiety otworzą się na nowe praktyki, a przede wszystkim informacje i opinie na ich temat poszerzą swoje horyzonty. Efekt hipnozy tworzy wiele pozytywnych opinii, ponieważ nie jest to zabieg, w którym wprowadzana jest jakaś obca substancja. Ból oczywiście nie zanika całkiem, ale jest on mocno uśmierzony. Jest on również sygnałem dla lekarzy, że pacjentka ma świadomość tego, co się dzieje. Jak wynika z opinii osób, na których została przeprowadzona hipnoza, próg odczuwania bólu jest o 90% wyższy niż na co dzień. W tym momencie najlepsze będzie zobrazowanie tego poprzez opinię pacjenta, na którym została wykonywana operacja. Odczuwanie bólu przy użyciu przez lekarza skalpela opisywał jako dotknięcie przez długopis, ugryzienie komara.