Strona głównaCiążaCzy można pić wapno w ciąży?

Czy można pić wapno w ciąży?

Ciąża to wyjątkowy czas pełen radości, szczęścia, ale także obaw o zdrowie matki, jak i dziecka. Kobiety zastanawiają się, co im wolno, a czego nie, aby nie zaszkodzić ciąży. Jednym z często pojawiających się pytań jest – czy można pić wapno w ciąży? W poniższej treści znajdziesz odpowiedź na to pytanie, a także dowiesz się, czy wapno w ciąży jest dobre na przeziębienie i alergię, czy wapno musujące w ciąży jest bezpieczne? Zostań z nami!

Wapno – czy kobieta w ciąży może bez obaw je pić?

Czy kobieta w ciąży może pić wapno? Oczywiście! To pierwiastek gwarantujący prawidłowe funkcjonowanie organizmu matki, a także rozwój dziecka. Niektórzy uważają także, że wapno w ciąży jest świetne na przeziębienie i alergię, jednak ten temat poruszymy w dalszej części artykułu.

Wapno to potoczna nazwa suplementu, którego głównym składnikiem jest wapń. Jest ona błędna, ponieważ wapno to tlenek wapnia lub wapno palone wykorzystywane w budownictwie. Nazwa ta jednak przyjęła się na tyle, że stała się powszechna i funkcjonuje w języku polskim na co dzień.

Wapń jest niezbędny do prawidłowej budowy kości, zębów i ścian komórkowych. Jest także pomocny w procesie krzepnięcia krwi, przewodzenia impulsów nerwowych, skurczu mięśni gładkich i szkieletowych. 

Najczęściej wybierany rodzaj wapnia przez kobiety to wapno musujące w ciąży. ma ono istotną rolę podczas kształtowania się układu kostnego oraz zawiązków zębów dziecka w brzuchu matki. Ważne jest, aby kobieta spożywała aż 1400 mg wapnia dziennie. Najlepiej dostarczać je za pomocą odpowiedniej diety. Wapń znajduje się w nabiale, mleku, kefirach, jogurtach naturalnych, serach, nasionach, takich jak sezam, mak, chia; migdałach, fasoli soi, tofu i wielu zielonych roślinach.

Czy można pić wapno w ciąży? Czasami sama dieta BLW nie wystarcza, dlatego w przypadku niedoboru wapnia lekarz często zaleca suplementację tego pierwiastka. Przed wypiciem wapna musującego w ciąży należy przeczytać ulotkę i sprawdzić, czy preparat jest dozwolony dla kobiet w ciąży. Zrób to nawet jeśli bezgranicznie ufasz swojemu lekarzowi. Chodzi tutaj o zdrowie Twoje i Twojego dziecka.

Wapno na alergię – jak się sprawdza?

Czy kobieta w ciąży może pić wapno na alergię? Tak, to bardzo dobry sposób na pozbycie się jej objawów, takich jak wysypka, świąd, zaczerwienienie skóry. Ulgę czuję się już po kilku minutach od wypicia wapna musującego w ciąży. Pomimo tego, że wapń przynosi takie korzyści w pozbyciu się objawów alergii to żadne badania nie potwierdzają tego działania. Wapno w ciąży na alergię uszczelnia śródbłonek naczyń krwionośnych. Pamiętaj jednak, że wapno jest tylko środkiem wspomagającym, a nie leczącym, dlatego jeśli objawy alergii ciągle nawracają to należy umówić się na wizytę do lekarza alergologa, który zleci testy alergologiczne. Dzięki nim dowiesz się, co jest alergenem, a także będzie można wdrożyć odpowiednie leczenie.

Czy wapno w ciąży działa na przeziębienie?

Nie ma badań, które potwierdziłyby, że wapno w ciąży na przeziębienie jest skuteczne, jednak wiele osób potwierdza że jego objawy łagodnieją. Pamiętaj jednak, aby przed zażyciem wapnia w ciąży na przeziębienie skonsultować to z lekarzem. Zarówno nadmiar, jak i niedobór wapnia może przynieść negatywne skutki.

Niedobór wapnia objawia się skurczami mięśni, drętwieniem kończyn, bólami mięśni, łamliwością kości, problemami z zębami, zaburzeniami krzepnięcia krwi. nadmiar wapnia w ciąży objawia się natomiast sygnałami ze strony układu pokarmowego, takimi jak nudności, zaparcia, biegunki, spadek apetytu. Niedobór może wywołać kamicę nerkową, a także źle wpływać na łożysko.

Zielona herbata w ciąży a wapń?

Wiele mitów krąży także o zielonej herbacie. Czy można ją pić w ciąży? Tak, jednak należy mieć na względzie fakt, że zawiera ona w sobie kofeinę, która pobudza organizm matki, jaki niedojrzałego organizmu dziecka, dlatego tak ważne jest, aby pić ją w umiarze. Zielona herbata ma właściwości moczopędne, przez co wypłukuje wcześniej wspomniany bardzo ważny dla organizmu matki i dziecka wapń, a także magnez. Maksymalnie powinno wypić się od jednej do dwóch filiżanek herbaty zielonej będąc w ciąży. Pobudza ona bardziej aniżeli kawa. Świetną alternatywą dla kawy i herbaty jest rooibos.To mieszanka ziołowa, która nie zawiera kofeiny ani teiny. Jest świetnym źródłem żelaza. Zaleca się pić także kobietom karmiącym.

Wiele pytań kobiet ciężarnych odnosi się do picia czystka w ciąży. Nie widnieje on na liście ziół zakazanych przyszłych mamom. Widocznie jest on jeszcze nieprzebadany, dlatego też należy uważać. Lepiej spożywać i pić sprawdzone produkty, które zostały poddane badaniom i znany jest ich wpływ na rozwój płodu.

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE