Strona głównaChorobyAlergia u niemowlaka - jak rozpoznać, jakie są objawy?

Alergia u niemowlaka – jak rozpoznać, jakie są objawy?

Alergia jest nieprawidłową reakcją układu immunologicznego na substancje, które w normalnych warunkach nie powinny być szkodliwe dla organizmu. Alergia pojawia się tylko wtedy, gdy dojdzie do kontaktu z czynnikiem alergizującym, czyli alergenem. Szacuje się, że na alergię choruje ok. jedna trzecia społeczeństwa europejskiego. Alergia u niemowlaka może wywołać całe mnóstwo nieprzyjemnych objawów. Niektóre z nich mogą nawet być groźne dla życia. Jak rozpoznać alergię u niemowlaka? Jakie objawy daje alergia pokarmowa u niemowląt?

Jakie są objawy alergii pokarmowej u niemowląt?

Alergie pokarmowe u niemowląt dotykają kilka procent dzieci. Przyczynami występowania alergii pokarmowych u niemowląt są niedojrzałość układu pokarmowego oraz układu immunologicznego, a także predyspozycje genetyczne. Jak rozpoznać alergię pokarmową u niemowlaka? Można zadać sobie pytanie, co powoduje reakcję alergiczną u niemowląt, skoro ich dieta składa się wyłącznie z mleka, najczęściej z mleka matki? Ponieważ niemowlęta są karmione piersią, najczęściej mamy do czynienia z alergią na białka mleka – czyli tzw. skazą białkową. Alergia na białka mleka często mija po ukończeniu przez dziecko kilku lat. Jeśli mamy do czynienia ze skazą białkowa, konieczna jest dieta eliminacyjna matki karmiącej, a czasem nawet przejście na karmienie sztuczne specjalną mieszanką. U starszych niemowląt alergię pokarmową mogą wywoływać nowo wprowadzane do diety pokarmy. Jakie są objawy alergii? Najczęściej występują objawy ze strony przewodu pokarmowego. Pojawia się biegunka, wzdęcia, kolki, bóle brzuszka, ulewanie i wymioty. W stolcu dziecka może pojawić się śluz lub ślady krwi. Objawami alergii pokarmowej u niemowlaka mogą być też obrzęk i świąd jamy ustnej, a także przewlekły katar i kaszel, sapka nosowa, częste kichanie, nawracające zapalenia przypominające przeziębienie. Alergia może być przyczyną podwyższonej temperatury ciała, rozdrażnienia lub senności oraz zaburzeń snu. Najbardziej niebezpiecznym objawem alergii u niemowlaka jest wstrząs anafilaktyczny. Wstrząs anafilaktyczny jest sytuacją, która jest zagrożeniem życia, dlatego konieczne jest wezwanie pogotowia. Wstrząs anafilaktyczny objawia się między innymi problemami z oddychaniem, a nawet omdleniem.

Objawy skórne a alergia pokarmowa u niemowląt

Alergia pokarmowa u niemowląt może wywoływać objawy skórne. Objawy skórne mogą być bardzo różnorodne. U dziecka pojawić się mogą suche i zaczerwienione zmiany ogniskowe na policzkach, tułowiu i kończynach.  U niemowląt najczęściej zmiany zlokalizowane są na policzkach, za uszami  i na skórze głowy. Objawy skórne i krostki często pojawiają się wokół ust. Alergia często powoduje zaostrzenie zmian atopowych, pojawiających się głównie w zgięciach kolanowych i łokciowych, a także na zewnętrznych stronach nóżek i rączek. Jak rozpoznać alergię pokarmową u niemowlaka? Wysypka i wyprysk często powoduje swędzenie, a także obrzęk i nieprzyjemną pokrzywkę.

Jak zapobiegać alergii pokarmowej u niemowlaka?

Czy można jakoś zapobiegać alergii pokarmowej u niemowląt? Niestety, nie zawsze można zapobiec pojawieniu się alergii. Jak wiemy, może ona mieć podłoże genetyczne i trudno przed nią uchronić dziecko. Szczególnie duże jest prawdopodobieństwo wystąpienia alergii, jeśli jedno lub oboje rodziców to alergicy. Podstawową metodą zapobiegania wystąpieniu silnych reakcji alergicznych jest dokładna obserwacja objawów oraz stosowanie diety eliminacyjnej. Jeśli niemowlę ma skazę białkową, matka dziecka musi przestrzegać odpowiedniej diety lub trzeba podawać dziecku mieszanki zastępcze. Jeśli dziecko ma skłonności do alergii, a jest karmione pokarmem sztucznym, należy podawać mu mleko oznaczone jako HA – czyli hipoalergiczne. Wszystkie nowe pokarmy trzeba wprowadzać bardzo powoli, po dodaniu nowego składnika do diety należy obserwować dziecko przez kilka dni, a dopiero potem wprowadzić następny składnik. Wszelkie niepokojące objawy ze strony układu pokarmowego oraz zmiany skórne należy dokładnie obserwować oraz skonsultować z pediatrą i alergologiem. A Ty jaki sposób masz na to jak rozpoznać alergię u niemowlaka?

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE