Zakrzepica to tzw. zapalenie żył, która może być chorobą atakującą osoby w każdym wieku. Jednak najczęściej przytrafia się po 60 roku życia, a zwłaszcza kobietom. Początkowo może nie dawać żadnych objawów. Nieleczona i lekceważona zakrzepica może bezpośrednio zagrać życiu. Niepokojące powinny być dla nas nagłe boleści łydek, które nie ustępują i stają się coraz mocniejsze. Zwłaszcza w momencie naciskania na podeszwę i przy próbie chodzenia. Często również występującemu bólowi towarzyszy obrzęk, który widoczny jest w okolicach kostki. Zgłaszanym często objawem, który świadczy o zapaleniu żył, jest również gorączka (niekiedy dochodząca do 40 stopni) oraz przyspieszona akcja serca. Wielu pacjentów lekceważy jednak te objawy. Wiele osób, u których zdiagnozowana została zakrzepica, zastanawia się, czego nie wolno robić przy zakrzepicy, a także czy można uprawiać aktywność fizyczną przy zakrzepicy.
Zakrzepica – przyczyny
Wśród najczęstszych przyczyn, które mogą powodować zakrzepicę, należą:
- zbyt długie unieruchomienie organizmu
- spożywanie leków antykoncepcyjnych
Zdarza się również, że zakrzepica powstaje wskutek ucisku żył lub problemów z obojczykiem i mięśniami. Na zakrzepice narażone są również osoby, które leżą w szpitalach na oddziałach chirurgicznych i ortopedycznych. Ryzyko wystąpienia zakrzepicy jest bardzo wysokie u osób starszych.
Zakrzepica – leczenie
Leczenie osób, u których stwierdzono zakrzepicę, wymaga dużo czasu. Leki, które muszą stosować osoby chore, powinno zażywać się niekiedy przez okres aż dziewięciu miesięcy. Pacjenci, których zakrzepica uwarunkowana jest genetycznie, muszą liczyć się z dużym ryzykiem nawrotu choroby. Są oni również zagrożeni niebezpieczeństwem wystąpienia skrzeplin, które wymagają chirurgicznego usunięcia. Zabieg ten polega na zaimplementowaniu do głównej żyły specjalnego filtru, który wykonany jest ze stali nierdzewnej. Jego głównym zadaniem jest powstrzymanie płynącej w krwi zakrzepów, które mogą zagrażać życiu pacjenta.
Czego nie wolno robić przy zakrzepicy?
Pośród wielu pytań zadawanych pracownikom służby medycznej jest kwestia dotycząca, czego nie wolno robić przy zakrzepicy. Przy zakrzepicy w pierwszej kolejności powinno zadbać się o dietę, która powinna zawierać posiłki o obniżonej zawartości tłuszczu. Potrawy te nie powinny zawierać np. masła, śmietany, boczku czy żółtego sera. Zawarte w nich tłuszcze nasycone i trans sprzyjają większemu ryzyku powstawania zakrzepów w żyłach oraz podnoszą cholesterol w naszym organizmie.
Czy przy zakrzepicy można chodzić?
Czy przy zakrzepicy można chodzić? To wątek często poruszany w internecie. Odpowiedzi, które można na ten temat znaleźć, są pozytywne. Aktywności są jak najbardziej wskazane. Jednak początkowo powinno unikać się nadmiernego obciążania kończyn np. poprzez liczne treningi biegowe. Zastanawiając się nad tym czy przy zakrzepicy można chodzić, warto również zaczerpnąć porady lekarza prowadzącego. Może on również zalecić wizytę u fizjoterapeuty, który doradzi najlepsze dla pacjenta ćwiczenia, które w żaden sposób nie wpłyną na pogorszenie jego zdrowia oraz nie zagrożą jego życiu.

Zakrzepica – leżeć czy chodzić?
Co należy robić przy zakrzepicy – leżeć czy chodzić? To pytanie, które bardzo spędza sen z powiek osobom, którym została ta choroba zdiagnozowana. Liczne strony internetowe, które poświęcone są zakrzepicy osobom pytającym, czy leżeć, czy chodzić doradzają umiarkowaną aktywność fizyczną. Jak zostało już wcześniej wspomniane, przy zakrzepicy nie ma bezwzględnego zakazu ruchu. Nadmierne leżenie przyczynia się zaś do powiększania zakrzepu. Obawiając się jednak o pogorszenie naszego zdrowia, warto nasz spacer rozpocząć od obandażowania kończyny. Przyczyni się to do poprawy udrożnienia żył, a także zmniejszy ryzyko wystąpienia urazu pozakrzepowego.
Aktywność fizyczna przy zakrzepicy
Czy można uprawiać aktywność fizyczną przy zakrzepicy? To dylemat, z którego rozwiązaniem boryka się wielu miłośników sportu, u których zdiagnozowano tę chorobę. Warto przed rozpoczęciem aktywności fizycznej przy zakrzepicy zaczerpnąć opinii specjalistów, którzy najlepiej znają pacjenta, wyniki jego badań oraz historię choroby.
Czy z zakrzepicą można chodzić do pracy?
Diagnoza zakrzepicy nie jest równoznaczna z unieruchomieniem pacjenta w łóżku. Może on kontynuować swoje codziennie aktywności. Na pytanie, czy z zakrzepicą można chodzić do pracy, najlepiej wypowie się lekarz, który opiekuje się osobą chorą. Niektóre zawody wymagają dużego nakładu sił fizycznej, co również ma znaczący wpływ na kwestię czy z zakrzepicą można chodzić do pracy.
Zdarza się, że początki zakrzepicy są bezobjawowe zwłaszcza jeśli dotyczą naczyń znajdujących się w obrębie miednicy. Warto jednak nie bagatelizować żadnych z podejrzanym nam symptomów. Szybka diagnostyka pozwala na wdrożenie leków, które zakrzepicę likwidują, pozwalając na cieszenie się na nowo pełnią zdrowia i życia.
Zobacz również: