Coca Cola w Internecie jest lekiem na wszystko – na mdłości, ból brzucha, niestrawności, zgagę czy kamienie żółciowej. Jest to bez wątpienia kultowy napój, ale mamy wątpliwości czy powinien być on stosowany jako pomoc w chorobach. Ciekawostką o Coca Coli jest fakt, że jej początkowa receptura rzeczywiście miała leczyć – stworzył ją farmaceuta John S. Pemberton.
Czy Coca Cola rozpuszcza kamienie żółciowe? Czy warto jest stosować Cole na kamienie żółciowe? W poniższym artykule znajdziesz odpowiedzi na te pytania i poznasz kilka ciekawostek o tym schorzeniu.
Coca Cola na kamienie żółciowe
W zależności od tego, z czego składają się kamienie żółciowe u danej osoby, wyróżniamy: barwnikowe, mieszane i cholesterolowe. Czym dokładnie są kamienie żółciowe? Są to tzw. złogi, które tworzą się w pęcherzyku żółciowym – dochodzi do tego poprzez wytrącanie żółci. Co może powodować ich powstawanie? Najczęstsze przyczyny to:
- przewlekłe zapalenie dróg żółciowych
- mukowiscydoza
- dieta bogata w tłuszcz
- podeszły wiek
- hipertriglicerydemia
- otyłość
- cukrzyca
- predyspozycje genetyczne
Oczywiście są to tylko niektóre przyczyny powstawania kamieni żółciowych. Coca Cola na pewno nie jest rozwiązaniem problemu – badania naukowe nie potwierdzają jej skuteczności.
Cola na kamienie żółciowe – domowe sposoby
Cola na kamienie żółciowe? Domowe sposoby leczenia różnych schorzeń są jednym z częstszych wątków na forach czy grupach. Ludzie nie lubią chodzić do lekarza lub po prostu ich na to nie stać. Wszyscy wiemy, jakie są kolejki do lekarzy na NFZ – a zwłaszcza do specjalistów od konkretnych schorzeń.
Panuje przekonanie, że Coca Cola rozpuszcza kamienie żółciowe – niestety, pozbycie się ich, nie jest takie proste. Gdyby Cola działała w ten sposób, to na szpitalnych łóżkach nie byłoby tylu pacjentów, którzy czekają na ich operacyjne usunięcie. W Internecie możemy znaleźć inne domowy sposoby radzenia sobie z kamieniami żółciowymi. My jednak polecamy wizytę u lekarza pierwszego kontaktu, który skieruje Cię na konkretne badania. Kamienie żółciowe małych rozmiarów często nie dają żadnych objawów – wtedy niekoniecznie od razu dostaniesz skierowanie do chirurga. Zatkanie dróg żółciowych daje już jednak mocne dolegliwości bólowe, które przypominają ostrą kolkę. Możliwe, że wtedy konieczny będzie zabieg.
Zdrowa dieta – domowy sposób na kamienie żółciowe
Jak można o siebie dbać na co dzień, aby uniknąć gromadzenie się kamieni żółciowych? Zwróć uwagę na swoją dietę – wyklucz potrawy i produkty pełne tłuszczów nasyconych. Co ma ich dużo w swoim składzie? Np. olej kokosowy, który uchodzi za prozdrowotny produkt – do smażenia wybierz lepiej oliwę. Masło, olej palmowy czy smalec to kolejne produkty, które należy ograniczyć do minimum. Słone i słodkie przekąski, które znajdziesz na półce każdego sklepu, stacji, kiosku, a nawet drogerii, również mogą mieć w składzie dużo tłuszczów nasyconych. Wiele słodyczy, chipsów czy krakersów jest tworzona przy użyciu oleju palmowego, masła czy oleju kokosowego.
Czy Coca Cola rozpuszcza kamienie żółciowe?
Czy picie Coca Coli na kamienie żółciowe to dobry pomysł? Raczej nie – a zwłaszcza nie tej, która ma cukier. Jeśli lubisz Colę, to wybieraj wersję bez cukru. Istnieje wiele mitów związanych ze słodzikami wykorzystywanymi do produkcji Coli Zero. Aspartam jest demonizowany przez masę osób – jego ilość w tym napoju jest bezpieczna i potwierdza to masa badań. Jeśli nie planujesz z Coli Zero zrobić głównego płynu, którym się nawadniasz, to na zdrowie! Jednak przy schorzeniach takich jak kamienie żółciowe, lepiej jest nie pić Coli, nawet tej bez cukru. Panuje przekonanie, że Coca Cola pomaga je rozpuszczać – jest to mit i nie warto jej pić, kiedy borykasz się z kamieniami żółciowymi. Proponujemy skonsultować się z lekarzem i poprosić go o szczegółowe wytyczne związane z tym co powinieneś/powinnaś pić i jeść.
Rady internautów na forach mogą zrobić Ci krzywdę, dlatego zawsze je weryfikuj. Ze zdrowiem nie ma żartów – po zalecenia idź do lekarza, a nie do Internetu! Nigdy nie wiesz kto jest po drugiej stronie ekranu – ludzie nie zawsze chcą dobrze dla innych. W większości przypadków internauci nie mają złych intencji. Jednak to, że komuś coś pomogło, nie oznacza, że Tobie również pomoże! Szukanie informacji w Internecie jest w porządku, jednak lepiej jest zawsze potwierdzić je u kogoś, kto jest specjalistą w danej dziedzinie. Nie raz googlujemy objawy jakiejś choroby i z opinii osób i artykułów wynika, że na pewno mamy raka i zostało nam mało czasu – nie ma co się nakręcać szukaniem w sieci. W Internecie albo się przesadza, albo bagatelizuje – wartościowe strony są często pomijane w wyszukiwaniach.