Kawa z rana a do tego słodkie ciastko z kremem, bądź baton jako przekąska w pracy, czyli uzależnienie od słodyczy. Jeśli mówimy o uzależnieniach, często myślimy jedynie w kategoriach używek, takich jak papierosy, alkohol, czy narkotyki, a tak naprawdę może dotyczyć zupełnie innych i pozornie bezpiecznych dla zdrowia. Słodycze sprawiają, że podnoszą poziom cukru, a co za tym idzie powodują odczuwanie przyjemności i poprawiają samopoczucie. Jak pewnie wiesz, nadmierna ilość cukru może nieść ze sobą wiele szkód. Jak odzwyczaić się od cukru i słodyczy? Jak pokonać uzależnienie od cukru? Jakie są objawy uzależnienia od cukru? Tego dowiesz się w poniższej treści artykułu.

Jak to się dzieje, że uzależniamy się od cukru?
Uzależnienie od cukru dzieje się za sprawą dopaminy. Jej działanie ogólnie jest pozytywnie postrzegane, jednak problem pojawia się wtedy, kiedy dochodzi do jej nadmiernego wydzielania się. Dopamina to neuroprzekaźnik uwalniany do mózgu, który ma wpływ na przypływ energii, dobre samopoczucie, pobudzenie. Zbyt duża ilość tego związku powoduje brak kontroli nad zachciankami, jak np. słodycze, fastfoody, czy papierosy. Objawem uzależnienia od cukru jest np. to, że zwykły posiłek bez pożądanej dawki cukru nie będzie już nas zadawalał. Ciągłe zaspokajanie swoich zachcianek może wpędzić nas w pułapkę uzależnienia, z której ciężko jest wyjść. Kolejnym objawem jest np. brak umiejętności rezygnacji z zakupu batona, pączka, czy ciastka w sklepie. Chęć na jego zjedzenie może być tak duża, że odmówienie sobie tej przyjemności jest wręcz niemożliwe. Niedostarczenie cukru może powodować ogromny spadek nastroju, niezadowolenie, przygnębienie i smutek. Jak odzwyczaić się od cukru i słodyczy? Tego dowiesz się w poniższej treści artykułu. Zwalczanie uzależnienia od słodyczy może okazać się równie trudną walką, co walka z innymi używkami.
Sposoby na odzwyczajenie się od słodyczy
Jeśli czujesz, że masz objawy uzależnienia od cukru, pewnie zastanawiasz się, jak odzwyczaić się od słodyczy i cukru. Dużo zależy tutaj od silnej woli i motywacji. Ważną zasadą jest zachowanie umiaru. Całkowita rezygnacja ze słodyczy jest skuteczna jedynie przez krótki czas. Warto jest więc stopniowo zmniejszać ilość jedzonych słodyczy. Zamiast batona zjedz jabłko. Zastępuj niezdrowe źródła cukru owocami. To pierwszy krok do sukcesu. Niektórzy twierdzą, że lepiej jest od razu odstawić wszystkie słodycze, ponieważ sięgnięcie po jedno ciastko napędza ochotę na kolejne. Niestety ten mechanizm często działa. Jak pokonać uzależnienie od cukru? Przede wszystkim unormuj swój tryb życia i regularność spożywania posiłków. W ciągu dnia powinno jeść się 4-5 posiłków dziennie w odstępie 3-4 godzin. Przypływ dopaminy możesz zapewnić sobie w inny sposób niż jedzenie słodyczy. Jest to aktywność fizyczna. Wybierz taką formę, jaką lubisz. Sport daje wiele radości i pozwoli Ci zapomnieć o uzależnieniu od słodyczy.
Schowaj wszystkie słodycze do szafki. Sprawdzaj skład kupowanych produktów. Musisz być bardziej świadomy tego, co jesz. Jeśli poczujesz nagłą chęć zjedzenia czegoś słodkiego, sięgnij po banana, jabłko, czy inny owoc, który lubisz. Jeśli problem jest głębszy, doprowadził Cię do otyłości czy nadwagi, warto jest skorzystać z pomocy specjalisty, jak dietetyk i trener. Warto także udać się do lekarza, aby wykonać podstawowe badania z krwi. W taki sposób można stwierdzić, jaki jest poziom glukozy w Twoim organizmie. Jak odzwyczaić się od cukru? Ważne jest także odpowiednie nawodnienie. Zamiast kostki czekolady wypij szklankę wody. Dziennie powinno się wypijać 1,5l wody. Możesz pobrać aplikację na telefon, która będzie Ci przypominać o tym, abyś pił wodę. Jak pokonać uzależnienie od cukru? Przede wszystkim sam przed sobą przyznaj, że jesteś uzależniony i podejmij się walki. Zastanów się, jakie korzyści płyną z tego, że spożywasz nadmiar cukru i jakie wady ma takie zachowanie. Znajdź sposób, dzięki któremu będziesz odczuwał takie emocje, jak przy jedzeniu słodyczy. Pamiętaj, że nie możesz bać się prosić o pomoc specjalistów. Są właśnie od tego, aby pomóc Ci uporać się z problemem.