Strona głównaCiążaMężczyzna w ciąży - czy to możliwe?

Mężczyzna w ciąży – czy to możliwe?

Mężczyzna w ciąży? Fakt, na pierwszy rzut oka brzmi to groteskowo. A może… to wcale nie jest tak absurdalne, jak wydaje się na samym początku? Czy chłopak może być w ciąży? O czym trzeba tutaj wiedzieć? Zapoznaj się z poniższym tekstem i zdobądź kluczowe informacje, które mogą być dla Ciebie nieco szokujące!

Zobaczymy: Pierwsza ciąża – 7 rzeczy, które warto wiedzieć

Czy mężczyzna może być w ciąży?

Teoretycznie nie. Praktyka rządzi się jednak swoimi prawami, o których zaraz się przekonasz. Na pozór facet w ciąży to sytuacja, która nie może mieć miejsca. Analizując to zagadnienie, trzeba wziąć pod uwagę dwie kwestie. Pierwsza odnosi się do tak zwanego „syndromu kuwady”. Wyrażenie pochodzi od francuskiego słowa „couver” (czyli wysiadywać, opiekować się, troszczyć się). W tym przypadku mężczyzna w ciąży to sytuacja, która jest możliwa, chociaż oczywiście nie można tego brać dosłownie.

Często ciąża to okres, który wiąże się z przeżywaniem bardzo silnych emocji. Najbardziej związana z dzieckiem, które za pewien czas przyjdzie na świat, jest oczywiście jego matka. Zastanawiasz się, czy chłopak może być w ciąży? Mentalnie… jak najbardziej tak. W ramach tego syndromu faceci odczuwają praktycznie te same dolegliwości, chociaż teoretycznie nie ma prawa się to wydarzyć. Mężczyzna w ciąży – jak to możliwe? W tym przypadku przede wszystkim chodzi o facetów bardzo wrażliwych, którzy są mocno przywiązani do swoich partnerek, jak i noszonych przez nie „pod sercem” pociech. Statystyki pokazują (tutaj pewnie wiele osób będzie zaskoczonych), że taki „facet w ciąży” to stosunkowo częsta przypadłość.

Czym w praktyce charakteryzuje się syndrom kuwady? Jakie objawy odczuwa mężczyzna w ciąży? Jak to możliwe? Chodzi tutaj o kwestie mentalne. Dla wielu przyszłych ojców okres ciążowy jest wydarzeniem o potężnym ładunku emocjonalnym. Zdarza się, że niektórzy faceci mają praktycznie te same symptomy, co kobiety. A inni tylko kilka z nich. Jak to jednak wygląda w praktyce? „Mężczyzna w ciąży” może np. (tak samo, jak jego druga połówka) odczuwać poranne nudności, które w konsekwencji nierzadko kończą się wymiotami. Inne współdzielone objawy to np. senność, gwałtowne zmiany samopoczucia, zmęczenie, nietypowe zachcianki pod kątem jedzeniowym itp. To nie koniec. Osoby z tym nietypowym syndromem niekiedy zauważają, że im także rośnie brzuch. Oczywiście, ma to związek z ilością i jakością spożywanych na co dzień pokarmów. Eksperci zauważają, że faceci idą za swoimi partnerkami także na tej płaszczyźnie i w okresie ciążowym jedzą więcej. Syndrom kuwady dotyka także ojców już po „rozwiązaniu”. Niektóre kobiety wpadają w depresję poporodową. Tak samo… może być w przypadku płci męskiej. Warto to sobie zapamiętać. Czy chłopak może być w ciąży? Jak widać, nie jest to tak absurdalne, jak wydaje się na samym początku.

Źródło: Instagram thomassecretstory10

Na to zagadnienie trzeba spojrzeć także z nieco innej strony. Facet w ciąży to też przypadek medyczny, który istotnie może wystąpić w praktyce (a nie tylko głównie w sferze mentalnej). Aby to jednak było możliwe, wcześniej dany mężczyzna musiał urodzić się jako kobieta. Wtedy jest opcja, żeby doszło do zapłodnienia, a potem urodziło się dziecko.

Zobacz: Endometrioza a ciąża

Pierwszy mężczyzna w ciąży

Mężczyzna w ciąży? Jak to możliwe? Najlepiej będzie to wyjaśnić na konkretnym przykładzie. Miano „pierwszy mężczyzna w ciąży” należy do Thomasa Beatiego. Amerykanin przyszedł na świat w 1974 roku jako kobieta. Blisko ćwierć wieku później zdecydował się rozpocząć zmianę płci. W 2008 roku dał się poznać światu jako pierwszy mężczyzna w ciąży. Zdjęcia Thomasa Beatiego błyskawicznie znalazły się w gazetach i na rozmaitych portalach internetowych. Jak się można domyślić, opinie na ten temat były bardzo różnorodne. Jedni chwalili Amerykanina za odwagę, a drudzy mocno go krytykowali. Transseksualista przyznał, że w tamtym okresie obawiał się, iż dziecko finalnie zostanie mu odebrane. Tak się jednak nie stało. „Pierwszy mężczyzna w ciąży” urodził w 2008 roku. Na świat przyszła zaś jego córka Susan. Co ciekawe, Amerykanin na tym nie poprzestał. Później był jeszcze dwukrotnie w błogosławionym stanie, co zaowocowało kolejnymi pociechami. W 2012 roku Amerykanin rozstał się ze swoją ówczesną żoną. Kilka lat potem poślubił kolejną partnerkę. W 2018 roku para doczekała się dziecka. Tym razem urodziła je… już żona Thomasa Beatiego. Jak zatem widać, mężczyzna w ciąży to sytuacja, która może mieć miejsce. Warto dodać, że w ślad za Amerykaninem poszli kolejni transseksualiści, którzy także doczekali się swoich pociech.

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE