Strona głównaPoradyRoundup i jego szkodliwość dla ludzi i zwierząt

Roundup i jego szkodliwość dla ludzi i zwierząt

Wiele osób chcących utrzymać swój ogród w perfekcyjnym stanie stosuje pewne preparaty pozwalające na eliminację chwastów i innych niedoskonałości. Jednym z niezwykle popularnych przykładów takich preparatów jest roundup. Niestety niewiele osób zdaje sobie sprawę, że w rękach może posiadać prawdziwie śmiercionośne narzędzie, jakim jest opisywany roundup. Szkodliwość dla ludzi, ale również dla zwierząt jest bardzo duża.

Roundup szkodliwość dla ludzi

Jakiś czas temu badania na temat „Roundup – szkodliwość dla ludzi i zwierząt” wykazały, że w tym preparacie znajduje się tak zwany glifosat. To związek chemiczny mogący spowodować straszne skutki jeżeli dostanie się do wnętrza organizmu człowieka. Jego najniebezpieczniejszym działaniem jest nieodwracalne uszkodzenie ludzkiego płodu. Oznacza to, że podczas spryskiwania roundupem swojej działki i obecności w gospodarstwie kobiet w ciąży naraża się je, ale też przyszłe dziecko na niewyobrażalne niebezpieczeństwo. 

Dane jednoznacznie podają, że na rynku sprzedawane są ogromne ilości roundupu oscylujące wokół setek tysięcy, a nawet milionów ton! 

Randap – szkodliwość dla człowieka

W wyniku takiego obrotu spraw warto jest zaprzestać stosowania randapu. Szkodliwość dla człowieka wynikająca z niszczenia komórek ludzkich jest nie do zaakceptowania. A jak mówią badania naukowców przeprowadzone na omawianym randapie? Szkodliwość dla człowieka opisywana jest w nich w sposób następujący:

Randap będzie szkodliwy dla organizmu człowieka tylko i wyłącznie, kiedy będzie stosowany w naprawdę dużych ilościach. W teorii ilości używane do spryskania ogródka nie są tak duże.

Jednak każdy medal ma dwie strony. Ciężko jest znaleźć badania, które opisują jak niewielki wpływ randapu ma wpływ na zdrowie i życie człowieka. Być może są ukryte? Tego nie wie nikt. Mimo wszystko żadna osoba nie jest w stanie przewidzieć co taka substancja może zrobić w czasie. Wiele szkodliwych związków daje niepożądane efekty dopiero po kilku, a nawet kilkunastu latach od ich przyjęcia/ekspozycji. 

Roundup a zwierzęta domowe

Temat roundupu a zwierząt domowych przewija się w sieci internetowej równie często co człowieka. Czy roundup jest szkodliwy dla psa, krowy czy owiec?

Biorąc pod uwagę badania EFSA roundup jest zagrożeniem dla zwierząt w perspektywie czasu. W wyniku tego stosowanie roundupu stwarza ryzyko dla czworonożnych przyjaciół człowieka. Roundup a zwierzęta domowe najróżniejszej postaci nie powinny mieć najmniejszego kontaktu. W wyniku tego pryskając jakąś część swojego gospodarstwa roundupem stwarza się niebezpieczne ryzyko również dla nich!

Czy randap jest szkodliwy dla psa?

Czy randap jest szkodliwy dla psa? Przecież większość czasu przebywa w domu lub swojej budzie. Mimo wszystko chyba choć raz każdemu gospodarzowi pies uciekł w poszukiwaniu samotnych wędrówek bądź poczucia wolności na powietrzu. Niektóre psy równie często przebywają na dworze co w domu. W wyniku tego ryzyko na ekspozycję substancjami toksycznymi randapu jest dla nich równie wysokie. 

Roundup a rośliny

Dlaczego roundup nie został jeszcze wycofany, albo nie znajduje się chociaż pod wysokim zagrożeniem jego usunięcia. Problem może tkwić w największych uprawach plantacji międzynarodowych. Muszą one być utrzymane w higienie bez dostępu chwastów, które mogłyby upośledzać wzrost i rozwój roślin przeznaczanych na sprzedaż.

Rośliny modyfikowane genetycznie (GMO) są roślinami, które posiadają odporność na glifosat zawarty w roundupie. Oznacza to, że rośliny te dobrze wytrzymują natryskiwanie roundupem nic sobie z tego nie robiąc. Natomiast sąsiadujące chwasty nie mają żadnych szans. Być może również dlatego roundup jest dalej szeroko dostępny.

Nie roundup a glifosat

Wiele osób kojarzy tylko i wyłącznie najbardziej popularny roundup z tymi wszystkimi negatywnymi skutkami dla zdrowia człowieka i zwierząt. Jednak roundup to tylko nazwa handlowa i w dzisiejszych czasach powstało już wiele innych nazw, które również zawierają glifosat – substancję aktywną odpowiedzialną za usuwanie chwastów. Dlatego przez zakupem preparatu do swojego ogrodu warto czytać skład produktu. 

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE