Strona głównaPoradyCzy można spać w soczewkach miesięcznych - jednodniowych?

Czy można spać w soczewkach miesięcznych – jednodniowych?

Zarówno doświadczeni użytkownicy szkieł kontaktowych, jak i osoby dopiero szykujące się do ich noszenia często zastanawiają się, czy można spać w soczewkach kontaktowych i jakie mogą być tego efekty. Jako że wszystkim może zdarzyć się dzień, na koniec którego po prostu zapomną ich zdjąć, warto poznać potencjalne konsekwencje i odpowiednio wcześnie się do tego przygotować.

Zobacz: Czy wada wzroku może się zmniejszyć?

Czy można spać w soczewkach?

Wszystkie osoby z wadami wzroku muszą szczególnie dbać o ten zmysł. Przypadkowe zaniechanie zalecanych czynności, takich jak zakraplanie oczu czy brak osłony w przypadku promieni słonecznych mogą doprowadzić do konsekwencji, z którymi później trudno będzie walczyć. To samo dotyczy soczewek kontaktowych – jeśli nie będą odpowiednio noszone i czyszczone, w efekcie może dojść nawet do groźniejszych powikłań.

Niekiedy wątpliwości dotyczą tego, czy można spać w soczewkach kolorowych i zwykłych. Teoretycznie w trakcie snu nie dochodzi do narażania ich na czynniki zewnętrzne, jednak ich konstrukcja i znaczenie sprawiają, że generalnie nie jest to zalecane. Nie ma w tym przypadku znaczenia, czy chodzi o soczewki jednodniowe czy miesięczne. Pójście spać z założonymi szkłami kontaktowymi może prowadzić zarówno do dyskomfortu, jak i poważniejszych problemów, a nawet uszkodzenia wzroku.

Lista potencjalnych konsekwencji powinna odpowiedzieć na pytanie, czy można spać w soczewkach kolorowych i zwykłych. Do najłagodniejszych skutków zalicza się zaczerwienienie oczu czy ich suchość, która prowadzi do uczucia piasku pod oczami, a także opuchnięcie czy nadmierne łzawienie. Bardziej uciążliwe są z kolei niedotlenienie rogówki i nadwrażliwość na światło, które znacząco pogarszają komfort życia. W najgorszym wypadku może dojść nawet do groźnych infekcji wywołanych przez bakterie lub inne drobnoustroje.

Dlaczego nie spać w soczewkach?

Niezbędnym składnikiem dla zachowania rogówki, czyli przezroczystej przedniej warstwy oka jest zawarty w powietrzu tlen. W ciągu dnia nie trzeba się o to martwić – większość nowoczesnych soczewek bez problemu przepuszczają odpowiednią jego ilość. Podczas snu natomiast ilość docierającego do oka tlenu jest ograniczona, co skutkuje negatywnymi konsekwencjami.

Jeśli ktoś się zastanawia nad tym, czy można spać w soczewkach jednodniowych, odpowiedź będzie identyczna jak w przypadku szkieł miesięcznych. Zamykanie oczu w trakcie snu w połączeniu z dodatkową warstwą w postaci soczewki sprawia, że do oka dochodzi zbyt mała ilość tlenu, co może doprowadzić do wrastania naczyń krwionośnych. Innymi słowy, skoro rogówka potrzebuje tego składnika powietrza, to naczynia krwionośne chcą go jej dostarczyć.

Zakładanie soczewek kontaktowych na dzień

Zobacz: Sportowe okulary przeciwsłoneczne: jaki model wybrać?

Co zrobić gdy zaśniesz w soczewkach?

Trudno wskazać użytkownika szkieł kontaktowych, który nie wie, jakie konsekwencje może za sobą nieść spanie w soczewkach kolorowych i zwykłych. Taka sytuacja może się jednak zdarzyć i na przykład po długim, wyczerpującym dniu, po prostu zapomina się o zdjęciu soczewek przed położeniem się do łóżka. Może to dotyczyć nie tylko godzin wieczornych, ale także w ciągu dnia – w trakcie drzemki czy przypadkowego zaśnięcia przed telewizorem.

Pierwszym krokiem po przebudzeniu powinno być jak najszybsze zdjęcie soczewek i wyczyszczenie ich płynem pielęgnacyjnym w przeznaczonym do tego pojemniczku. Może to być szczególnie uciążliwe i nieprzyjemne, jeśli na skutek uśnięcia w szkłach kontaktowych doszło do przesuszenia oczu. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest użycie nawilżających kropli – dopiero po ich wkropleniu do oka należy zdjąć soczewki.

Kilkugodzinny sen w szkłach kontaktowych może nieść za sobą negatywne konsekwencje dla oczu, dlatego warto na jakiś czas zdecydować się na zwykłe okulary. Dzięki temu pozwolimy na ich regenerację, nawet jeśli soczewki doprowadziły do sporego wysuszenia. Jeżeli jednak ból, pieczenie czy łzawienie są uciążliwe, w takiej sytuacji najlepiej skontaktować się z okulistą.

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE